Markalar DNA’larını dijitale göre baştan yazmalı.

Bu yazı Forbes 100. yıl özel almanak sayısında yayınlanmıştır.

Forbes 100. Yılına özel sayısında; Positive olarak markaların dijitalleşme sürecini en üst seviyeye çıkartan özelleştirilmiş kullanıcı deneyimi odaklı teknolojik ve inovatif çözümlerimizden konuştuk.

Positive hakkında bilgi verir misiniz?

Caner Istı: Positive, markaların dijitalleşme süreçlerini en üst seviyeye çıkartan özelleştirilmiş kullanıcı deneyimi odaklı teknolojik ve inovatif çözümler geliştirmek amacıyla 2005 yılında kuruldu. Geride bıraktığımız 12 yıla, onlarca sektör lideri markaya özel geliştirilmiş yüzlerce proje ve 50’den fazla ödül sığdırdık. Başta perakende olmak üzere, bir çok sektörde elde ettiğimiz deneyim ve uzmanlığımız ile merkezinde kullanıcı deneyimi ve çoklu kanal (omni-channel) yaklaşımının bulunduğu yazılım ve tasarım çözümleri sunuyoruz. Özelleştirilmiş e-ticaret ve omni-channel altyapımız ile tasarladığımız mobil uygulamaları ve responsive web sayfalarını hayata geçirerek markaların dijital ekonomiden en verimli şekilde yararlanmalarını sağlıyoruz.

Projelerinizi nasıl hayata geçiyorsunuz?

Eren Dedeoğlu: Markanın öncelikli ihtiyaçlarını tespit ediyor, e-ticaret konusunda uzman analiz ekibimiz ile süreçleri tasarlıyoruz. Kullanıcı davranışlarını online ve saha araştırmaları ile analiz ediyoruz. Kullanıcı deneyimi ve tasarım ekibimiz bu analizler doğrultusunda her bir platforma özelleştirilmiş şekilde tasarımları gerçekleştiriyor. Yazılım ekibimiz e-ticaret altyapımızı ve omni-channel uygulamaları hayata geçiriyor. Destek ekibimiz projelerin sürekliliğini ve güncel kalmasını garanti ediyor. Growth ekibimiz de data analizi ve aksiyonlar ile karlılığı ve ciroyu artıran pazarlama otomasyonlarını gerçekleştiriyor. AR-GE merkezimizde yaptığımız çalışmalar ile dijital dönüşüm içinde olan markalarımızın karşılaşacağı en zor problemleri bile çözüyoruz.

Dijital dönüşüm kapsamında neler yapıyorsunuz?

C.I.: Markaların dijital işleyişi DNA’larına işlemeleri ve hatta DNA’larını dijital olarak yeniden yazmaları gerektiğine inanıyoruz. Bu dönüşüm hem müşterilerin kullandığı platformlar tarafında hem de markanın back-office uygulamaları tarafında gerçekleşmelidir. Projelerimizde oluşturduğumuz kullanıcı deneyimini tüm platformlarda (mobil uygulama, responsive web sayfası, mağaza için satış uygulamaları, self-checkout sistemleri, kiosk uygulamaları) benzer olacak şekilde tasarlıyoruz. Markaların müşterilerini her platformda tanıyabilmesi için gerekli tekilleştirmeyi yapıyor, ürün ve kampanya tekilleştirmesi ile her platformda aynı fiyat ve kampanyayı sunmalarını sağlıyoruz. Tüm bunları yapabilmek için de merkezi veri sistemimiz üzerinden tüm kanalların beslenmesini sağlıyoruz. Türkiye’de yaygın olarak kullanılan tüm ERP sistemlerine tam entegre olabilen tecrübemiz bizi sektör bağımsız çözüm sunan konuma getiriyor.

Hangi sektörlere ne hizmetler verdiniz?

E.D.: Yapı Market, Gıda Perakendesi, Tekstil, Ayakkabı, Oyuncak, Bebek Beslenmesi, Sağlık, Güvenlik, İnşaat ve Otomotiv sektörlerinde hizmet veriyoruz. Sektörlerin her birinin ihtiyaçları doğrultusunda, B2C e-ticaret platformları, mobil uygulamalar, depo süreçlerinin optimizasyonu, online siparişin farklı depolardan gönderilebilmesi, instore ordering (mağaza içerisinde kiosk ya da dijital ekranlar ile alışveriş yapabilme), self-checkout, kasasız ödeme sistemleri, B2B ödeme platformları ve Click&Collect gibi müşteri deneyimini en üst seviyeye çıkaran projeleri hayata geçirdik. Sözünü ettiğimiz tüm bu uygulamalar, markaların satışlarını artırmalarına, mağazalarında metrekare verimliliğini optimize etmelerine, maliyetleri düşürürken karlılık ve verimliliklerini yükseltmelerine yardımcı oluyor.

Click&Collect hakkında bilgi alabilir miyiz?

C.I.: Click&Collect, tüketicilerin almak istedikleri ürünleri internet üzerinden sipariş vermeleri, ürünler hazır olduğunda da siparişi verirken seçtikleri mağazadan teslim almalarını sağlayan yeni bir teslimat seçeneğidir. Günümüzde Avrupa’da kullanıcıların yarısından fazlasının tercih ettiği bu seçeneği biz sadece tüketicilere değil, online ve geleneksel perakendeye olumlu etkileri olan bir seçenek olarak değerlendiriyoruz. Click&Collect müşterilere zaman, markaya da ciro kazandırıyor. Yakın zamanda lansmanı yapılan Şok Market’in projesi Cepte Şok, barındırdığı inovasyonlarla indirim süpermarketi sektörüne yönelik yaptığımız çalışmaya güzel bir örnektir.

Önümüzdeki dönem hedeflerinizi paylaşır mısınız?

E.D.: Tüm dünyada yaşanan dijital dönüşüm gelişmelerini yakından takip ederken, markalara değer katan projeler geliştirmeye devam etmek başlıca hedefimiz. Perakende deneyimimiz, global perakende dünyasının da ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde. Önümüzdeki dönemde global dijital dönüşüm projelerinde yer almayı planlıyoruz. Aynı zamanda iş zekası ve istatiksel davranış çözümlerine de odaklandık ve bu konuda projeler geliştiriyoruz.

Like what you read? Give Positive a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.