Positive Kariyer

Positive olarak 2017 başından beri büyüyor, ihtiyaca yönelik olmazsa olmaz kariyer adımlarını hayata geçiriyoruz. Yeniliklerimize baktığımızda; iş zekası ve istatiksel davranış temelli pazarlama ve marka yönetimi departmanımız verilerin analizi ile marka kimliği ve hedef kitlesine uygun iletişim stratejisini hayata geçiriyor. İş geliştirme birimimiz ile hedef pazarlarda sektörü izliyor, potansiyel müşteriler ile bir araya geliyoruz. Global düşüncenin merkeze alındığı departmanımızda projelerin kaynak ve maliyet değerlendirmelerini yapıp, projeleri planlıyoruz. E-ihracat açılımımızda ise sınırları teknoloji ile aşan çözümlerimizi, geliştirdiğimiz 10 adım kuralını merkeze alarak firmaların belirledikleri hedef pazaryerlerine uygun geliştirme ve entegrasyonlarını yapıyoruz. AR-GE merkezimizdeki ekibimiz ve mühendis çalışanlarımız ile de bu süreci planlıyor ve hayata geçiriyoruz. 1.senesini tamamlayan tüm bu yenilikler ilerlerken, Positive ekibini kullanıcı deneyimi doğrultusunda çalışmalar yapan tasarımcı, arayüz kodlayıcı, PHP yazılım uzmanı, veritabanı yöneticisi ve sunucu yöneticisi arkadaşlar ile büyütmeye de devam edeceğiz. Positive tarafı büyürken Ekonomist dergisinde bu ay Ayşegül Sakarya Pehlivan’ın konuğu olduk ve Positive tarafında kariyer konusuna değindik. Keyifli okumalar…

Ekonomist Mart 2018 sayısında yayınlanmıştır.

Teknolojideki baş döndürücü değişim, son dönemde şirketlerde yeni pozisyonların ortaya çıkmasına yol açtı. Teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan dijital dönüşümün istihdam piyasasında büyük bir değişim getirmesi bekleniyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun Türkiye’nin de dahil olduğu bazı ülkeleri kapsayan bir raporuna göre, 2020 yılına kadar 5,1 milyondan fazla kişi işini kaybederken bilgisayar, matematik, mühendislik alanlarında ise yaklaşık 2 milyon yeni istihdam yaratılacak. Aslında o kadar ileriye gitmeye de gerek yok. Dijitalleşme ve yapay zeka gibi giderek hayatımızın içine daha fazla girmeye başlayan teknolojik trendlerle şirketlerde şimdiden yeni pozisyonlar ortaya çıkmaya başladı. Şirketler yeni trendlere cevap verebilmek için çeşitli rollerde değişimler yapıyor, yeni pozisyonlar yaratıyorlar.

MÜŞTERİYE ÖZEL POZİSYON AÇILIYOR

Teknoloji şirketleri de kimi zaman değişen teknolojiye kimi zaman da müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik olarak yeni pozisyonlar açıyor. Örneğin Positive, 2017 başında iş zekası ve istatiksel davranışlar temelli pazarlama ve marka yönetimi departmanını hayata geçirdi. Bu departman verilerin analiziyle marka kimliğine ve hedef kitleye uygun iletişim stratejilerini hayata geçiriyor. E-ihracat açılımında ise firmaların belirledikleri hedef pazar yerlerine uygun geliştirme ve entegrasyonlar yapılıyor. Positive Kurucu Ortağı Caner Istı, hem dijital gelişmeler hem de müşterilerin talepleri doğrultusunda yeni departmanlar oluşturduklarını söylüyor.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.