Datový feed jako základ pro produktové kampaně

Potřebujete připravit PPC kampaně pro vyhledávání s velkým množstvím variant produktů nebo služeb? S PPC Bee je to možné — pokud ovšem máte k dispozici datový feed, který je předmětem tohoto článku. Často se setkáváme s klienty, kteří by rádi začali používat PPC Bee, ale nemají feed k dispozici, nebo o něm ani neví.

A co že to ten datový feed je?

Feed je datový soubor, ve kterém jsou informace o zboží, které prodáváte. Tento soubor bývá zpravidla uložen někde v prostředí internetu — často například takto:

www.e-shop.cz/datovy_feed.xml

Jak to vypadá?

Datové feedy, které lze použít v PPC Bee, mohou být v různých formátech. Nejjednodušeji si lze feed představit jako tabulku, ve které je na jednom řádku vždy uveden jeden produkt a jeho vlastnosti. Nejčastějším formátem pro feedy je XML nebo CSV.

Různé systémy (heuréka, zboží, google merchant center) mají různé požadavky na podobu feedu. Povinné údaje, které se zpravidla používají (nejen pro PPC Bee), jsou:

  • ID, productname, description, URL, price_vat, delivery_date

Př.: Med12345; včelí med z P5; neupravený med divokých lesních včel z neprostupných hvozdů pražského Smíchova, kam se vydávají jen ti nejodvážnější; www.medovyshop.cz/smichovsky-med; 666 Kč; 1

Nepovinných údajů je více, každý systém může mít svá specifika, což ale není pro použití PPC Bee podstatné. Co je naopak důležité, je správné strukturování informací — například značka bot by neměla být součástí názvu modelu, měly by být oddělené.

Čím lépe připravený a strukturovaný feed, tím lépe se s ním pracuje. Na rozdíl od dalších služeb ale PPC Bee nemá striktní požadavky na jeho podobu, protože data lze před použitím velice dobře transformovat.

K čemu vlastně je?

Datový feed je skvělým základem pro provozování e-shopu, nebo jakékoli služby, kde je potřeba se věnovat propagaci množství rozdílných položek. Udržovat aktuální informace napříč reklamními kanály se může velmi rychle stát noční můrou. Jistě jste v roli zákazníka někdy zažili situaci, kdy jste klikli na reklamu a cena zboží byla jiná, než jaká byla uvedena, nebo zboží nebylo vůbec na skladě.

Pro PPC specialisty jsou zde zásadní ještě další aspekty. Ideálním stavem je mít pro každý produkt, případně kategorii produktů, vlastní sestavu s klíčovými slovy a reklamami. Díky tomu je dosaženo vysoké relevance reklam. Co to znamená asi netřeba rozebírat, ale pokud vás téma zajímá, doporučuji prozkoumat téma single keyword ad groups (skag) nebo single product ad groups (spag). Podstatné je, že celý proces tvorby kampaní lze díky PPC Bee automatizovat a zároveň si nade vším udržet kontrolu.

Kde ho najdu?

Existují zpravidla dvě možnosti: buď vaše e-shopové řešení podporuje tvorbu feedů a možná ho už máte i někde připravený k exportu, nebo vám ho připraví programátor. Je možné, že nějaký feed již máte připravený pro jinou službu — viz další odstavec.

Jaký feed můžu použít s PPC Bee?

Dobrá zpráva — PPC Bee si poradí se širokou paletou podkladových feedů. Ideální samozřejmě je používat centrální místo pro správu informací o produktech — např. administraci e-shopu a z něj vytvářet feed či feedy pro PPC, agregátory a další služby — typicky zboží.cz, merchant center, heuréka, glami atd.