10 tipů, jak měřit PR bez použití AVE

Klienti se nás často ptají: „ A jak budete PR měřit?“ Otázky tohoto typu se ozývají zejména od start-upů nebo značek, které se spálily u jiných PR agentur. Jednoduše si chtějí být jistí, že jejich investice bude mít ROI, tedy návratnost. Tato otázka je bezesporu legitimní a PR průmysl se sám snaží na ni odpovědět léta. Každý rok se na toto téma konají různé akce.

Photo: www.pexels.com

Pravdou je, že vztahy s veřejností by neměly být výlučně odpovědné za prodej nebo generování zákazníků. Zatímco PR může a často zvyšuje prodej a vytváří potenciální zákazníky, bývá velice obtížné sledovat, jak někdo o produktu nebo službě slyšel před nákupem. Před nákupem na zákazníka totiž obvykle cílí více komunikačních kanálů.

Přestože nástroje jako Google Analytics nebo aplikace na měření výkonnosti sociálních sítí poskytují řadu konkrétních příležitostí pro měření PR, jeho schopnost zvyšovat povědomí a zvyšovat další marketingové a prodejní úsilí přichází s přidanou hodnotou.

(Ne)můžeme měřit PR?

Výsledky PR mohou a měly by být měřeny. I když vliv PR na konkrétní nákup je obtížně kvantifikovatelný, příležitostí pro měření PR mimo mediální zobrazení a reklamních ekvivalencí (Advertising Value Equivalent, tedy AVE) stále existuje celá spousta. Je důležité, aby profesionálové v oblasti PR znali správné metody a přizpůsobili je na míru značkám, s nimiž spolupracují.

Pro značku či podnikatele může být neuvěřitelně odrazující a frustrující, že dostává od PR agentury nekonzistentní (či žádnou) evaluaci a nejasné výsledky.

Pro nás jako agenturu je klíčová zejména komunikace s klienty. Jedině tak zajistíme, že budou přesně rozumět tomu, co budeme schopni měřit, co nikoliv, a že obě strany budou chápat nastavení spolupráce stejně. To udržuje všechny na stejné vlně a pomáhá předcházet komunikačnímu šumu a nerealistickým očekáváním na obou stranách.

Měřte PR pomocí následujících metod a uspějete

Měření PR může být hodnoceno různými způsoby v závislosti na tom, zda pracujete s produktem, službou, značkou nebo jednotlivcem. Zde uvádíme několik příkladů, jak nejčastěji měříme PR pro naše klienty ve třech oblastech spolupráce:

1. Měříme vytváření povědomí

  • generujte mediální výstupy, měřte poměr výstupů a relevanci médií;
  • sledujte followery na sociálních sítích a jejich dosah (engagement);
  • hodnoťte interakci followerů;
  • sledujte a analyzujte návštěvnost webových stránek a/nebo blogu, včetně zdrojů návštěvnosti;
  • vnímejte, jaký je zájem o akce (events).

2. Měříme získávání leadů a práci s nimi

Lead je potenciální zákazník či klient, který již projevil zájem o náš obsah a tak nám poskytl možnost jej znovu oslovit → například se přihlásil k newsletteru nebo vyplnil kontaktní formulář apod.

  • sbírejte e-mailové adresy cílové skupiny, měřte úspěšnost sběru kvalitních kontaktů;
  • tvořte newslettery a analyzujte jejich výkonnost.

3. Zvyšujeme zisk

  • měřte vlastní online prodeje;
  • analyzujte dosah slevových akcí (např. dle unikátních slevových kódů pro různé kanály);
  • budujte partnerství s dalšími značkami a distributory a sledujte jejich prodeje.

V měření PR buďte kreativní i transparentní

Klíčem k hmatatelnému a efektivnímu měření PR je pochopení cílů, kterých chcete dosáhnout. Je nezbytné stanovit jasné očekávání na straně klienta, nastavit strategii a konkrétní cesty a poté hledat způsoby, jak měřit jednotlivé kanály. Stanovte si, jak často a jakou formou budou výsledky hlášeny a nakolik jsou přesné, či naopak orientační. Výsledkem bude úspěšná práce a spokojený klient.


A jak měříte PR vy? Dejte nám vědět, rádi se dozvíme jakékoli nové tipy.

PYXIS LinkedIN | PYXIS Facebook | 💻 pyxis.media