Co je „stand-up“ a jak vám pomůže s vedením týmu?

Denisa Juna by PYXIS.MEDIA
PYXIS.MEDIA
Published in
3 min readNov 4, 2018

Pokud pracujete v IT firmě nebo jste projektový manažer, takzvaný „stand-up“ je možná vaším denním šálkem kávy a nemusíte ani pokračovat ve čtení. Pro všechny ostatní ale může být toto jediné anglické slovíčko zcela zásadní metodou v organizaci vlastní práce a zefektivnění spolupráce celého týmu. Pravidelný stand-up totiž dokáže ušetřit hodiny času a předcházet neshodám a problémům mezi kolegy.

Namísto ranního pokecu u kávovaru zkuste začít den meetingem zvaným stand-up. Že to nezní ani trochu lákavě? Zde je pár důvodů, proč byste tomu měli dát šanci a proč si stand-up dost možná brzy oblíbíte. (Třeba i proto, že zmíněnou kávu si klidně můžete dát během něj.)

Co je stand-up?

Nejprve je potřeba objasnit, o co vůbec jde. Zjednodušeně se jedná o typ schůzky, díky které celý tým ví, na čem jste pracovali včera, co máte v plánu dnes a zda vás něco blokuje v tom, abyste úkoly zdárně dokončili. Název vychází z anglického „stand-up“, tedy postavit se.

Čtvrt hodiny maximálně

Jedním ze základních pravidel stand-upu je jeho svižnost. Nejde o to dopodrobna rozebírat projekty, na kterých člověk zrovna pracuje. Vždy samozřejmě záleží na tom, kolik má váš tým členů. Pokud je jich do deseti, celé setkání by vám nemělo zabrat víc než čtvrt hodiny. Zpočátku tak možná budete muset hlídat čas i to, že každý člen dostává přibližně stejný prostor a věcně odpovídá pouze na ony tři základní otázky (co jsem dělal včera, na čem budu dělat dnes, co mě blokuje). Časem se ale lidé požadovaný formát i délku naučí a budou je dodržovat automaticky.

Ráno moudřejší večera

Nejvhodnější je plánovat stand-upy hned na ráno. Lidé si tak na začátku pracovního dne mohou rozmyslet, čemu se budou věnovat a co počká. Pokud se ale zrovna blíží deadline nebo třeba společně řešíte krizovou situaci, krátké stand-upy zařaďte i během dne. Celý tým díky tomu bude stále v obraze, jak práce pokračuje a co ještě zbývá udělat.

Osobně i na dálku

Pokud se všichni členové týmu nachází v jedné budově, pak je nejjednodušším a nejlepším řešením meeting room. V případě, že lidé jsou v různých kancelářích nebo dokonce odlišných patrech, to je ideální příležitost, jak se pravidelně setkat. Jste-li součástí týmu, který sedí v různých koutech republiky či světa, ani tak se stand-upů vzdát nemusíte. Stačí vám některý z nástrojů, jako je Jitsi, Google Meet, Skype či Slack.

V případě, že vás s týmem od sebe dělí několik časových pásem, můžete osobní stand-upy nahradit alespoň písemnou formou — aplikace do Slacku jako například Howdy, která se vás pravidelně ptá a do sdíleného prostoru vyplňujete odpovědi na ony tři klíčové otázky.

Tak co, začnete zítra ráno stand-upem? Klidně i s šálkem kávy v ruce.

Máte jiné tipy, jak ranní stand-upy vylepšit? Dejte mi vědět na PR CZECH LinkedIN | PR CZECH Facebook a nebo napište ✍🏼 na denisa@prczech.cz |

💻 prczech.cz

--

--