Hot news z CEE Agency Day 2018

Martina Kadlecová
Programmatic Slovensko
3 min readJul 16, 2018

Koncom júna 2018 sa v Rige uskutočnil už 6. ročník CEE Agency Day — stretnutie najväčších partnerov Googlu z regiónu strednej a východnej Európy.

Zástupcovia viacerých Google partnerských firiem si pripravili zaujímavé prednášky na rôzne témy. V tomto článku zhrnieme najdôležitejšie informácie o programatiku, ktoré odzneli na tomto stretnutí.

1. Zastúpenie ľudí nakupujúcich zo zahraničia v jednotlivých krajinách Európy

Krajina, ktorej e-shopy najviac dodávajú tovar za svoje hranice je Lotyšsko, konkrétne až v prípade 87 % nákupov. Naopak, krajiny, ktorých e-shopy najmenej prenikajú za svoje hranice sú Nemecko a Anglicko, percentuálne len približne 40 %.

Tento nízky podiel môžeme odôvodniť tým, že práve v Nemecku a Anglicku sa nachádzajú väčšie e-shopy, a tým pádom práve tieto krajiny exportujú viac do ostatných krajín, ako naopak.

Podiel cezhraničného nakupovania na Slovensku je približne 62 % a v prípade Českej republiky je to okolo 51 %.

Tento prieskum by bolo vhodné brať do úvahy pri výbere programatického nástroja. V ňom je možné presne zadať webové stránky, na ktorých chceme reklamu zobrazovať.

Je dôležité spomenúť, že každý nástroj je napojený na rôzne “ad exchanges”, a teda má každý nástroj v portfóliu iné webové stránky. Pri cielení na SR by ste mali preveriť, na aké stránky chodí vaša cieľová skupina. Podľa toho je dobré mať v zálohe nástroj, ktorým bude možné ju zachytiť na väčšine webových stránok, či už slovenských alebo zahraničných.

2. Pokiaľ chceme ovplyvniť nákupné správanie, je nevyhnutné pochopiť, ČO a PREČO spotrebitelia robia

Na tomto Google stretnutí odzneli výsledky z veľmi zaujímavého prieskumu, ktorý sa robil v 4 krajinách, sledovaných bolo približne 4 500 kupujúcich. Najviac nás zaujala časť prieskumu venujúca sa vyhľadávaniam kupujúcich na ich mobilných telefónoch v čase, keď sa nachádzajú v obchodnej prevádzke.

Až 41 % respondentov si prezeralo produkt, ktorý chcelo zakúpiť. 28 % respondentov sa sústredilo na jednotlivé atribúty produktu. Až 24 % opýtaných porovnávalo ceny a 12 % sa pozeralo po iných možnostiach kúpy.

Na základe výskumu môžeme vidieť, že veľa návštevníkov v obchodoch je možné zachytiť online v momente tesne pred kúpou. Pokiaľ zacielime reklamu geolokačne, napríklad na úrovni okruhu prevádzky konkurencie, môžeme zachytiť potenciálnych zákazníkov v štádiu rozhodovania, a ovplyvniť tak ich nákupné správanie.

Zamerať sa na týchto ľudí v čase, keď vyhľadávajú to, čo chcú kúpiť sa zdá byť viac ako prínosné. V programatiku môžeme napríklad skúšať zvrátiť ich rozhodnutie v poslednej chvíli personalizovanou ponukou na mieru.

S programatikom teda zostáva už len jedna otázka: “Akú zľavu by ste ponúkli človeku za to, že by priamo z predajne konkurenta prišiel nakúpiť radšej k vám?”

3. Budúcnosť programatiku

Tak ako na Slovensku, aj v zahraničí sa programatik dostáva čím ďalej, tým viac do popredia. Jeho podiel neustále narastá a odhaduje sa, že do roku 2020 by sa mal mediálny priestor nakupovať cez programatik až v 60-tich %. Toto číslo svedčí o tom, že programatik má pred sebou ešte veľkú budúcnosť a môžeme predpokladať, že o pár rokov bude predstavovať bezkonkurenčne hlavný spôsob online nákupu mediálneho priestoru.

Náš komentár na záver:

Pri výbere programatického nástroja je dôležité zvážiť šírku portfólia webových stránok (slovenských, ale aj zahraničných) na ktorých nástroj umožňuje potenciálnych zákazníkov zachytiť, keďže hranice štátu neobmedzujú online pohyb návštevníkov webov.

Vďaka programatiku je možné zastihnúť zákazníka v rôznych štádiách nákupného rozhodovania a na základe toho, mu odoslať personalizovanú správu prispôsobenú danej situácii.

Trh, marketéri a aj nástroje reflektujú rastúci dopyt po programatickom nákupe mediálneho priestoru. Čakajme preto kvalitnejšie nástroje, možnosť nakupovať programaticky na viacerých weboch a väčší dopyt zo strany marketérov.

--

--