Noc social media marketingu — 10 programatických postrehov

Martin Šustek
Programmatic Slovensko
5 min readJan 29, 2019

V pondelok sme si išli posedieť do KC Dunaj a vypočuť si múdre rady od štyroch profi blogerov a social media nadšencov. Prinášame zhrnutie toho, čo v nás rezonovalo najviac a v niektorých prípadoch pridávame komentár z pohľadu programatiku.

Tony Dúbravec z tonydubravec.sk

1. Vlog nenahradí blog

Mnohí tvrdia, že ľudia už sú leniví čokoľvek čítať a ak nevypublikujete váš obsah vo forme videa, zapadne prachom. Nemusí to byť úplne takto čierno-biele. Ak chcete vzdelávať alebo podať skôr hodnotnú ako zábavnú informáciu, blog bude mať vždy svoje miesto. Čitateľ sa k nemu jednoduchšie vráti a v neposlednom rade čítaniu textu venuje väčšiu pozornosť ako sledovaniu videa.

Z hľadiska programatiku: Nemusíte sa báť, že ľudia definitívne prestali čítať a bannerovú reklamu pri článkoch tak nahradí len video na začiatku vlogu. Vždy tu budú témy, ktoré si zaslúžia písomné spracovanie a blogeri, ktorí budú chcieť monetizovať záujem o ich obsah.

2. Nečakajte čítanosť od článku hneď, niekedy ju nadobudne po roku

Ak píšete blogy, tiež sa asi niekedy prichytíte pri sledovaní počtu prečítaní v priebehu troch dní od uverejenia. Ak čítanosť blogu raketovo nevystrelí hneď v prvom týždni, nemusí to znamenať, že je zle napísaný alebo nikoho nezaujíma. Téma, ktorou sa zaoberá, možno ešte nezačala v spoločnosti dostatočne rezonovať a keď vzrastie jej vyhľadávanosť, môže sa stať, že aj starší blog odrazu začne dosahovať vysokú mieru čítanosti.

3. Buďte tam kde je vaša cieľovka

Píšete zopár blogov na populárnu tému? Publikujte ich pod SME, Denníkom N alebo napríklad na Refresheri. Budú tak v spoločnosti ďalšieho obsahu a hlavne na mieste kam ľudia prirodzene chodia hľadať zaujímavé čítanie.

Z hľadiska programatiku: Je veľa blogerov, ktorí jednoducho nestíhajú generovať toľko obsahu aby ním naplnili vlastný web alebo konštantne bavili svoje publikum. Preto majú blogovacie platformy zmysel.

Keďže sú často súčasťou médií, ktoré svoj obsah ponúkajú na predaj aj programaticky, je to dobrá správa aj pre inzerentov. Ich reklama sa tak môže zobraziť pri tématicky podobnom článku aj bez toho, aby si držali prehľad o tom, ktorý bloger sa venuje akej téme. Odporúčame však pri takomto obsahu vylúčiť zobrazovanie pri určitých neželaných frázach kvôli brand safety

Publikujete často alebo ste zameraní na konkrétnu tému, ktorá nemusí byť nutne populárna? Zvážte vytvorenie vlastného webu alebo použite platformu ako medium.com.

Nielen že dáte blogu vlastnú identitu, ale získate aj možnosť pozvať ľudí do vášho newslettra, nasadiť si vlastný Google Analytics a sledovať tak nielen čítanosť článku ale aj akcie, ktoré ľudia robia na webe. Ak vám to ľudia odsúhlasia v cookie lište, budete ich môcť neskôr aj remarketovať s vašimi ďalšími článkami.

Z hľadiska programatiku: Výhodou programatiku je fakt, že dokážete jednoducho osloviť v remarketingu ľudí, ktorí videli X článkov alebo vykonali ľubovoľnú akciu. Taktiež môžete osloviť ľudí, ktorí okrem toho, že čítali váš blog, chodia na určité typy webov.

Pri tomto druhu remarketingu navyše nie ste obmedzovaní minimálnou veľkosťou publika a môžete tak osloviť už desiatky čitateľov alebo budovať na základe nich lookalike publiká a oslovovať tie.

Jano Gordulič a Lucia Pazičová z Ťažkého týždňa

4. Pozývajte fanúšikov

Ak ľudia na Facebooku lajkujú vaše príspevky, určite ich pozývajte stať sa fanúšikmi vašej stránky. Miera konverzie je pri takýchto pozvánkach okolo 10% v závislosti od zamerania stránky. Ak spravujete naozaj rozbehnutú stránku, toto pozývanie vedia za vás automatizovať browser pluginy.

5. Vyhnite sa nutnosti zmeny platformy (odkliknutia)

Váš obsah často promujete na jednej platforme, ale umiestnený je na druhej. Lucia ukázala, že pri nutnosti odkliknutia sa z Facebooku rapídne klesá miera interakcie s príspevkom, keďže pre ľudí je nekomfortné už aj odísť z Facebooku na inú stránku.

Tu si položte otázku: “Čo chcem príspevkom docieliť?”.

Ak chcete aby video/blog mal čo najväčšiu sledovanosť/čítanosť, umiestnite ho priamo na Facebook. Ľudí, ktorí ho uvidia budete môcť osloviť reklamou na Facebooku.

Ak potrebujete získať návštevnosť pre váš web alebo chcete ľudí ďalej oslovovať reklamou aj mimo Facebooku, použite externý link aj za cenu nižšej interakcie.

Z hľadiska programatiku: Na vašom webe môžete mať trackovacie skripty z iných reklamých platforiem a z Facebooku zároveň. Vďaka tomu je určite výhodnejšie smerovať ľudí tam, kde si ich viete pridať do programatického a Facebook publika zároveň.

6. Ľudí nezaujíma čo im chcete povedať a s tým do toho choďte

Akokoľvek sa vám zdá váš obsah úžasný, akýkoľvek dlhý čas ste strávili jeho tvorbou, vždy sa nájdu ľudia, ktorí len očami preletia jeho titulok. Nie je to vaša chyba, nie su to zlí ľudia, je to normálne a keď budete publikovať s týmto vedomím, nastavíte si reálne očakávania a k promovaniu obsahu budete pristupovať racionálnejšie.

7. Dobrý titulok je základ

Nepoužívajte clickbait, nahneváte vašich čitateľov. Snažte sa však v titulku, popisku a prvých vetách povedať niečo, čím si získate čitateľovu pozornosť.

Z hľadiska programatiku: Dobrá kreatíva je často zodpovedná za 80% úspechu. Akokoľvek vyšperkujete cielenie, akokoľvek výhodný deal si vyjednáte u publishera, ak bude kreatíva škaredá, nezrozumiteľná, nečitateľná alebo inak defektná, výsledky sa nedostavia.

8. Uberajte a buďte k vášmu obsahu kritickí

Strávili ste práve 30 minút písaním úžasného odstavca, vďaka ktorému ste pridali do článku ďalšie 2 vtipy a prečítať ho teraz trvá 12 minút?

Zahodiť prácu sa nám zdá zbytočné. Ak však vypublikujeme niečo ľahko čitateľné, úderné a obsahujúce len to podstatné, čitateľ to ocení viac ako keď ho zahltíme množstvom informácií (akokoľvek dobrých).

Katarína “Kollča” Šebová z Triadu

9. Chatbot má zmysel, keď je dobre urobený

Dobrí chatboti stoja veľké rozpočty, na pozadí majú umelú inteligenciu a ich vzniku predchádzajú mesiace plánovania a testovania. Toto mnohých odrádza a skončí to pri tom, že je to niečo fancy, čo by značky mali skúšať, ale nevedia kde začať a ako to uchopiť.

Triad ukázal, ako sa dá chatbotmi, ktorí majú na pozadí jednoduché rozhodovacie stromy a odladení boli testovaním interným tímom, dosiahnuť dobrá miera používateľskej interakcie.

Vždy zvážte pred tvorbou bota, čo je vaším cieľom. Ak je to zdieľanosť, používateľská interakcia, budovanie vzťahu ku značke a podobne, môže to mať zmysel. Ak musíte na záver do bodky vydokladovať, koľko bot priniesol v číslach, môže to dopadnúť rôzne.

10. Tvorba virálneho chatbota sa môže vrátiť niekoľkonásobne

Toto sa ukázalo napríklad pri tvorbe OverBota pre WebSupport. Ten bol prvý na Slovensku a bol urobený fakt dobre. Preto o ňom písali online médiá a objavil sa aj v reportážach komerčných televízií. Ak by si WebSupport mal zaplatiť v týchto médiách kampaň pre registráciu .eu domén, stál by rovnaký vysielací čas pravdepodobne oveľa viac. Ako bonus WebSupportu ostal bot, ktorého môžu naďalej využívať, pričom mediálna kampaň by bola jednorazovou záležitosťou.

Ak sa vám článok páčil a radi si takých prečítate aj viac, sledujte túto medium publikáciu alebo Facebook a LinkedIn skupiny, ktoré ku nej patria. V rámci nich môžete pridávať vlastný obsah, klásť otázky, prípadne navrhovať témy, ktoré by ste radi čítali spracované.

Ak máte na autora otázky týkajúce sa display reklamy a programatiku alebo ste našli v článku nepresnosti, môžete ho kontaktovať na martin.sustek@alvolia.com.

--

--