Programatik pre zaneprázdnených — Mýty o programatiku (#4)
Vitajte späť v rubrike Programmatic pre zaneprázdnených. Dnes uvedieme na pravú mieru tri mýty, ktoré v spoločnosti kolujú o programatickom nákupe.
Existujú tri skupiny ľudí, ktoré majú na programatik rozdielny názor. Prvá skupina považuje programatik za všeliek a vkladá doň prehnané očakávania. Ľudia v druhej skupine programatiku vôbec nedôverujú a sú skeptickí. Nakoniec sú tu tí, ktorí už vedia, aká je v skutočnosti hodnota programatiku. Ak patríte do jednej z prvých dvoch skupín, určite vás zaujíma, ako to v skutočnosti je. Je naozaj programatik v dnešnej dobe taký silný? Alebo by bolo dobré zložiť si ružové okuliare? Poďme sa na to spoločne pozrieť.
- Cielenie na správnych ľudí v správnu chvíľu
Aj tak býva označovaný programatik. Na začiatku je však potrebné si uvedomiť, ako sa tí „správni ľudia“, teda naša cieľová skupina, na internete správajú. Na presné zacielenie pomocou programatiku je nutné poznať špecifické správanie cieľovej skupiny. Pokiaľ ho skupina nevykazuje, programatikom sme schopní ju osloviť iba v rámci brandových kampaní — tzv. prospektingom.
Ak ide naopak o kampaň, ktorá chce zasiahnuť používateľov so záujmom o konkrétny druh produktu alebo služby, je ideálne cieliť priamo na cookies týchto používateľov. Tí sa prejavujú špecifickým správaním, a to hlavne tak, že produkt alebo službu zadávajú do vyhľadávačov, zháňajú referencie alebo čítajú tematické články. V neposlednom rade je potrebné poriadne zvážiť veľkosť cieľovej skupiny. V prípade úzkeho alebo prekombinovaného cielenia môžete počítať s veľmi nízkym zásahom za pomerne vysokú cenu.
2. Reklamy sa budú zobrazovať na nekvalitných plochách
Ak tomu tak niekedy bolo, môžeme vás ubezpečiť, že tieto časy sú už preč. Mnoho popredných vydavateľov sa snaží ísť programatickou cestou, či už z dôvodu nákladových alebo časových úspor. Samozrejme, existujú plochy, na ktorých klient svoju reklamu inzerovať nechce. Pokiaľ je však kampaň správne optimalizovaná a spravovaná, sú málo viditeľné plochy a nekvalitné webové stránky bežne automaticky vylúčené.
Je mnoho spôsobov, ako inzerciu skvalitniť. Môžete svoju reklamu zobraziť iba na kvalitných weboch, prémiových plochách či above the fold (= viditeľná časť stránky, ktorú používateľ vidí bez nutnosti scrollovania) a platiť za impresiu až keď bude viac ako 50 % banneru viditeľných napríklad 2 sekundy.
3. Programatik je drahý
Záleží od uhla pohľadu. Pri porovnaní programatiku s priamym nákupom môže v prípade programatiku vychádzať vyššie CPT (cena za tisíc impresií). Keďže je ale cielenie optimálnejšie a je možné používať aj prémiové publiká, môže sa stať, že kampaň dosiahne v konečnom dôsledku lepšie CPC (cena za klik) alebo CPA (cena za získanie zákazníka). Je iba na marketérovi, aby sledoval priebeh kampane a prichádzal s optimalizáciami alebo kampaň vyhodnotil ako neefektívnu. Na prvý pohľad sa možno zdá byť programatik drahší ako priamy nákup. No vyššia cena na začiatku môže byť neskôr kompenzovaná lepšími výsledkami ostatných nákladových metrík a efektívnejšou reklamou.
Náš komentár na záver:
Presne zacielené kampane pre budovanie povedomia o značke. Zobrazovanie sa na väčšine dostupných plôch ďaleko za možnosťami Google Display siete, aj zameranie sa na prémiové weby z konkrétnej oblasti. Nákup prémiových plôch, no aj vyššie CPC či CPA. To všetko dokážete dosiahnuť, ak pre vás programatik nezostane naďalej len neznámou.
Tak čo? Do ktorej skupiny patríte po prečítaní článku vy?
Článok v pôvodnom znení napísala Kateřina Jírová (H1.cz) a nájdete ho tu:
Tak nabudúce v rubrike — Programmatic pre zaneprázdnených. :)