Nemoc jménem CopyCamp

Proof & Reason
Proof & Reason
Published in
5 min readMar 13, 2017

Neduhy, nemoci a nešvary, těmito slovy uváděl moderátor Pavel Pajkrt 7. ročník konference pro copywritery a milovníky obsahu — CopyCamp. V tomto případě ale o šťastné sedmičce nemohla být řeč; tématem byly právě nepříjemnosti, které s tvorbou textů souvisí. Ne vždy ale padl lékařský přístup na úrodnou půdu a pacienty provázely komplikace. Jaké?

Ve shrnutí se pouštíme na jednu vlnu s pořadateli a budeme využívat vágní lékařské terminologie pro popis toho, jaký vlastně 7. CopyCamp byl. Další prosím!

9:30, čekárna u lékaře

Asi to znáte, po prokašlaném víkendu s rýmičkou pod nosem vyrážíte do ordinace praktického lékaře, aby vám ulevil při umírání. Ale ouha, takových je tam dalších 20, a tak čekáte, a čekáte, než konečně přijdete na řadu. Podobné je to i s konferencemi — často čekáte na toho správného přednášejícího — doktora, co vyléčí vaše nevyřčené bolístky.

E-mail je jako titulka časopisu

Když se přednášející Vladislav Bureš se synem Leopoldem rozhodovali, o čem bude přednáška, zprvu z nich vypadlo nesrozumitelné mrčení. Nakonec se dohodli na e-mailingu.

Prohlédnout si “pacienta”, který má rád direct marketing, je prakticky nutností. Vladislav je v pořádku, stejně tak jeho e-maily. Přirovnával je k titulkám časopisů a záplavě ostatních magazínů v trafikách, ze kterých si jen těžko vybíráte.

Vladislav nám doporučil, ať se pro psaní skvělých e-mailů inspirujeme třeba u:

  • rohlik.cz
  • kucharkaprodceru.cz
  • davidkirs.cz
  • kiva.org

Všichni s pevným zdravím pak mohou ochutnat texty od Flaviar. Jak řekl Vladimír: „Píší to alkoholici pro alkoholiky.“

Kromě toho ve stylu „Čerstvý vzduch, zdravý duch“ doporučil posílat copíky ven. Snadněji tak nahlédnou do duší zákazníků, třeba jen běžnou otázkou: „Co si myslíte o,…?“ Zároveň mohou ochutnávat, testovat a cítit se jako běžní zákazníci.

Proč někteří copywriteři utíkají k UX?

Aby pomohli uživatelům zorientovat se na webu.

Violka Kratochvílová ve své přednášce upozornila na pár UX přešlapů a copy failů, které se na webech objevují. Jedním z příkladů bylo i rýpnutí si do organizátorů CopyCampu a jejich 1/3 lístku za 990 Kč.

E-shop Zoot zase v kategorii pánská trička nabízí barvy jako tyrkysová, vínová, mentolová, a mezi nimi i obecně barevná. Řekněte si chlapi, kdo z vás je dokáže rozeznat?

Víte, co na stránce znamená lupa? Vám je to možná jasné, ale ví to i vaše máma? Nebylo by přece jen snazší vyměnit ikonu za tlačítko VYHLEDAT? Nebude to možná hezčí, ale rozhodně praktičtější. Zapomeňte na své ego, běžte vstříc zákazníkům.

Zkrátka a dobře — při psaní rozlišujte nejen pro koho píšete, ale i o čem píšete. O krásných letních šatech můžete skládat básně, ale stejný styl vám žehličku neprodá. Pište texty hedonistické a věcné. A hlavně: pište jednoznačně!

11:40, čekáme na výsledky

Našli vám bolístku a poslali vás na podrobné vyšetření? Ve 12 hodin si jdete pro výsledky, jenže u okýnka nikdo není. V čase oběda to není nic neobvyklého; navíc vám už také kručí v břiše a skočili byste si minimálně na polévku. Jenže v okolí jsou jen prodejní automaty, a vám nezbývá, než svůj problém bagEtelizovat pomocí známých pochoutek se šunkou a sýrem.

Lékař vykonávající službu se mezitím vrátil a vy pokračujete dál v lékařském kolečku.

Zayda v pornu, Zajda na lyžích

Richard Dobiáš měl psát pro lyžařskou školu, ale nesnášel zimu, sníh a ani neuměl lyžovat. Ve vtipy protkané přednášce přiblížil proces tvorby názvu nově vznikající školy, příběhu, který nahradil nápady i nadšení a to, jak jsi zamiloval snowboard.

Lyžařská škola Zajda komunikuje tak jak vypadá — mile, lidsky a přímo. Jeho pozdrav Na lyžovanou mezi zákazníky zlidověl a sami se s ním pouští do slovních hrátek.

Pro Zajdu, i pro Richarda je důležité, aby lidi nadchnul a vtáhl je do hry. A to se jim povedlo skvěle. Značka dostala fyzickou podobu s vtipnými hláškami, a děti skvělého parťáka na zimu.

Poslední Richardovou radou bylo: „Pokud nepíšete pro lovebrand, vytvořte si ho.“ Stejně jako on Zajdu.

Jedinou bolístkou na přednášce bylo to, že jsme se nedozvěděli, jak na Zajdu reagovali ti cool snowboarďáci, pro které byl Zajda také stvořený.

Že jsme ještě neřešili to porno z nadpisu? To máte tak — když vytváříte název, zkontrolujte si ho pořádně i ve vyhledávání na Seznam.cz.

Zákony, které by měl znát každý copywriter

Kdo z vás nikdy nenapsal ZDARMA, nejlepší, největší, ať hodí kamenem. Pokud se nechcete dostat do soudní pasti, prostudujte si tyto 3 zákony:

  • Zákon o regulaci reklamy
  • Zákon o ochraně spotřebitele
  • Občanský zákoník

Určitě si pak uvědomíte, že ne všechna slova můžete bez obav používat. Stejně jako lékař nepředepisuje antibiotika na rýmu, ani vy byste neměli se svými slovy přehánět.. Protože, když se něco stane, můžete za to ve výsledku sami zaplatit. Například žalobou od klienta o ušlý zisk, případně za poškození dobrého jména.

Petra Dolejšová vyjmenovala ještě další pravidla, kterými by se měl dobrý textař řídit:

  • Pište vtipně, ale čtěte jako hnidopich
  • Nadsázku vyžeňte do maxima — musí ji pochopit 98 % lidí, ne jen 60 %.
  • Aktualizujte texty a sledujte změny v zákonech
  • Cizí práci nechte na pokoji. Krást jako umělec se totiž nemusí vyplatit

15:00, ti nejrychlejší už jsou doma

Prošli jste si 2 oddělení, vyslechli spoustu odborníků a už toho máte pro dnešek dost. Lékaře nechcete zase nějakou dobu vidět. Tímto způsobem uvažuje spousta lidí, a i ti nejlepší doktoři už možná také balí tašku a míří k rodině. Ti ostatní, kteří ještě vytrvali se těší na poslední přednášku.

VÍTej Pavle

Posledním přednášejícím sedmého CopyCampu byl Pavel Novotný — bulvární legenda, lidská hyena, lhář a podle některých i podvodník. Většině účastníků nebylo jasné, proč na CopyCampu přednášel zrovna on, ale budiž.

V prezentaci ukazoval, jak monitoruje téměř každou životní funkci Marka Víta a dokazuje, že podvodníkem je právě on.

Z přednášky si ale pamatujeme spíše barvu Pavlova spodního prádla, než to co říkal. Inu zhubnout pár kilo, nekoupit si nové kalhoty nebo si nevzít pásek je občas problém. Každopádně za to hubnutí mu jako preventisté dáváme jedničku, teda sedmičku.

16:50, vlastně se cítíte docela dobře

Po celém dnu rad, doporučení a připomínek toho máte plné kecky. Všechno házíte za hlavu a jdete na jedno, možná dvě; samozřejmě s lékařským dohledem. Teď je totiž ten pravý čas postěžovat si a vyžádat si medikaci, kterou byste jinak nedostali.

Text připravil copywriter Proof & Reason Lukáš Vaďura

--

--

Proof & Reason
Proof & Reason

Tvoříme e-commerce a výkonnostní weby, které přinášejí výsledky: www.proofreason.com