Postřehy z letošního Symfonyconu: 1. díl

1 200 lidí ze 40 zemí světa, 25 workshopů a přednášek ve dvou dnech. Takový byl berlínský SymfonyCon, který se na začátku prosince věnoval PHP frameworku Symfony. Náš vývojář Richard Ejem pro vás vybral ty nejzajímavější přednášky.

Proof & Reason
Proof & Reason
2 min readDec 19, 2016

--

Hned na úvod mě zaujal Fabien Potencier, který mluvil o Symfony Flex. Jde o nástroj pro rychlé složení aplikace z mikrojádra Symfony a komponent s minimální nutností jejich konfigurace (přístup “composition over inheritance”). V tomto přístupu vidím řešení velkého tématu programování — každá samostatná komponenta může řešit velmi dobře určitý problém, neméně důležité je ale rychlé a pohodlné použití “lepidla”, které pojí komponenty do hotové aplikace.

Skvělý je i nástroj pro performance testing Blackfire, který nabízí komplexní možnosti sledování, které volání v PHP kódu běží a jak dlouho. To i bez nutnosti přidávání jakýchkoli příkazů do zdrojového kódu. V případě, že bychom řešili u některého projektu zásadní optimalizaci rychlosti PHP kódu, Blackfire by byla první volba.

Odnesl jsem si také připomínku o propojení Symfony s Varnish, kde je nutné dbát na správné nastavení invalidace cache pomocí HTTP hlaviček. Důležitou částí integrace je správné nastavení edge side includes = zatímco layout stránky může zůstat v cache, na serveru se v častějších intervalech dokreslují jen vybrané dynamické komponenty.

Také je vhodné neinvalidovat celou cache najednou, ale rozptýlit invalidaci v čase — přegenerování celé cache je náročná operace, která způsobí znatelný výkyv ve výkonu. Dále lze cache překreslovat na pozadí na serveru těsně předtím, než vyprší, a ve chvíli vypršení jen vyměnit připravený obsah. Zjednodušeně řečeno: uživatel již nezažije zpomalení z důvodu, že právě před jeho příchodem byla invalidována cache.

Na SymfonyCon se podařilo vybrat řečníky, kteří opravdu stáli za to. Stejně jako jiných vývojářských konferencích, i tady byla největším přínosem možnost zjistit, jak využívat dostupné technologie v praxi. Těšíme se zase na příště!

Článek napsal Richard Ejem, náš hlavní vývojář v pražském týmu. V lednu se můžete těšit na pokračování od Martina Mayera.

--

--

Proof & Reason
Proof & Reason

Tvoříme e-commerce a výkonnostní weby, které přinášejí výsledky: www.proofreason.com