Bernard Lietaer dołącza do fundacji protokołu Bancor jako Główny Architekt Monetarny

Bernard Lietaer, Główny Architekt Monetarny, protokół Bancor

Z dumą ogłaszamy, że Bernard Lietaer, międzynarodowy projektant walut i ekspert od wdrażania, dołączył do fundacji BProtocol jako Główny Architekt Monetarny. Dr Lietaer był aktywny w przestrzeni systemu monetarnych od ponad 4 dekad na 4 kontynentach. Jest autorem szeroko nagradzanych książek na ten temat, wliczając w to „The Future of Money”, „Money and Sustainability”, i „New Money for a New World”.

Dr Lietaer jest znany jako „Architekt Euro” w związku z projektowaniem ECU, mechanizmu, który pozwolił walutom dwunastu krajów połączyć się, podczas gdy pracował w banku centralnym Belgii. Jest mniej znany, że w jego oryginalnym projekcie europejska waluta miała być wspólną walutą, a nie europejską walutą. Jego propozycją nie było zastąpienie narodowych walut, lecz uzupełnienie ich ponadnarodową walutą wymienialną w bloku europejskim, ponieważ przewidział wiele wyzwań, z którymi Euro musiało się zmierzyć w ostatnich latach. Wiele pracy Dr Lietaera koncentruje się na potrzebie różnorodności walut w celu zwiększenia ogólnej stabilności, maksymalizowania ekonomicznego potencjału dla wielu społeczności na całym świecie i w celu zaadresowania konkretnych potrzeb takich jak ochrona środowiska, walka z ubóstwem, zabezpieczanie dziedzictwa kulturowego. Businessweek nazwał go „czołowym handlarzem walutami” w roku 1992.

„Śledziłem wyłanianie się walut społecznościowych na świecie przez dekady. Musiałem przeczytać artykuł techniczny protokołu Bancor trzy razy, żeby przekonać się, że jest to przełom. Jest to rozwiązanie, na które nie liczyłem”, powiedział Lietaer.

Protokół Bancor ustanawia nową generację kryptowalut nazywanych inteligentnymi tokenami, które korzystają z konwertowalności oraz wbudowanej płynności dzięki nowatorskiemu mechanizmowi odkrywania ceny. Osiągane jest to poprzez użycie jednej lub więcej walut rezerwowych, zarządzanych bezpośrednio przez ich inteligentne kontrakty. Pozwala to inteligentnym tokenom na bycie kupowanymi i sprzedawanymi zgodnie z algorytmicznie wyliczoną ceną w dowolnym momencie, bez konieczności istnienia kontrahenta i związanego z tym ryzyka, a także bez konieczności istnienia tradycyjnych giełd. Pozwala to lokalnym, słabo handlowanym i nowym walutom przekroczyć próg płynności w sposób natychmiastowy, zmieniając pole gry dla nowego długiego ogona monet generowanych przez użytkowników.

„Nie moglibyśmy być bardziej zaszczyceni i podekscytowani mogąc powitać pana Lietaera w szaregach fundacji Bprotocol dążącej do dostarczenia samowystarczalnych walut do społeczności na całym świecie. Obserwowaliśmy pracę Benarda przez lata i zostaliśmy zainspirowani jego poszukiwaniami technologicznych rozwiązań, które pozwoliłyby różnorodnym walutem funkcjonować. Wspólnie możemy zamienić tę wielką wizję w piękną rzeczywistość dla wszystkich”, powiedział Guy Benartzi, członek Rady Fundacji.

Dr Lietaer skoncentruje się na projektowaniu walut, poradach odnośnie skalowania i globalnej implementacji dla generowanych przez użytkowników walut społecznościowych, a także na badaniach oraz dokumentowaniu popularyzacji najlepszych praktyk, gdy społeczności zaczną używać inteligentnych tokenów Bancora. Wysiłek by stworzyć różnorodne i samowystarczalne sieci wartości został określony przez pana Lietaera jako obiecująca metoda na rzecz osiągnięcia zrównoważonych celów rozwoju ONZ w obecnej generacji.

Więcej informacji na temat dokonań Benarda Lietaera:
http://www.lietaer.com

Więcej informacji na temat protokołu Bancor:
http://www.bancor.network