Jak zbudować wizerunek marki personalnej?

Jacek Szycht
Przeswietleni
Published in
6 min readSep 6, 2016

Portret to Twoje logo

Marka per­sonalna zawsze kojarzy się z twarzą właściciela/​założyciela. Jest to pierw­szy i najważniejszy element iden­tyfikacji wizual­nej. Priorytetem prze­wyż­sza nawet logotyp działal­no­ści.
Ten obraz oglądać będą poten­cjalni klienci jako pierw­szy w serwisach spo­łecz­no­ściowych i notkach biograficz­nych.

Gdy dziennikarz lub bloger będzie pisać o Twojej działalności — będzie chciał wstawić Twoje zdjęcie, ponieważ twarz na miniaturce generuje klikalność.

Jeżeli chcesz by było łatwiej zapamiętać Twoje rysy twarzy publikuj por­tret iden­tyfikacyjny w kolorach srebra bez użycia koloru — dzięki temu na fotografii utrwalona jest osobowość, a nie kolory mody.

Przykłady z gastronimią w tle.

Komponuj efekt

Jemy także oczami — dlatego estetyka podawania jedzenia wiąże się sil­nie z kolorem — w szczególności jego wyważeniem pomiędzy pod­kładem prezen­tacyj­nym a treścią oferty.

Nie tylko przy przy tworzeniu wizerunku gastronomicz­nego nie­bywale istotne jest utrzymanie prezen­tacji efektu na jed­norod­nym i wysokim poziomie, tak by sam spo­sób ser­wowania stał się z czasem roz­poznawalny i utożsamiany z identyfikacją graficzną działalności.

Eksponuj detale

Kiedy w potrawie istotną rolę odgrywa kon­kretny produkt oddziel­nym tematem jest wyeks­ponowanie i wytłumaczenie, dlaczego zastosowanie etnicznych czy lokalnych walorów przynosi korzyść dla kub­ków smakowych.

To temat nie tylko fotograficzny — skupiając się np. na wnikliwej analizie roślin sezonowych możesz stworzyć serię fil­mów vlogowych prezen­tujących wiedzę szefa kuchni na ten temat.

Pamiętaj, jeżeli potrafisz wytłumaczyć elementy składowe swojej działalności to jesteś również w stanie obronić wizerunek profesjonalisty.

Prowadź warsztaty

Roz­wijając temat produktu i kontekstu jego zastosowania powstaje moż­liwość dzielenia się wiedzą na żywo, pod­czas spo­tkań warsz­tatowych.

Relacja fotograficzno-​tekstowa z takiego wydarzenia może zostać wykorzystana do publikacji blogowych, pra­sowych lub drukowanych. Może być także pretek­stem do prezen­tacji zdjęć w formie mini galerii w lokalu zachęcającej do udziału w spotkaniach.

Warsztaty to także okazja do poznania swojej grupy docelowej: jej podejścia i dociekliwości. Dla Ciebie to też nauka, np. tego o co pytają uczestnicy i jak radzą sobie z postawionymi przez Ciebie tezami i rozwiązaniami. Nie dowiesz się tego z przypadkowych komentarzy cyberprzestrzeni.

Przykłady multimedialne

Wykorzystaj platformy video

Przy tworzeniu wizerunku marki wykorzystaj różne metody przy­gotowaw­cze dotyczące materiałów video.

Flagowy materiał fil­mowy przy­gotuj według wcześniej ustalonego scenariusza. Ma on peł­nić funk­cję infor­macyjną i zajawkową. Jego jakość i stylistyka (ze względu na pierw­szeń­stwo publikacji) powinna być toż­sama z sesją fotograficzną Komponuj efekt.

Alter­natywą (i jed­nocześnie dodat­kowym materiałem viralowym) jest wykorzystanie uprosz­czonej wer­sji tworzonej z myślą o socialmedia typu Instagram i Vine.

Przykład 1

Pełna wer­sja filmu promocyj­nego, zawierająca jin­giel począt­kowy (wykorzystywany póź­niej w każdym publikowanym fil­mie) oraz treść informacyjną/​promocyjną.

Przykład 2

Alter­natywna wer­sja filmu promocyj­nego, zawierająca tylko kluczowe infor­macje promocyjne, zawiera pod­kład audio, ale nie jest on konieczny do zro­zumienia przekazu.

Przykład 3

Animacja infor­macyjna wykorzystywana na tablicy Facebook. Animacja nie posiada pod­kładu muzycz­nego (film na Facebook star­tuje automatycz­nie bez włączania audio przy prze­wijaniu tablicy).

Przygotuj elementy składowe

Tworząc ramówkę do póź­niej­szego wykorzystania nie zapomij o prezentacji logotypu działal­no­ści (film doklejany na końcu lub początku każ­dej produk­cji).

Przy­kładowa prezen­tacja logotypu

Przy okazji promowania nowej strony inter­netowej wydarzenia lub ​miejsca wykorzystaj nie­typową post­produk­cję obrazu (np. stabilizację obrazu na napisie).

Przy­kładowa prezen­tacja adresu internetowego

Zrób swoje własne poradniki

Analogicz­nie do tworzenia zwiastunów fil­mowych możesz przy­gotować materiały video dotyczące prze­pisów. Pod­stawowa i początkowa wer­sja wprowadzająca powstaje wg scenariusza na planie zdjęciowym.

Następne lub dodat­kowe wer­sje powstają w formie uprosz­czonej. Ma to kluczowe znaczenie dla czasu publikacji. Dodat­kowo, daje to moż­liwość aktywizacji zainteresowanych ze smart­fonami korzystających z aplikacji typu Instagram, Vine lub Four­square. Wykorzystując moc kreacyjną “wakacyj­nych fil­mow­ców” generujesz szansę na stworzenie akcji hash­tagowej z Twoją działalnością w tle.

Twórz i pozwalaj tworzyć wariacje amatorskie na temat dziedziny swojej działalności, np. w formie konkursów on-line.

Nie musisz fundować drogich nagród rzeczowych, dla części internautów sama wzmianka ich pracy jest ciekawą, moralnie satysfakcjonującą nagrodą.

Zrób swój własny #tag (hashtag)

Wszystkie Twoje działania powinny mieć wspólny mianownik. W Internecie jest nim dedykowane słowo kluczowe. Unikalny i nacechowany Twoją działalnością #hashtag ma być jednocześnie na tyle ogólny i łatwy, by dało się go zapamiętać podając 1 raz przez telefon. Jeżeli musisz go powtarzać lub literować — trzeba myśleć i próbować dalej.

Sieć — z Twoją pomoca czy bez — będzie generować informacje na temat tego, co publikujesz. Czemu nie ułatwić jej tego zadania? :)

Na zakończenie

Pamiętaj, tworzenie relacji w Internecie nie zostanie osiągnięte przez jakiś magiczny cyborgorobot.

Twoja marka to Ty.

#wizerunek #praca #człowiek

O autorze

Jacek Szycht — Fotograf, designer. Entuzjasta minimalizmu. Od 15 lat realizuje projekty edytorskie, artystyczne i komercyjne. Na co dzień zajmuje się pracą koncepcyjną i estetyką produktu.

Oficjalna strona: www.jacekszycht.com

--

--

Jacek Szycht
Przeswietleni

Komponuję malownicze dizajny na śniadanie kiedy Ty śpisz.