Białe tło, skrzyżowane ręce i uśmiech z reklamy pasty do zębów - nudny standard, który stwarza możliwości. Poradnik fotografii wizerunkowej.
Powszechne, potrzebne, ale ignorowane.
Zdjęcia zespołu w przypadku mniejszych firm czy zdjęcia członków zarządu w przypadku dużych korporacji to niekwestionowana pozycja obowiązkowa na stronach internetowych większości przedsiębiorstw z branż kreatywnych, komunikacyjnych, biznesowych, prawnych, w zasadzie ze wszystkich branż. Praktyka ukształtowana na przestrzeni lat powstała z jakiegoś powodu, biznes nie lubi rzeczy stojących na bakier z pragmatyką, w biznesie nie ma miejsca na rzeczy, które są “bez sensu”. Dziwi jednak fakt, że ten powód jakim było budowanie marki, często marki osobistej, uciekł na dalszy plan ustępując miejsca wrażeniu przymusu, swoistego “must have” replikowanego wielokrotnie bez najmniejszej refleksji nad pierwotnym założeniem stojącym za fotografią wizerunkową.
Fotografia wizerunkowa — fraza, która powinna być punktem wyjścia do planowania i wykonywania firmowych sesji zdjęciowych. Należy wszak rozróżnić przeznaczenie fotografii zespołu pracującego nad projektem dołączanych do prezentacji dla klienta i fotografii umieszczanych na stronie internetowej — wizytówce firmy. Na tych pierwszych nie będę się skupiał, ich przeznaczenie i forma są prozaiczne, chociaż czasem trafiają się wśród nich selfie, ale to już pozostawię wrażliwości osób umieszczających rzeczone fotografie w prezentacjach.
W tekście załączę jedynie dobre przykłady firmowych sesji zdjęciowych. Niełatwo je znaleźć, a standardowe fotografie biznesowe każdy z nas widział już wiele razy.
Standard, do którego nawiązałem w tytule artykułu króluje na większości stron internetowych. Praktyka ta jest do tego stopnia powszechna i akceptowana, że fotografie te lądują w prasie drukowanej obok wywiadu czy felietonu, dajmy na to prezesa dużej korporacji. Jak w przypadku funkcjonowania w kulturze obrazu, ilości powszechnie dostępnej wiedzy oraz reżimie przymusu “wyglądania dobrze” osoby zajmujące się komunikacją i wizerunkiem w firmach mogą nie zwracać na to uwagi?
Kumulacja błędów.
Co komunikuje nam typowe zdjęcie na białym tle? Niewiele. W zasadzie dowiadujemy się z niego jedynie jak dana osoba wygląda. Nie wiemy jaki ma charakter, nie wiemy jakie są jej mocne strony, nie jest nas w stanie czymkolwiek zainteresować. Badania dowodzą, że podświadomie oceniamy osobę w pierwszych sekundach kontaktu wzrokowego, działa to również w przypadku zdjęcia. Dopiero później będziemy mieli okazję na rozmowę i walidację naszych wyobrażeń. Dlaczego więc nie zadbać o zwiększenie swoich szans na wykreowania pożądanego wizerunku już w pierwszym momencie styku z daną osobą? Dlaczego nie zwrócić uwagi na to, że dobre zdjęcia są po prostu bardziej nośne i dają większe możliwości ich wykorzystania niż zdjęcie na białym tle?
Najpopularniejsze powielane schematy dla firmowych zdjęć to uśmiech rodem z reklamy pasty do zębów, piramidka z palców, która rzekomo ma komunikować powagę i profesjonalizm, założone na piersiach ręce i oznaki radości w postaci mimiki i gestów, które fotograf wywołuje słowami “pokaż jak się cieszysz”. Niewiele więcej uwagi przykłada się również do tła, które najczęściej jest białe albo czarne. Ewentualnie jego rolę odgrywa najlepiej umeblowana część biura. Ostatnią, lecz nie najmniej istotną kwestię, którą należy poruszyć w kwestii fotografii biznesowej jest oświetlenie planu zdjęciowego i postaci na zasadzie “oświetlić wszystko”, efektem czego uzyskujemy pozbawione wyrazu zdjęcie.
Najprostszym sposobem do wniesienia firmowych zdjęć na wyższy poziom jest dobór odpowiedniego tła. Tła, które zapewni nam wiele możliwości względem przyjmowanej przez osoby pozycji (stojąca, z podparciem, siedząca). Przestrzeń powinna być też ciekawa wizualnie, jeśli nie dysponujemy taką w biurze warto poszukać w jego najbliższym otoczeniu albo chociażby spróbować dostać się na dach budynku, w którym znajduje się nasza firma. Przy robieniu zdjęć w plenerze odchodzi nam konieczność doświetlania lampami. Przy większym budżecie warto pomyśleć o wynajmie studia foto z ciekawym wystrojem i dywersyfikacji tła względem piastowanej w firmie funkcji. Kojarzenie ludzi ze stanowiskiem przy pomocy obrazu, a nie tylko podpisu pod fotografią jest znacznie skuteczniejsze i szybciej przynosi zamierzony efekt.
Co więcej fotografowane osoby najczęściej nie otrzymują odpowiedniego wsparcia w kwestii pozowania, ubioru i szeroko pojętego wizażu, co jest w kontrze do założeń sesji wizerunkowych bo w efekcie otrzymujemy masę, często podstawowych, błędów uwiecznionych na fotografii. Bijące z twarzy brak pewności siebie i zagubienie spowodowane brakiem doświadczenia w pozowaniu i nieoswojeniem z obiektywem. Źle dobrane do sylwetki i stylistyki zdjęć ciuchy, za duże, za małe, niewyprasowane, niekorzystne kolorystycznie lub zbyt wzorzyste, co odciąga uwagę od twarzy. Poprawa mankamentów urody wizażem i uzupełnienie jej stylizacją włosów dodatkowo zbliża do głównego założenia czyli maksymalnie korzystnego wizerunku osoby.
Przygotowując się do sesji zdjęciowej należy pamiętać o zachowaniu kontrastu między ubraniem a tłem, ciemne tło — jasne kolory ubrania, jasne tło — ciemne kolory. Obiektyw nie lubi drobnych wzorów, które często tworzą efekt mory, dla przykładu koszula w drobny prążek będzie często wyglądała jakby była w deseń fal. Dobrą praktyką jest robienie zdjęć na początku dnia kiedy ubrania nie zdążą się jeszcze wygnieść, a fryzury i makijaż naruszyć w trakcie całego dnia pracy. W idealnych warunkach warto przeznaczyć na to cały dzień, zwolnić pracowników z obowiązków i wyznaczyć im konkretne godziny, w których będą fotografowani.
Zadbaj o profesjonalistów.
Starannie przemyślana sesja wizerunkowa powinna obejmować wywiad z klientem, który zapewni informacje o fotografowanej osobie, przygotowanie i dopasowanie stylizacji, aranżację tła zarówno jeśli chodzi o światło, rekwizyty czy ewentualny wystrój wnętrz oraz kilka godzin pracy zawierających w sobie bieżącą ocenę efektów sesji z korektą dopóki nie zostanie osiągnięty zamierzony efekt.
Profesjonalna sesja zdjęciowa to kolejny obszar komunikacji firmy, na którym można się odróżnić i wizerunkowo zyskać przewagę, w postaci wyróżnika, nad konkurencją. Należy zwrócić również uwagę na fakt, że ekwiwalent medialny w postaci publikacji związanych z dobrze wykonaną sesją zdjęciową niejednokrotnie jest w stanie przewyższyć wartością kwotę, którą za fotografie przyjdzie zapłacić.
Jako Publicon jesteśmy w stanie zaoferować ekspertów, którzy zajmą się koncepcyjną stroną sesji zdjęciowej, stylizacją, aranżacją przestrzeni oraz zapewnieniem profesjonalnych fotografów, którzy najlepiej będą pasować swoją stylistyką do oczekiwanego przez klienta efektu.
EDIT:
Po publikacji tekstu kolega podesłał mi jeszcze jedną ciekawą sesję zdjęciową. Agencja digitalowa Ars Thanea podeszła do tematu z interesującym założeniem — zrobić sobie sesję for fun bez zastanawiania się nad tym żeby była jak najbardziej użyteczna. Jaki był skutek? Unikalna konwencja i odważne podejście poskutkowały szerokim rozgłosem, wyróżnieniem na głównej stronie Behance i Wacom Gallery. Ars Thanea jest więc jedną z najbardziej rozpoznawalnych agencji digitalowych na świecie ze względu na poziom pracy i wyjątkową, koncepcyjną sesję firmową.