Nie ma nic poza tekstem*, czyli Publicon AD 2018

Szymon Sikorski
Feb 7, 2018 · 4 min read

Jesteśmy 12 lat na rynku. To wystarczająco dużo, by zrozumieć, co się chce, a czego nie chce się robić. Doszliśmy do wniosku, że nie chcemy się ścigać ze wszystkimi. To, co mamy, to wiedza, ta humanistyczno-społeczna. Rozumienie insightów i wartości. Te obszary będziemy eksplorować bardziej.

Nie musimy pracować ze wszystkimi. Będziemy pracować z tymi, którzy chcą zrozumieć zmianę, w której uczestniczymy dzięki technologii. Głębiej. Mądrzej. My wierzymy, że dzięki temu trwale.

Taka strategia potrzebuje odpowiednich ludzi

Przez ostatni kwartał zmienialiśmy się i będziemy się zmieniać jeszcze przez chwilę. Już teraz jednak możemy się pochwalić, że do Publiconu dołączył jeden z tęższych mózgów rynku komunikacji, czyli mój kolega z SWPS Michał Ulidis. Obejmie on pozycję Partnera odpowiedzialnego za dział kreacji. Partnerem zarządzającym, odpowiedzialnym za standard projektów wychodzących została Katarzyna Pastuszka, z którą mam zaszczyt pracować już od 7 lat i która zawsze była i będzie dla mnie (niedoścignionym) wzorem odpowiedzialności.

Rolę Senior PR Managerów obejmują Marta Dunajko i Aleksandra Witkowska. Wciąż funkcję tę pełni także Dorian Zapata Rioja, rozwijający kompetencje w komunikacji międzykulturowej i sektorze biznesu nowoczesnych usług.

Karolina Sikorska, znająca firmę od podszewki, kończy działania związane z projektami i odtąd odpowiedzialna jest za Business Development i działania PR agencji. Publicon w czwartym kwartale 2017 roku zasilił też Mikołaj Ławnicki — Senior Graphic Designer. To on odpowiedzialny jest w dużej mierze za to, jak będą wyglądać nasze nowe layouty. Z początkiem 2018 do zespołu dołączyła Paulina Laufer-Orłowska, której zadaniem będzie rozbudowanie kompetencji agencji w zakresie employer brandingu.

Narzędzia implementacji

Taka strategia wymaga odpowiedniego kształtowania rynku, a to wymaga odpowiednich narzędzi. Wprowadziliśmy więc wiele zmian w kulturze firmy. Bardzo mocno zacieśnimy proces rekrutacji — kandydaci do pracy w Publicon będą musieli przejść nie tylko testy osobowe, ale testy ogólne wiedzy o świecie, o mieście, też o mediach. Wprowadzamy także nową standaryzację tekstów, formatów i double-check dla wszystkich działań komunikacyjnych. W ostatnich dwu miesiącach prowadzimy też sporo interdyscyplinarnych szkoleń — by podnosić kompetencje na możliwie wielu polach.

W pewnym momencie w Publiconie było nas ponad 30 osób — i bardzo możliwe, że ten rozwój przyszedł zbyt szybko i niespodziewanie. Zamiast masy wolimy dziś jakość — wolą to nasi partnerzy i moi współpracownicy, bo dzięki stawianiu na jakość, liderów i dialog czują się bardziej docenieni. Dziś nasz zespół ma koło 20 osób i wydaje mi się, że trochę wody jeszcze upłynie zanim zdecydujemy się znów wykładniczo rosnąć. Bardzo wyraźnie postawiliśmy na doświadczenie — po raz pierwszy od długiego czasu w drużynie Publicon nie ma żadnego stażysty, a średnia wieku zespołu — choć zdjęcia mogą sugerować inaczej! — znacznie poszła w górę.

Bardzo mocno chcemy postawić na content marketing, ale w nieco innym ujęciu — przemyślane, świetnie opracowane redakcyjnie i intelektualnie treści. Może nie będą one „rozprzestrzeniane” jak artykuły clickbait’owe, ale dadzą odbiorcom trwałą wiedzę i relację z marką. Inspiracją dla nas w tym obszarze są specjalne projekty NY Times oraz Huffington Post. Bardzo brakuje nam takich tekstów w polskiej przestrzeni marketingowo-medialnej, m.in. dlatego chcemy je zaoferować.

Już w najbliższych tygodniach ogłosimy też program drugiej edycji Zawartości (o pierwszej przeczytać można tu: http://bit.ly/2E8OT0A). Będzie zorganizowana wspólnie z SWPS 6 kwietnia. Warto zarezerwować godziny wieczorne i… nocne. A nawet wczesnoporanne.

Słowem — wypowiadamy wojnę bylejakości. Intelektualnej i wszelakiej innej.

Dlaczego tak?

Dziś bariera założenia agencji kreatywnej, piarowej, social media, czy nawet brandingowej jest relatywnie niska. Stąd masa błędów, które są skandaliczne (by przytoczyć choćby to, co się wydarzyło w ubiegłym roku z Tigerem), a średni poziom kreatywny raczej coraz bardziej nijaki.

My wierzymy, że tylko nowa jakość — zbudowana na wartościach — jest w stanie zainteresować media i opinię publiczną.

Dbamy nie tylko o jakość contentu, ale też formę, w jakiej ją podajemy. Ktoś kiedyś — przy wręczaniu jednej z nagród — określił naszą kampanię jako „wściekle inteligentną”. Trzymamy się tego na co dzień. Od tego roku bardziej.

*cytat = J.Derrida, o Gramatologii

Publicon is a creative public relations agency with a…

Publicon

Publicon is a creative public relations agency with a strong and singular vision. www.publicon.pl

Szymon Sikorski

Written by

Communication, media and PR advisor. Leader of Publicon, exChairman of Polish Public Relations Association, lecturer at SWPS University &University of Wroclaw

Publicon

Publicon is a creative public relations agency with a strong and singular vision. www.publicon.pl