pusulatv
Published in

pusulatv

Seçimler ve Yeni Medya

Yaklaşan yerel seçimler öncesinde başta sosyal medya olmak üzere Yeni Medya araçlarının nasıl izlenmesi ve kullanılması konusunda aday ve seçmenlere ipuçları…

Geçen hafta NTV’den aradılar ve seçimlerde sosyal medya kullanımına ilişkin görüşlerimi aktarmak üzere ‘Seçim Aktüel’ programına davet ettiler. Programda söylediklerimi şuradan izleyebilirsiniz ancak zamanın sınırlı olması nedeniyle orada aktaramadıklarımı da dahil edip yerel seçimlerine ilişkin bir genel toparlama yapmanın, hem Yeni Medya’yı seçim kampanyalarına dahil etme telaşındaki adaylar hem de İnternet ve mobil ağları birer seçmen olarak izleyen ve kullanan seçmenler açısından, önemli olacağı kanısındayım.

Türkiye’de Yeni Medya kullanımı açısından bir milat olacağını düşündüğüm 30 Mart 2014 seçim süreci, gerek ülkedeki kutuplaşmanın özellikle sosyal medya üzerinde zirve yaptığı ve bu nedenle son derece kısıtlayıcı bir İnternet Yasası dahi çıkartılmak zorunda kalınması, gerekse bireysel İnternet ve mobil kullanımın ülke nüfusunun yarısından fazlasına ulaşması ve Yeni Medya’yı geçtiğimiz seçimlerden çok daha fazla izleyen bir kamuoyu oluşması nedeniyle, ilginç gelişmelere sahne olmakta ve olacak gibi görünüyor.

İnternet’e konulan ses kayıtları/görüntüler, çok kutuplu propaganda, dezenformasyon, manipülasyon ve polemikler…

Aslında Yeni Medya’nın ruhuna uygun bir kaos içinde ilerleyen bu süreci, adeta her kafadan çıkan sesin oluşturduğu bir kakofoni ortamında geçireceğimiz aşikar. Bu toz duman ortamında adayların mesajlarını doğru ve anlaşılır biçimde kamuoyuna ulaştırması da kolay değil, seçmenlerin karar vermesi de. Peki neler yapılabilir?

Seçime hazırlanan adaylar açısından Yeni Medya, fırsatlarıyla olduğu kadar tehditleriyle de düşünülmesi gereken bir ortam. Özenle düşünülmeyen, iyi hesaplanmamış ve parti, seçim bölgesi gibi dinamiklerle entegre olmayan içeriğin size nurtopu gibi bir kriz olarak geri dönmesi muhtemel. Dolayısıyla, etrafınızdaki sosyal medya uzmanlarının dolduruşuna gelmeden ilk olarak seçmene kendinizi anlatabileceğiniz etkin ve sık güncellenen bir websitesi/blogdan başlayın ve mesajlarınızı öncelikle buradan verin. Arama motorları ve sosyal medya platformlarında adınızı ve sizinle ilintili sözcükleri aradığınızda ilk sayfalarda neler çıktığını analiz edin, hatta bunları anında size bildiren monitöring araçlarından yararlanın ve buna uygun bir online itibar stratejisi oluşturun. Bunlar işin olmazsa olmazı. Ancak ve ancak kişisel deneyiminiz ve ekibinizin birikiminin yeterli olduğuna inanıyorsanız, mesajlarınızı sosyal medya üzerinden iletin. Burada da kısa ve net olmaya, metin ve rakamlarınızı olabildiğince görselleştirmeye ve en önemlisi içten ve tutarlı olmaya dikkat edin. Uzun mesajlarınızı ise sosyal medyada bölerek ya da uzun uzun yazmak yerine web sitesi ya da blogunuza yazın ve sosyal medya platformlarından çarpıcı bir başlık eşliğinde sitenizin linkini vererek duyurun. İletişimde polemiğe girmeyin ve saygınlığınızı koruyacak ama içtenliğinizi kaybettirmeyecek bir iletişim tonu belirleyin. Yine de her türlü iletişim krizine 7/24 hazırlıklı bir ekibiniz olsun.

Çok deneyimliyim diyorsanız, mobil uygulama, veri haritalama gibi ileri Yeni Medya araçlarını kullanıp sürekli iletişimde olduğunuz bir kitle yaratabilir ve seçim bölgenizindeki adeta her seçmeni analiz edecek haritalara sahip olabilirsiniz.

Seçmenlere ise en önemli tavsiyem, Yeni Medya üzerinde oluşan kaotik ortamda gaza gelmeyip serinkanlılıklarını korumaları. Her paylaşıma inanmak yerine bu paylaşımı ve paylaşımı yapanı farklı kaynaklar üzerinden çapraz sorgulamaları ve yanıt ya da yaygınlaştırmayı bundan sonra yapmaları. Ayrıca, şu anda bu kargaşa içindeki ortamda yapılan paylaşımların gelecekte kişi ve kurumların sizi değerlendirirken kullanılacağını hiç ama hiç aklınızdan çıkarmayın. Size sürekli seçim propagandası ya da mahalle baskısı yapanları ise, önce uyarın, dilerseniz kısmen ya da tamamen engelleyin.

Yanlış paylaşım ya da yaygınlaştırma yapılması halinde hatayı kabul edip özür dilemek, hem seçmen hem de adaylar için en önemli bir erdem olmalı. İşte bunları yapabilirsek, Yeni Medya ve bu yerel seçimler, sonuç her ne olursa olsun, ülkeye uzun vadede fayda sağlar.

Umalım ki öyle olsun ve ‘İnş cnm ya’ diyerek bitirelim!

İsmail Hakkı Polat

Bu yazı İsmail Hakkı Polat’ın blog sayfasından alınmıştır.

--

--

International news programme

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store