Gdzie zjeść wietnamskie na Bakalarskiej i Marywilskiej

Restauracje restauracjami, bary barami, ale czasami najlepsze azjatyckie jedzenie znajdziecie ukryte w wózeczkach, których właściciele pojawiają się w skupiskach potencjalnych klientów — Wietnamczyków stęsknionych za ojczystą kuchnią.

Budowa wózeczka (xe đẩy) jest prosta — na hulajnodze lub innej podstawie mającej koła montowany jest karton, w którym każdy centymetr wykorzystany jest skrzętnie na pomieszczenie składników. To z nich na oczach klienta składane jest proste danie. Niektórzy sprzedawcy mają w swej ofercie desery, kawę czy herbatę, inni sałatki, ryżowe pyzy, kleiste ryże, a nawet zupy. Menu zależne jest od umiejętności, ale zmienia się również sezonowo — nie tylko ze względu na dostępność składników, ale przede wszystkim na ich energię. Dziwne? Nie według medycyny naturalnej — zgodnie z jej zasadami latem chłodzimy się jedzeniem o zimnej energii, a gorąca świetnie rozgrzewa w zimne polskie poranki.

Jemy u wszystkich sprzedawców, których uda nam się spotkać, ale naszą największą miłością jest wózek Nhất. Tę słynną z doskonałych ryżowych pyz Wietnamkę spotkacie w tygodniu na Targowisku Bakalarska, natomiast w weekendy przemierza długie korytarze hal Centrum Handlowego Marywilska 44. Sprzedaje specjały śniadaniowe, które cieszą się taką popularnością wśród Wietnamczyków, że o 11 już prawie nic nie ma.

Co znajdziemy w prostym menu wózeczka Nhất?


Originally published at pyzamadeinpoland.pl on October 22, 2016.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.