Ryż kleisty z dodatkami — przepis

To danie z moich czasów studenckich w Hanoi, ale w wersji mocno wzbogaconej 😉 Najważniejsze jest dobre ugotowanie ryżu, ponieważ dodatki to już kwestia indywidualna — my np. rezygnujemy z kiełbasy lạp xưởng, ponieważ odstraszają nas E w jej składzie, ale nie wyobrażamy sobie xôi mặn thập cẩm bez suszonej wieprzowiny w nitkach (thịt chà bông, ruốc) i szczypiorku.

W Wietnamie istnieje bardzo wiele dań z ryżem kleistym, zarówno słodkich, ja i wytrawnych. Najbardziej podstawowe zawierają jedynie pojedyncze dodatki — owoce przepękli indochińskiej (gấc), orzechy arachidowe, kukurydzę czy kurczaka. O charakterze dania decyduje jednak przede wszystkim ryż, którego krótkie i okrągłe ziarna mają przyjemną sprężystą konsystencję oraz orzechowy aromat.

W naszym domu używamy odmiany nếp cái hoa vàng, z której można otrzymać również całkiem dobry alkohol, dodając specjalne drożdże (dostępne w sklepach wietnamskich). Wiecie więc już co robić z nadmiarem ugotowanego na parze ryżu 😉

Aby dobrze ugotować ryż kleisty stosuje się dwie podstawowe metody, w zależności od posiadanego sprzętu:

 1. Gotowanie w garnku elektrycznym do ryżu: płuczemy ryż, zalewamy ciepłą wodą i odstawiamy na godzinę (a lepiej i dłużej, nawet do 6–8 godzin w zimnej wodzie). Odlewamy, przyprawiamy solą, sosem sojowym oraz dodajemy olej, aby ziarna błyszczały się po ugotowaniu i zachowały sprężystość. Nalewamy zimną wodę tak, aby ledwie zakryła ryż i włączamy garnek. Ważne! Kiedy garnek się wyłączy, podnosimy przykrywkę, aby para uleciała i woda nie kapała z pokrywki na ryż.
 2. Gotowanie w parowniku bambusowym: płuczemy ryż, przyprawiamy tak jak powyżej i rozkładamy maksymalnie 2 cm warstwę na parowniku wyłożonym gazą. Podgrzewamy wodę w garnku, kładziemy na nim parownik i gotujemy ryż przez 20 minut, następnie mieszamy dokładnie pałeczkami lub bokiem łyżki (aby nie rozgnieść ziaren) i gotujemy kolejne 5 minut.

Dodatki do xôi mặn thập cẩm zwykle przypominają te, które znajdziecie w banh mi, tylko zamiast wkładać je w bagietkę rozkładamy je na najlepszym z możliwych ryżu:

 • mielonka cynamonowa chả quế (ubita na pastę wieprzowina, doprawiona, uformowana, a następnie smażona)
 • wietnamska mielonka chả lụa (ubita na pastę wieprzowina, doprawiona, zawinięta w liście bananowca i ugotowana). Po wietnamsku jej nazwa to jedwabista, co może wskazywać na gładką konsystencję lub delikatny, jasny kolor.
 • kiełbasa lạp xưởng
 • pasztet pâté
 • przepiórcze jajka gotowane na twardo/półtwardo lub cienki omlet z jaja kurzego pokrojony w wąskie wstążki
 • suszona wieprzowina w nitkach (ruốc)
 • suszone krewetki (tôm khô), namoczone w wodzie i podsmażone
 • siekany szczypiorek/zielona część dymki lub olej szczypiorkowy (mỡ hành, posiekany szczypiorek zalany ciepłym olejem, który przesiąka jego smakiem)
 • prażona cebulka
 • prażony czosnek
 • sos chili sriracha i/lub sos hoisin i/lub sos sojowy i/lub maggi (ten ostatni wbrew pozorom jest popularny zarówno w Wietnamie, jak i w wietnamskich domach w Polsce).
 • świeża kolendra
 • świeżo zmielony biały lub czarny pieprz

Originally published at pyzamadeinpoland.pl on October 9, 2016.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.