Qest
Published in

Qest

Mezi jedničkou a nulou — #25 Petr

O lodích, Děčíně a MERNu.

,,Mezi jedničkou a nulou”, je název pro sérii rozhovorů s lidmi z Qestu. Díky otevřeným rozhovorům nahlédnete nejen pod pokličku naší firemní kultury, ale rovnou i do srdce firmy které tvoří naši lidé — Qesťáci.

Děčíňáci jsou u nás celkem 3. Kuba, Eliška a Petr. Právě Petrovi patří červencový rozhovor. Pamatuju si naše první setkání. Kluk, co poslouchal náš technologický podcast a měl úsměv od ucha k uchu. Podcast poslouchá stále a úsměv stále drží.

‚‚Mám vystudovanou lodní dopravní školu, takže můj plán byl dopracovat se buď na kapitána nebo piráta.‘‘

Péťo, tak jak bylo s Qesťáky ve Španělsku?

Skvělá společnost, jídlo, pláž i moře. Řekl bych, že společná dovolená s Qesťáky předčila všechna má očekávání. Jedno bych ale stejně vytkl, a to, že už nikdy nepolezu do kopců v čase, kdy nejvíc praží slunce. Ze dvou hradů, které se nachází v Malaze, jsme si vybrali jako první ten, co se nachází na tom největším kopci.

Je to tvoje první zkušenost jet takhle s kolegy na dovolenou? Jak to hodnotíš?

Je to tak a vlastně i první zkušenost programování na dovolené. Abych byl upřímný, tak jsem nikdy dovolenou s kolegy nevyhledával. Skloubit práci a osobní život týden v kuse může být náročné. Nakonec jsem se rozhodl, že bych to rád zkusil. Přeci jenom s Qesťáky i tady v Praze trávím hodně času, ať to jsou společné večerní aperoly, pivka u Dvou kohoutů a podobně. A jsem rád, že jsem si to nenechal ujít, protože si s sebou odnáším spoustu hezkých vzpomínek i vtipných historek. Hodnotím 10/10.

Španělsko (7/2022)

V Qestu už pár neděl trávíš. Tak čtenářům pověz, na jakém projektu u nás děláš?

V tuhle chvíli pracuji na webové appce pro správu výdejních míst. Náš tým má krom této appky pod palcem mnoho dalších projektů a všechny děláme pro balíkového přepravce DPD.

A co používáš za technologie?

Jak ve svých osobních projektech, tak i v Qestu používám JavaScript. Momentálně mě baví MERN Stack, což je zkratka pro technologie MongoDB, Express, React a Node.js.

Cesta k programování je občas trnitá, vtipná, jednoduchá…Tak jaká byla ta tvoje cesta?

Pro mě byla cesta k programování náročná. Hlavně z toho důvodu, že jsem se po dobu svého studia s programováním nesetkal. Vystudoval jsem lodní dopravní školu, takže můj plán byl dopracovat se buď na kapitána nebo piráta.

Že bych se chtěl stát vývojářem, mě napadlo až v momentě, kdy jsem chtěl vytvořit pro naši bývalou děčínskou longboardovou partu vlastní stránky. Po tom, co jsem se prohrabal Googlem, jsem našel hezký článek o tom, jak si vytvořit vlastní stránky přes HTML a CSS. A od té chvíle to šlo samo.

Postupem času jsem se rozhodl, že bych se chtěl vydat jinou cestou a začít pracovat jako programátor naplno. Nicméně nebylo jednoduché opustit rozjetou kariéru v lodním průmyslu, udělat krok zpět a začít od znova v naprosto odlišné práci plné nejistot jako junior. Zpětně mohu říct, že jsem tohoto rozhodnutí nikdy nelitoval.

Když se ohlédneš zpátky, dokážeš si vybavit situaci, která tě jako programátora nejvíc zocelila?

Obecně bych řekl, že to jsou situace, kdy se špatně pochopí daný úkol v již rozpracovaném kódu. V takové chvíli je potřeba se kousnout a daný kód přepsat a zároveň stihnout termín dodání. Myslím, že takové situace tě naučí se tolik nestresovat a zachovat si chladnou hlavu.

Co je tvůj další cíl? Co by ses chtěl naučit nebo co bys rád rozvíjel?

Je toho hodně, co bych se chtěl naučit a v čem bych se chtěl rozvíjet. Škoda jen, že den má jen 24 hodin. Ale kdybych měl z mého seznamu něco vypíchnout, tak je to vývoj cloudových aplikací například v AWS.

Také mě láká programování v Pythonu, což už je v procesu, a plánuji v tomto jazyce přepsat backend jednoho mého API pro plánované lety do vesmíru.

A ještě mě napadá, že jsem do teď neměl příležitost si vyzkoušet vývoj android a iOS aplikací. Rád bych nahlédl i do této oblasti a vyzkoušel si naprogramovat mobilní appku.

Představ si, že jedeme do Děčína. Já, Děčínem nepolíbená, nevím, co navštívit. Tak kam mě jakožto rodák vezmeš?

Dobrá otázka! Doufám, že po tipech, které ti předám, se v Děčíně uvidíme. Třeba u dobré kávy a palačinky v kavárně přímo v zámecké zahradě. Jak jsem zmínil, stojí za to navštívit děčínský zámek, který má mimo jiné nádhernou růžovou a jižní zahradu.

Hned naproti děčínskému zámku se nachází krásná vyhlídka Pastýřská stěna neboli Pastýřák. Pokud jsi sportovně založená a nevadí ti výšky, tak jedna z možných tras, jak se dostat na vyhlídku, je přes ferratu, která je velice oblíbená. Jelikož já nejsem nadšenec do horolezectví, tak ti jen zamávám.

Stojí za to si prohlédnout z výšin údolí řeky Labe, a to z vyhlídky Belveder, o které jsi určitě slyšela. Krom krásného výhledu do hlubokého kaňonu řeky zahlédneš cyklostezku, která vede krajem pískovcových skal a zavede tě až do samotného Německa.

Shrňme si to: 3 pěší túry do kopce a jedna cyklostezka až do Německa. Takže, kdy vyrážíme?

Máš prostor dát dalším programátorům cennou radu. Tak jakou udělíš?

Měl bych radu pro samouky. Berte kurzy na Udemy, YouTube jako inspiraci či audioknihu, ve které naleznete odpovědi na některé z palčivých otázek. Spíš než kopírování toho, co lektor z vašeho kurzu napsal, se pokuste vymyslet svůj vlastní projekt, ve kterém si prozkoušíte své dovednosti. A hlavně v průběhu vývoje narazíte na chyby, ze kterých se nejvíc naučíte.

A poslední otázka je, co bys popřál Qestu do dalších let fungování?

Neustále mě nepřestává překvapovat, jak pohodové a přátelské lidi v Qestu máme. Chtěl bych tedy popřát, aby se nadále dařilo rozšiřovat naše řady o lidi, kteří z Qestu dělají to, čím je a vždy byl.

S Qesťáky ve Volarech (5/2022)

Rozhovor připravily a fotky nafotily: Lin, Eliška
Qest na sociálních sítích:
Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter
Přidej se k nám! 👋🏻

#qestlife #mezijednickouanulou #qest #jsmeqest

--

--

Články ze softwarové firmy Qest technologies. O lidech, IT, technologiích.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store