Qest
Published in

Qest

Mezi jedničkou a nulou — #26 Kája

O Americe, práci testera a komunikaci s vývojáři.

,,Mezi jedničkou a nulou”, je název pro sérii rozhovorů s lidmi z Qestu. Díky otevřeným rozhovorům nahlédnete nejen pod pokličku naší firemní kultury, ale rovnou i do srdce firmy které tvoří naši lidé — Qesťáci.

Kája je fitness tornádo. Cvičí až do morku kostí a k tomu všemu si dělá kurz na BODYPUMP. Takže až tohle tornádo potkáte ve fitku jako lektorku, tak to je ta naše holka, co loví bugy!

‚‚Letím raketovým tempem. Každým dnem se moje znalosti a schopnosti, hlavně díky kolegům v Qestu, prohlubují.‘‘

Kájo, co se ti vybaví jako první, když se řekne slovo „bug”?

Vyděšený výraz vývojáře, kterému ho předám.

Jak ses dostala k pozici testerky? Prozradím, že jsi původně žila v USA a věnovala se au-pair…

K mé práci testerky vede docela zajímavá cesta. V lednu 2021 jsem se uprostřed covidové pandemie skoro po 3 letech vrátila z Kalifornie. V tu chvíli jsem věděla, že s dětmi nějakou chvíli dělat nechci, a veškeré kroužky/kurzy byly stejně zavřené nebo jen online. Chvilku jsem přemýšlela nad veterinární sestrou, což byl obor, co jsem vystudovala. Byť práce je to krásná, ti majitelé už tak příjemní v mnoha případech nejsou. K mému štěstí mám staršího bráchu, který se v IT světě už nějakou tu dobu pohybuje, a napadlo ho, proč to nezkusit — s mojí „nabouchanou” angličtinou a mozkem to prý zvládnu. Já jako computer hater chvilku zpochybňovala jeho slova, ale po projetí nabídek pracovního trhu to vlastně tak špatný nápad nebyl. Po pár absolvovaných kurzech a nalejvárnách od bráchy jsem začala rozesílat životopisy a bylo.

Dnes je to víc jak rok, co jsi testerka v Qestu. Jaké byly tvoje začátky v této roli?

Jako rok mi to vůbec nepřijde. V začátcích se mi dostalo prvotřídní péče ze všech stran. Každý v Qestu mi byl k dispozici a všichni byli ochotní odpovědět na jakoukoliv otázku, která mě napadla. S každou novou featurou a s každým novým bugem jsem se učila víc.

Kam ses za ten rok posunula?

Mám pocit, že jsem se nenaučila jen skákat přes překážky, ale rovnou začala s desetibojem. Díky projektům, nad kterými jsem nebo aktuálně držím testerskou ruku, jsem měla šanci si sáhnout na plno technologií. Od frontend testování tzv. klikání po API testování, hrabání se v databázích nebo třeba rozbíjení mobilních aplikací. Letím raketovým tempem a každým dnem se moje znalosti a schopnosti, hlavně díky kolegům v Qestu, prohlubují.

Testerům u nás říkáme (a je to pravda), že u nás musí hodně komunikovat s vývojáři. To nebývá ve firmách standard. Jsou firmy, kde je testing a vývoj striktně oddělený. Dokážeš popsat, jak taková komunikace tester vs. vývojář u nás vypadá? Co je podle tebe při takové komunikaci klíčové?

Upřímně si nedokážu představit být oddělená od vývojového týmu a jen od nich přebírat kartičky. Vzhledem ke scrum metodikám tady u nás jsem součástí každé týmové schůzky, včetně ranních stand-upů, takže mám denní přehled, kam se daný projekt posouvá a kde mě bude potřeba. Zároveň testing tým je jediný, který má přehled o produktu jako o celku, vidí technicky dál než byznys a produktově dál než většina vývojářů. Klíčové je naslouchat, ptát se a mít přehled, co se očekává a jak má daná featura fungovat, abych ji dokázala správně otestovat.

Co pro tebe bylo, případně je, na této komunikaci nejtěžší?

Vývoj občas zapomíná, že nějaký testing existuje a člověk je musí do té komunikace malinko tlačit. Takže nejtěžší vlastně je, když tým nekomunikuje.

Ale určitě to má i nějaké světlé stránky…

Světlých stránek to má rozhodně více. Když se ptám na správné otázky, tým pak vidí, že danému projektu rozumím, a mají ve mně důvěru. Zároveň pokud je něco těžšího na pochopení, moc rádi mi vysvětlí, jak to správně otestovat. Není to však jen jednostranné, i oni za mnou chodí pro detaily ohledně bugu, co jsem vypsala, nebo pro vysvětlení některé byznys logiky — například Salda v DPD.

Jak vypadá tvůj testerský den? V čem všem jsi namočená?

Většinou začínám tím, že projedu všechny týmové boardy, ať si srovnám priority. Následují ranní stand-upy a káva. Občas se stane, že se mi pod rukama protočí až 4 různé projekty, takže o zábavu mám určitě postaráno. Některé dny jsou více schůzkové, jindy jsem zase ponořená hlavou v databázích.

Jako testing team máme na starost vyřizování problémů, co hlásí zákazníci nebo zaměstnanci z DPD, což občas nějakou tu půl hodinku zabere. Vzhledem k tomu, že na DPD projektech pracuje pomalu půlka Qestu, tak k testování je pořád hodně.

Na jakém projektu právě děláš?

Aktuálně nejvíce času trávím na react native aplikaci pro výdejní místa. VM přes ni mohou přijímat a vydávat zásilky koncovým zákazníkům nebo kurýrům. Zajímavostí je, že vývoj neprobíhá na běžném mobilním zařízení, ale na Zebře, která má v sobě zakomponovaný scanner nebo platební terminál. Při testování této aplikace je klíčová komunikace s klientem — chceme, aby co nejvíce ulehčovala práci se zásilkami, co protečou výdejními místy.

Další projekt, ve kterém jsem namočená, je GeoApi. Jedná se o čistě back-endový projekt, který by měl časem nahradit starou integraci DPD. Hlavním účelem je správa tvorby zásilek v různorodých službách, co DPD podporuje, objednávka svozů nebo tisk štítků. Součástí GeoApi je i plugin pro menší e-shopy Shoptet. Moje práce ale není zaměřená jen na tyto dva projekty. Když je potřeba, zaskočím i do dalších projektů, například do Universe (správa výdejních míst) nebo jako pomoc s testováním doručování balíků do boxů (DPD boxy, Alza, OxPoint).

Když se vrátíme k tvému působení v USA — jak velké jsou za tebe mentální rozdíly mezi Čechy a Američany? Co tě třeba překvapilo nebo zůstalo v paměti?

První bych ráda zmínila, že lidi v Kalifornii jsou ještě malinko jiní než zbytek USA. Já jsem měla obrovské štěstí a narážela na super Američany a prakticky si tam našla přátele na celý život. Největší rozdíly asi vidím v tom, že tam lidi „don’t care”, nikdo neřeší nové auto nebo to, co kdo má na sobě. Tady pokud má slečna modré vlasy nebo si soused koupil nové auto, minimálně se najde jeden člověk, co to se závistí okomentuje. Na druhou stranu, pokud tam člověk nevystupuje z řady a není nijak zajímavý, tak má těžší se prosadit.

Kdybys měla na výběr a mohla se přestěhovat do místa dle svého výběru, kam by to bylo?

Bez debat San Francisco. Toto město mě i přes veškerý hate úplně uchvátilo a cítím se tam jako doma. Nejsem fanoušek veder nebo extrémních mrazů, takže jejich mlhavé, neměnné podnebí a oceánský vzduch je to pravé.

Qest letos v říjnu slaví krásných 9. let. Co bys firmě popřála do dalších let?

Naši firmu vnímám jako puzzle složené z mnoha různorodých dílků, které do sebe skvěle zapadají. Qestu tedy přeji, ať se tato skládačka neustále rozšiřuje a naráží jen na dílky, které mu pomohou růst.

A závěrečná otázka — co bys doporučila začínajícím testerům?

Tester se nesmí bát dutat do věcí a nechat se odbýt. Důležitá je komunikace a přemýšlení o projektu nad rámec kartiček na boardu. Nicméně bugy byly, jsou a budou, nemá tedy cenu se hroutit z něčeho, co se nenašlo, ale vzít si z toho ponaučení a neustále se posouvat dál.

Rozhovor připravily a fotky nafotily: Lin, Eliška
Qest na sociálních sítích:
Facebook, Instagram, LinkedIn
Přidej se k nám! 👋🏻

#mezijednickouanulou #qest #jsmeqest

--

--

Články ze softwarové firmy Qest technologies. O lidech, IT, technologiích.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store