A’dan Z’ye Qirpiq

#Qirpiq, blockchain tabanlı yeni nesil bir sosyal medya platformudur. Kripto piyasasında yaygın olarak kullanılan Twitter, Discord, Periscope, Telegram ve TradingView gibi platformların sağladığı hizmetleri bir arada bulundurmayı hedefleyen bir platformdur. Aynı zamanda bu hizmeti sağlarken içerik sağlayacı ve kullanıcılarına gelir sağlamayı amaçlayan bir platformdur.

Projeye Nisan 2018 tarihinde start verilmiştir ve başlangıçta herhangi bir airdrop veya ico planlanmamıştır. İrtibata geçtiğimiz bir şirketin ve danışmanlarımızın tavsiyesi üzerine Mayıs sonunda airdrop sitesi olan qirpiq.io faaliyete başlamıştır.

Öncelikli hedefi belirli bir community’e hitap etmek olan qirpiq projesinin arkasında daha önce blockchain teknolojisi ile ilgilenmiş ve bu alanda başarılı projeler yürütmüş isimler yer almaktadır.

Platform kesinleştikten sonra ICO ile ilgili bilgilendirme resmi hesaplardan paylaşılacaktır.


Qirpiq nasıl işleyecek?

Qirpiq.com’da kurulacak platform ile birlikte kullanıcılarına günlük aktivitelerine göre belirli limitlerle QRP token dağıtarak sistem içerisinden gelir sağlar. Sıradan bir kullanıcı platforma üye olur olmaz bir miktar QRP kazanarak bunu site içerisinde harcama imkanını elde eder. Ek olarak günlük yapacağı yorum, beğeni, paylaşım, blog yazıları, analizler gibi etkileşimler ile de kazanç sağlamaya devam eder. Her kullanıcı sadece etkileşim yaparak günlük belli limitlerde QRP kazanabilir. Bununla birlikte kullanıcılar paylaşımlarına kilit koyarak bunların açılması için diledikleri oranda QRP talep edebilirler. Bu sayede kaliteli içerik üreten kullanıcılar bu içerikleri fiyatlama imkânı bulabilmektedir. Paylaşımlara ücret koyup koymamak ya da koydukları ücretin miktarını belirlemek tamamen kullanıcıların tercihine kalmaktadır. Kullanıcılar aynı zamanda ücretleri direkt olarak yardım kuruluşlarına da aktarabilmektedir.


Platformda nasıl QRP kazanabilirim?

Platform içerisinden Facebook, Twitter vb. sosyal medya platformlarında yapılanlara benzer aktiviteler yaparak yorum, beğeni ve paylaşım yapmak, kaliteli içeriklerden oluşan blog yazısı yazmak gibi aktivitelerin hepsi size günlük olarak puan kazandıracaktır. Her gün kazanılan toplam puan miktarı üzerinden o günün katsayısı oluşacak ve puanlarınız gün sonunda QRP token’a dönüşecek. Ayrıca talep göreceğini düşündüğünüz kaliteli içeriklerinizi ücretlendirebileceksiniz. Platforma verilen reklamlardan da kullanıcılar pay alabilecekler. Reklam anlaşması ile ilgili fiyat bilgisi rekabeti önlemek amacıyla gizli tutulacaktır.


Platform içerisinde hangi modüller bulunuyor?

Zaman tüneli, chat, grup, canlı yayın, blog, analiz ve kripto paraları anlık olarak takip edebileceğiniz watchlist modülleri bulunuyor. İsteğe göre kullanıcılar bazı modülleri de pasif hale getirebiliyor. Günlükte kullanılan twitter’daki dark-light tema gibi farklı temalar olacak. Bunlardan bir tanesini de kripto tema olarak düşünebilirsiniz.

Platforma ek olarak bir çok modül eklenebilir. Event, support, market gibi farklı alanlara hitap eden ve birbirinden bağımsız çalışan bir çok modül eklenebilir.


Mining via Activity nedir?

Platform aktifleştiğinde QRP tokenlar “aktivite yoluyla madencilik” adını verdiğimiz bir algoritma ile dağıtılacak. Bütün kullanıcıların günlük yaptığı aktiviteler üzerinden kazandığı puanlar günlük katsayıyı oluşturacak ve 24 saatin sonunda katsayı ile çarpılarak aktarılacak.

Her aktivitenin bir yüzdelik dilimi ve max-limiti vardır. Örneğin beğenme günlük aktivitenin %20'ini oluştursun ve max-limit 5 olsun. Kullanıcı bir günde 5 veya daha fazla herhangi bir beğeni yapsa da maksimum 5 beğeniye göre hediye alacaktır. Yüzdelik dilimleri beğeni, yorum, paylaşım, blog yazıları, analiz gibi farklı alanlar oluşturmaktadır ve toplamı %100'e tamamlanmaktadır.


Bounty’de scam olayı nasıl engellenecek?

Bu konuda telegram bize kolaylık sağlamaktadır. Mail aktivasyonu sırasında tempmail gibi binlerce mail üretebileceğiniz için ek olarak telegram aktivasyonu ekledik.

Platform’da scam nasıl engellenecek?

Platformda beğeni vb. durumlarda fake etkileşimler için bir çok önlem düşünülüyor ancak bu önemler sürekli aşılacağı için sürekli olarak güncelleme gerekiyor. Limit olacağı için bu tarz durumlarda katsayıyı fazla etkilemeyeceğini düşünüyoruz.


Token Dağılımı nasıl?

Dağıtılan QRP tokenları 30 yılda tükenecek şekilde hesaplandı ve her sene 3/4 oranında azalmaktadır. Ayrıntılı dağılımı web sitemizden ve whitepaper’ımızdan inceleyebilirsiniz..


Yol Haritası

Önümüzdeki bazı dönemler için planlamalarımız hazır. Eklemeler oldukça sizleri resmi hesaplarımızdan bilgilendireceğiz.


Qirpiq ismi nedir ve neyi anımsatıyor?

Qirpiq isminin herhangi bir anlamı yoktur. Türkiye’de kirpik olarak okunabilir ve anlamsız gelebilir ancak zamanla qirpiq isminin akılda kalıcı olduğunu düşünüyoruz.

Whois sorgusunda kullanışlı olabileceğini düşündüğümüz tüm alan adlarını satın aldık ve sosyal platformlarda da /qirpiq uzantısı ile bize ulaşabilirsiniz.


Qirpiq hangi altyapıda üretilecek?

Bunun için görüşmelerimiz devam ediyor. Netlik kazandığında sizleri bilgilendirmek için can atıyor olacağız.


Platform hakkında detaylar?

Platform üzerinde tradingview widgetları sayesinde siteden ayrılmadan analizlerini çizip paylaşabileceksiniz. Aynı zamanda watchlist modülünü aktifleştirerek portfolyonuzu timeline’da görebilecek ve takip edebileceksiniz. Kendinize ait grubunuzu kurabilir ve bu gruba girişleri ücretlendirebilirsiniz. Buna benzer olarak yaptığınız paylaşım veya analize de kilit koyarak görüntülemeyi ücretlendirebilirsiniz. Dilerseniz bu ücretleri otomatik olarak yardım kuruluşlarına aktarabilirsiniz.

Canlı yayın modülünü kullanırken twitch platformunda aktif olarak kullanılan donate butonuna benzer bir yapı ile bağış kabul edebilirsiniz.

Yazdığınız blog yazıyı özgünlük derecesine göre internet ortamında telifleyebilirsiniz.

Takipçileriniz veya arkadaşlarınız ile erişim sağlamak için discord’a ve telegrama benzer yapılar sayesinde sürekli iletişimde kalabilirsiniz.

Hesabınızı doğrulamak isterseniz, mavi tik almak için ekibe başvurabilir ve scam hesaplara karşı kendinizi korumaya alabilirsiniz.


Logo Detayı

Logosu bitcoin, dolar, türk lirası gibi günümüzde çok fazla kullanılan çift çizgiyle taçlandırılmış, q harfinden oluşmaktadır. Belirli bir zaman önce benzer bir logo p harfiyle oluşturulmuş ancak proje başlamadan durdurulmuştur.