Trendy mobile smartfon z ikonami aplikacji Photo by Rami Al-zayat on Unsplash

5 trendów w aplikacjach mobilnych w 2020 r

Daniel Parzych
Escolasoft
Published in
5 min readNov 23, 2020

--

Szok przyspiesza zmianę. Covid-19 wymusił na wielu firmach przyspieszoną cyfryzację. Wiele rzeczy, które jeszcze w styczniu nie były możliwe, w maju już były codziennością. W chwili gdy większość sklepów w czasie lockdownu jest zamkniętych, internet jest ciągle czynny.

Przeniesienie handlu to internetu to dzisiejsza codzienność. Już ponad 60% ruchu w internecie to mobile, to czeka nas jeszcze większy rozwój aplikacji mobilnych oraz dopasowywanie rozdzielczości stron internetowych do małych wyświetlaczy naszych smartfonów.

Ale nie samym handlem człowiek żyje. Przemysł również się cyfryzuje, automatyzuje i szturmem wchodzi do mobile. Aplikacje dla przemysłu również rozwijają się w szalonym tempie — odczyty liczników, skanowanie 3D, diagnozowanie awarii, zarządzanie urządzeniami, „flotą” narzędzi czy optymalizacja transportu to ostatnio „must do” dla wielu firm.

  1. AI: sztuczna inteligencja

Niestety (a może stety) daleko jeszcze Sztucznej Inteligencji do samoświadomych bytów rodem z filmu ExMachine lub serialu HBO Westworld. W praktyce AI wykorzystywana jest do wielu innych czynności.

Najbardziej popularnym wykorzystaniem AI jest dobór reklam i treści w serwisach społecznościowych — doskonale mechanizm ten pokazuje dokument Netflixa Social Dilemma (polecam obejrzeć, naprawdę warto). Każdy z nas zna Siri, Alexę czy Bixby — tu AI wykorzystywana jest m.in. do rozpoznawania mowy. AI obsługuje inteligentne domy, wspomaga autonomiczne samochody, prognozuje pogodę czy odpowiada za chatboty. Tam, gdzie wykonuje się żmudną i powtarzalną pracę, można zatrudnić AI.

Nasze smartfony również wykorzystują AI praktycznie każdego dnia. AI poprawia jakość zdjęć, gdy mamy słabe światło, odpowiada za poprawianie naszych selfie, czy efektów specjalnych w fotografiach. Bardziej zaawansowane mechanizmy to m.in. rozpoznawanie twarzy (widzenie maszynowe) dostępne choćby w aplikacjach banków, które jeden po drugim udostępniają możliwość zakładania konta „na selfie”. Apple natomiast udostępnił opcję Face ID, która wyposażona w AI i algorytmy uczenia maszynowego, „uczy” się prawidłowego rozpoznawania twarzy.

Robot z czerwonymi elementami Escola.pl

2. Machine Learning

Machine Learning jest co prawda elementem Sztucznej Inteligencji, ale zasługuje na swój oddzielny podpunkt. Wszędzie tam, gdzie mamy ogromne ilości danych do przeanalizowania, wspomaganie decyzji, rozpoznawania mowy czy obrazu można wykorzystać Machine Learning. Dużo o wykorzystaniu uczenia maszynowego mówiła Aleksandra Świerzyńska z Grupy OLX w podcaście Escola Mobile

Machine Learning i sprzedaż w OLX

W OLX Machine Learning wykorzystywany jest m.in. do wyszukiwania prawdopodobnych oszustw lub błędów, czy również do porównywania obrazów.

W e-commerce wykorzystuje się je np. do pozyskiwania dokładniejszych danych demograficznych i badania ruchu.

ML w naszych telefonach sugeruje nam produkty, które mogą się nam spodobać, podsuwa nam muzykę zgodną z naszymi gustami czy potrawy, które spowodują, że zaburczy nam w brzuchach. Bardziej złożoną formą ML jest Deep Learning, który wykorzystuje sieci neuronowe z ogromną ilością danych abstrakcyjnych. Maszyna, która wykorzystuje Deep Learning ma naśladować zachowania przypisane ludziom — naśladować głos, rozpoznawać obrazy, czy prognozować. Czyli dokładnie co? Na przykład można nauczyć maszynę odróżniać husky od wilka.

3. IoT (Internet of Things, czyli internet rzeczy)

Wszyscy o tym mówią, ale o co tu właściwie chodzi? Przede wszystkim IoT to połączenie materialnych urządzeń ze sobą i połączenia ich z internetem. Codziennie otacza nas mnóstwo urządzeń, które podłączone są do sieci. Umożliwia to m.in. zdalne sterowanie urządzeniami (np. klimatyzacją, ekspresem do kawy, kamerami, żarówkami czy zmywarką). IoT to również smartwatche, opaski mierzące ciśnienie, samochody czy urządzenia przemysłowe i budowlane.

Samo sterowanie urządzeniem to jedno, ale szczegółowe dane do analizy to drugie. Podłączone maszyny do internetu, komunikują się między sobą, ustalają swoje pozycje i optymalizują czas pracy czy planują ruchy. Przekazują przy tym całą masę informacji, np. o koniecznym serwisie czy kontroli, można dzięki temu racjonalne planować produkcję, zmniejszać czas postojów i ilość awarii. To jeszcze nie koniec ciekawostek.

Sensory wbudowuje się nawet w odzież ochronną — np. czujniki w kasku, potrafią wykryć wypadek na budowie, zawiadomić odpowiednie osoby o zdarzeniu i podać dokładną lokalizację, przez co przyspieszają pomoc. Specjalne systemy pilnują, aby np. inwestycje drogowe czy budowlane nie przekraczały dopuszczalnych norm związanych z hałasem, czy uciążliwością. Dane te gromadzi się w chmurze, w razie późniejszych sporów jako materiał dowodowy. Dostęp do tych danych możliwy jest z poziomu aplikacji mobilnej, w tym małym urządzeniu, które prawy cały czas masz przy sobie.

4. AR/Augmented Reality/rozszerzona rzeczywistość

Brzmi jak inny świat? Trochę tak. AR to połączenie świata rzeczywistego ze światem wygenerowanym przy pomocy technologii informatycznych. Na obrazy z naszych aparatów w smartfonach w czasie rzeczywistym nakładane są grafiki i animacje 3D. Zastosowań tej technologii jest tak wiele, że nie sposób jej wymienić, ale postaram się, chociaż przybliżyć kilka z nich.

Chcesz sprawdzić, czy kanapa będzie pasowała do Twojego wnętrza, tatuaż na ramię, a nowiutkie felgi do Twojego samochodu? Rozszerzona rzeczywistość do tego służy i odpowie Ci na Twoje wątpliwości. Skanowanie sylwetki w 3D i dobieranie ubrań też wykorzystuje mechanizmy AR. Wirtualny przewodnik oprowadzający po mieście, opowiadający o zabytkach, momentach historycznych, do tego wizualizacje nieruchomości jak wyglądały kiedyś „nałożone” na obraz dzisiejszy? Bez problemu.

Lotniska, biura, fabryki czy magazyny mogą korzystać z wewnętrznej nawigacji. Na ekranie smartfona w czasie rzeczywistym pokazywane są wskazówki, które kierują np. do miejsca spotkania czy do odpowiedniego terminala, czy wyjścia z hali wylotów (GATE). Po sklepie może oprowadzać nas wirtualny przewodnik, który będzie opowiadał lub prowadził do odpowiednich, interesujących nas towarów.

Posłuchaj podcastu o AR w planowaniu wnętrz

Przemysł — tu AR ma również ogromne zastosowanie, a wprowadzenie 5G jeszcze bardziej przyspieszy rozwój tej technologii. Wirtualne przedmioty umieszcza się na ekranie smartfona lub tabletu z rozszerzoną rzeczywistością, do tego dokłada się jego instrukcję montażu lub naprawy. Dzięki temu w czasie rzeczywistym mamy precyzyjne instrukcje, co, gdzie i jak powinno być zrobione.

5. Mobile Pay

Wraz z uruchomieniem wygodnych aplikacji mobilnych rozpoczął się proces „odchudzania” naszych portfeli. I nie mówię tu o opróżnianiu portfeli z pieniędzy, ale o zmniejszaniu ilości plastiku. Dzisiaj w zasadzie każdy sklep internetowy musi udostępniać płatności BLIKiem, Google Pay czy Apple Pay. Użytkownicy smartfonów są tak przyzwyczajeni do tych form płatności, że są gotowi zrezygnować z zakupów, jeśli nie będzie tych możliwości. Mobilne płatności udostępniają w swoich aplikacjach w zasadzie wszyscy: dostawcy kablówki, zarządcy nieruchomości, firmy energetyczne, akademiki, a nawet fryzjerzy. Sieci sklepów spożywczych też nie próżnują. Lidl w swojej aplikacji udostępnia możliwość dodania karty i płacenia bezpośrednio w aplikacji, bez dotykania terminala płatniczego. Orlen w ramach swojej aplikacji całkowicie wyeliminował konieczność płacenia przy kasie. W prosty sposób dodajesz kartę do aplikacji. Skanujesz QR kod z dystrybutora, zatwierdzasz w aplikacji i gotowe. A Faktura? Masz już na mailu. I tylko chęć na hot doga lub kawę może zmusić Cię do wejścia do środka.

Photo by Blake Wisz on Unsplash

Szok wymusza zmiany. Gdy widzisz konkurencję, która Ci odjeżdża i zostawia Cię w tyle, zaczynasz myśleć. Zaczynasz zastanawiać się, co oni zrobili, a co Tobie umknęło, gdzie został popełniony błąd. Robienie ciągle tego samego i oczekiwanie innych efektów to definicja szaleństwa. Nowe technologie, technologie mobilne, to konieczność, to „must do” dzisiejszych czasów, bez tego Twoja firma może być kolejną Nokią, albo Kodakiem. Czy tego chcesz?

--

--

Daniel Parzych
Escolasoft
0 Followers
Editor for

odpowiada za kontakt z kluczowymi klientami. Wsperia korporacje w procesach digitalizacji i wykorzystania siły rozwiązań IT. Partner Zarządzający Escola S.A.