Kes on järgmine Picasso?

Raadio Jaik
Raadio Jaik
Published in
2 min readDec 13, 2018

Sigrid Leppmets (BFM)

Inimene on pandud valiku ette, kas infoüleküllus ja nutiseadmed või andekus. Uudsus on aju jaoks mõnus. See on nagu pavlova tort, mis on parajalt õhuline ning kaetud hapukate granaatõuna seemnetega, et magusust tasakaalustada. Nutitelefon on teinud uudsuse aga odavaks poebiskviidiks. Sa saad seda kõikjalt, iga kell ning vähese vaevaga. Iga pöidlaliigutus on lihtne, maksab vähe ning ei nõua liigset pingutust. Vahetu kulu ja tulu suhe on nutiseadmel kordades parem kui kunstiteose loomisel või teadustöö kirjutamisel. Kui me nii lihtsa vastupanu teed läheme, siis kes on meie järgmine Picasso?

Nutisõluvus on tõsine probleem. Selles on saanud oht meie elule, ühiskonnale, kultuurile. Liikluses on saanud suuremaks probleemiks nutijoove kui alkoholijoove. Kas pole veider? Nutisõltuvuse kohta on avaldatud lademetes uurimistöid, infolehti ja palju muud, mis hoiatavad inimest selle negatiivsete mõjude eest, kuid miks me midagi ette ei võta? Vastus on lihtne. Kui pole nutiseadmeid vajaksime asendust oma uudishimu, uudsusvajaduse ja igavuse leevendamiseks. Potensiaalne asendusaine ei saaks aga olla niivõrd kuluefektiivne kui on nutiseade.

Täiskasvanud inimesed on nutiseadmete orjuses. Mis olukorda on seatud sellisel juhul lapsed, arenev ning äärmisel mõjutatav osa ühiskonnast? Inimkonna senine innovatsioon on hakanud meie edasist innvovatsiooni peatama. Meie lapsed on vähem innovatiivsed nende seadmete tõttu, mis meie oleme meeletu innovatsiooni käigus loonud. Nutiseadmed tõmbavad jämeda kriipsu peale lapse loovusele, fantaasiale, innovatsioonile. Kannatada saavad keskendumist ning süvenemist vajavad tööd. Kui me ei võta midagi ette aeglustub teaduse, innovatsiooni ning loovuse areng. Äkki see ei olegi probleem vaid hoopis lahendus olukorrale, kuhu oleme ennast mässinud?

Nutiseade on nagu supervõime, sa peab oskama seda õigesti kautada, et sellest tulu saada.

Blogipostitused on kirjutatud Raadio Jaik loengusarja “Elu pärast Googlet” raames koostöös BFM suhtekorralduse tudengite ja õppeainega “Kirjutamine suhtekorralduses”. Raadio Jaik loengusari “Elu pärast Googlet” on pühendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale.

--

--