Kosmoswow

Raadio Jaik
Raadio Jaik
Published in
2 min readDec 14, 2018

Rauno Põld (BFM)

Me maabusime just uuesti Marsile ning on tekkinud uus võimalus selle kivise pinna peal teha teadustööd. Miks me seda teeme — uudsihimu! See sama mõtlemisviis, mis eristab meid teistest liikidest ning kosmos on ideaalne avastamata ruum, kus on võimalus leida midagi uut. Me triivime sealt läbi 107 275 kilomeetrit tunnis ja see on hullumeelne. Inimkonna poolt asustatud hiiglaslik kera on meie kosmoselaev, meie kodubaas. Siit algab meie teekond, aga pole aimugi, kus see lõppeda võib. Järgmise koduplaneedi otsingud juba käivad, põnev-põnev.

Kosmose avastamine on minu jaoks nii põnev teema, iga kord tuleb mulle mõni stseen meelde Star Warsist, kus Millennium Falcon oli just hüperruumi hüpanud ning kihutas megakiirusel planeedilt planeedile, tagataustaks ainult müstilised helid kosmosest. Teadmatus, kes või mis teisel pool juba ootab intrigeerib. See sama müstilisus on ka meid haaranud, teadmatus, kas oleme siin universumis üksinda või kellegagi koos — mõlemad mõtted on hirmutavad ning seepärast me tahamegi teada, mis ja kes võib veel kuskil pesitseda.

Maavälise elu peal ei hakka kaua peatuma, see lihtsalt eksisteerib või mitte. Huvitavam on mõtiskleda kõikide kosmiliste nähtuste üle — gammapursked, mustad augud, galaktikad ise, kääbusplaneedid ja gaasipilved. PILT1 Nende kogude eksisteerimine näitab seda, kui väike on meie koduplaneet ja kui väikesed me tegelikult ise oleme. See mõte, kuidas üks hetk võib olla meie terve tehnoloogia rivist väljas, sest päikesepurse jõudis läbi meie kaitsekihtide, või kuidas gravitatsioon ning kosmoskehade liikumine meie planeedi juurde ikka mõnikord komeete ja asteroide toob. Meist mitte sõltuvalt on võimalus lõpetada elu Maal.

Kosmos on ideaalne paik kuhu poole vaadata suvel maas pikutades, miljonid tähed ja lõputud võimalused. Kosmose poole saab unistada ning tähtkujude vahel lennelda, leides sisemistele mõtisklustele ja küsimustele uued lahenduskäigud. Taeva poole on vaadatud inimkonna algusest, lootes leida sealt seletusi kõigele, mis meile tundmatu olnud. Avastame edasi!

Blogipostitused on kirjutatud Raadio Jaik loengusarja “Elu pärast Googlet” raames koostöös BFM suhtekorralduse tudengite ja õppeainega “Kirjutamine suhtekorralduses”. Raadio Jaik loengusari “Elu pärast Googlet” on pühendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale.

--

--