Mis on tervis?

Raadio Jaik
Raadio Jaik
Published in
2 min readOct 10, 2018

Elis Eller (BFM)

Kui palju me üleüldse igapäevaselt tegeleme oma tervise heaoluga? Või kui paljud meist vähemalt mõtlevad sellele? Julgen arvata, et nii mõnigi annab juba mitmendat aastat 31. detsembril lubaduse uuest aastast oma eluviisi muuta. Mina ka. See tähendab, et kuskil sügaval sisimas me siiski teadvustame, et saaks natukenegi paremini.

Inimeste seas levib arusaam, et tervislik elustiil on silmipimestavalt kulukas. Kurb tõsiasi on muidugi see, et proovides vältida kahjulikke aineid toidus, mida praeguseks hetkeks liigagi kergekäeliselt erinevatele toodetele lisatakse, võib algselt tunduda toidukorvi maksumus tunduvalt suurem, kui töödeldud toidu poole piiludes. Sellegipoolest keskendutakse üha enam kohaliku ja puhta tooraine tähtsustamisele ning väikeettevõtjate toetamisele.

Suures pildis investeerime tervisliku toiduvalikuga enda ning teiste paremasse tulevikku. Öeldakse, et magu on inimese teine aju, mis tähendab kõige muu hulgas ka seda, et meie vaimne tervis oleneb suuresti sellest, mida otsustame endale suhu pista. Samuti annab keha meile alatihti märku, millest ta puudust tunneb, peame oskama seda lihtsalt tähele panna. Õppides oma keha kuulama ning tundma, muutub ka tasakaalu säilitamine oluliselt kergemaks.

Tervisliku inimese igapäevaelust ei puudu nii mõõdukas ööuni kui ka aktiivne liikumine. Tänapäeva inimene kipub unustama magamise tähtsust, kuid vähesed unetunnid võivad organismile teha nii suure karuteene, et selle tasumine võib kujuneda tunduvalt keerukamak,s kui algselt tunduda võib.

Tehnoloogia ja meditsiini areng on meid viinud kohta, kus on võimalik mõjutada pea iga haiguse kulgu või see täielikult eemaldada. Iseasi on see, kui paljudeni taoline võimalus reaalselt ka jõuab. Vaatamata sellele on võimalused tunduvalt paremad kui kolmkümmend aastat tagasi ning reaalsus sellest, kuhu oleme arenguga jõudnud kolmekümne aasta pärast tundub utoopiline.

Tänapäeval ei ole keeruline oma tervise eest hoolt kanda, kõik informatsioon ning abi on käeulatuse kaugusel. Peame olema suutelised erinevaid fakte ja arvamusi filtreerima ning analüüsima, solgitud infovoolu tõttu ei pruugi iga loetud sõna sugugi tõsi olla. Oleme oma tervisest ning tervislikkusest täpselt nii teadlikud, kui me ise olla tahame. Siinkohal tasubki endalt küsida, kui palju tegelikult oma üldise heaoluga tegeleme.

Blogipostitused on kirjutatud Raadio Jaik loengusarja “Elu pärast Googlet” raames koostöös BFM suhtekorralduse tudengite ja õppeainega “Kirjutamine suhtekorralduses”. Raadio Jaik loengusari “Elu pärast Googlet” on pühendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale.

--

--