Tervis?

Raadio Jaik
Raadio Jaik
Published in
2 min readDec 13, 2018

Tervis?

Sigrid Leppmets (BFM)

Tervislik toitumine, liikumine ning magusast hoidumine. Kas see tagab tervise? Tänapäeval ilmselt mitte.

Internet on tulvil uuringutest ning artiklitest, mis viitavad tervislikele eluviisidele. Tähelepanu pööratakse toitumisele, vitamiinide tarbimisele, vaktsineerimisele, treenimisele ja paljule muule. Kas ka tegelikkuses süües õun päevas hoidud tõepoolest arsti visiidist?

Farmaatsiast on saanud ilusa läikiva kestaga ärimeeste paradiis, mis toob aastas sisse meeletutes kogustes puhast kasumit. Manipuleerida inimeste tervisega on lihtne. Kui arstid soovitavad teatud vanusest alates tarbida igapäevaselt südametegevust toetavaid ravimeid, haarab suurem enamus hirmunult rahakoti pihku ning suundub apteeki. Kuidas südamerohud mõjutavad inimese südametegevust, või kas üldse mõjutavad, on juba teisejärguline.

Püüe toituda tervislikult näib sama lootusetu kui ujuda päevaga Euroopast Ameerika Ühendriikidesse, mõni üksik tõepoolest suudab. Raskeks teeb tervisliku toitumise eelkõige puhta tooraine kättesaadavus. Kala, mida poest või turult ostame on püütud enamasti suurtest ookeanidest. Ookeanidest, mille on inimkond reostanud plastiku ning naftaga. Kala toiduks on inimkonna reostus, mis omakorda toob inimese toidulauale plastiku. Läbimõtlemata nõiaring, mille pidurdamisega oleme ilmselt juba hiljaks jäänud. Kogu meie toidulaud on täis erinevaid momente, mis võivad tervisele otsest ohtu kujutada. Elada ilma toidupoodides leitava toiduta on suurel osal elanikkonnast võimatu.

Tervisele ohtlikku ei leidu vaid arstimites ja toidus vaid ka õhus. Tehnoloogia areneb kiiremini kui teadlased jõuavad analüüsida selle mõju nii vaimsele kui ka füüsilisele tervisele. Leiutatakse üha kiiremat ja võimsamat internetiühendust, mõtlemata tagajärgedele. Kas kiirem internet kaalub tõepoolest üles inimeste tervise?

Blogipostitused on kirjutatud Raadio Jaik loengusarja “Elu pärast Googlet” raames koostöös BFM suhtekorralduse tudengite ja õppeainega “Kirjutamine suhtekorralduses”. Raadio Jaik loengusari “Elu pärast Googlet” on pühendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale.

--

--