Vánoce. Zas, znovu a stále dokola

Na to, že dělám v marketingu, tak mám opravdu divný pohled na svět. Vánoce se blíží, marketingové kampaně běží a všichni kolem šílí z nákupů dárků. Ženy si stěžují, že toho mají moc a musí ještě nakoupit dárky za a pro celou rodinu. Chlapi prskají kvůli množství lidí v obchoďácích a já na ně pouze nechápavě koukám.

Hlavně ať to cinká

Vánoce jsou pro většinu obchodníků nejlepší období v roce, to víme asi všichni. Pouze chudáci provozovatelé stánků na koupalištích to mají těžké. Ale jinak většina obchodníků si mne ruce a počítají cinkající zlaťáky. A to vše i přes to, že Vánoce jsou pro velkou část obyvatel to nejvíc stresující období v roce. Není ale čas se zastavit a vymyslet něco, aby člověk nebyl tolik ve stresu a mohl si Vánoce pořádně užít. Je potřeba, aby to cinkalo. Vždyť, člověk ve stresu přeci nakupuje jak zběsilej. To je přeci jasný všem. Takže nejlepší výkon většiny obchodů o Vánocích je slovo sleva, které doplní o super originální grafiku s pár vločkami. Hurá.

Výsledkem všech těchto snažení nejsou, jak všichni víme, davy skandující jména obchodů a vzývající je jako bohy, ale věta “ať už je po Vánocích”. Takové snahy a podpory od obchodníků v tomto období přeci potěší každého. A přece by stačilo tak málo:

  1. Ukázat, že opravdu si nemusíte koupit celou rodinu a všechny nejvíc potěší, pokud spolu vyjedete na několik dní na hory a pořádně si je užijete. Třeba s těmi novými lyžemi, které jste si pořídili a děti by se na nových bobech také pořádně vyblbly. Nové zimní obležení byste mohli také hned otestovat a pokud byste nikam nevyráželi, tak na nové televizi by ty pohádky také vypadaly nějak lépe.
  2. Připomenout, že i když se mnozí tváří, že vrcholem štědrovečerního je rozbalování dárků, tak opravdovým vrcholem je, že jsou všichni konečně opět spolu a nikam nespěchají. Že se všichni sejdou pohromadě u společné večeře. Že ta večeře by se Vám mimochodem daleko lépe prožívala u nového jídelního stolu a jídlo by bylo připravené snáz, kdyby bylo připravené v nové kuchyni. Koledy by zněly lépe z nové reprosoustavy a v novém oblečení by jste z toho také měli lepší pocit.
  3. Vnuknout myšlenku, že Vánoce se dají slavit taky jinde než v ČR a nikdo z rodiny si nejspíš nebude stěžovat na Vánoce v tropech. Pokud tedy při cestě do zahraničí vydrží jeho nový notebook celou cestu nabitý a bude se moci dívat na filmy, které si užije i díky novým sluchátkům. On dobrý film se špatným zvukem přestává být dobrý.

Vždyť přeci společné chvíle a rodinné zážitky jsou to nejhezčí, co k celým Vánocům patří. Nakonec nikomu nejde o dárky, ale o to, aby všichni byli šťastní. A dárky bereme pouze jako prostředek a stimul štěstí.

Jedna myšlenka vládne všem, jedna nám všem káže

Celé je to o jednoduché komunikaci, ale bohužel, tak jak každý rok. Skoro všichni do světa křičí to samé sdělení. “Nakup u nás a máš to se super slevou.”. A přeci, změnou komunikace nejde o to nevydělat, ale odlišit se. Být světlem naděje mezi všemi, kteří nám vysvětlují, abychom nakoupili ty nejlepší dárky a hlavně, abychom jich koupili hodně a především u nich. Proto mi pak nezbývá než čekat na osvědčené firmy ze zahraničí a jejich Vánoční spoty, na které se dá dívat. Které s napětím očekávám, a aniž bych například jezdili nakupovat dárky do Británie, tak je dobře znám. Pak přijdou a já vždy při pohledu na ně si jen říkám “Tak jednoduchá myšlenka a jak super ta reklama je.”.

No a poté? Tak jak každý rok. Čekám další rok a doufám, že se na to u nás někdo zkusí podívat trochu jinak. Originálně. A nebude zase celým Vánocům vládnout pouze slovo sleva a grafika vločky. Vždyť, neříkejte mi, že Vás to baví.