Türkiye’de HipHop ve 36 Boyz

Geçtiğimiz 4 yıl boyunca ülke müziğinin üstünü kara bulutlar misali kaplayan pop müzik kültürü yavaş yavaş dağılmaya başladı. Bu olayın başlıca sebebi ise Rap müziğin ve HipHop kültürünün durdurulamaz yükselişi oldu.

80’li yılların sonuna doğru Amerikan askerleri Almanya’da birlikler halinde bulunuyorlardı. Sebeplerini tam olarak bilmiyorum ama birçok Amerikan askeri, aileleri ile birlikte Almanya’ya yerleşmişti. HipHop kültürünün yaratıcıları, kendilerine ait mekanlar edinmişlerdi ve orada rap yapıyorlardı. İşçi ihtiyacını gideren Almanya tarafından dışlanmaya başlayan Türk gençleri, gecelerini Amerikanlar ile birlikte geçiriyorlardı. Zaman içerisinde etkileşime geçtiler, ruhu benimsediler. 1986 yılında ilk Türk Rap grubu İslamic Force kuruldu. Türkçe Rap müziğinin babası Boe B yani 2000 yılında kaybettiğimiz Bülent İpek, grubun liderliğini üstleniyordu. Killa Hakan, Maxim, Dj Derezon ve Boe B ile başlayan ekip gün geçtikçe büyüyordu fakat o dönemlerde ırkçılık hat safhada idi. 90’lı yıllarda “Nazi Almanyası” görüşünü benimsemiş birkaç kişi Türk’lerin yaşadığı bölgeyi ateşe verdiler ve 5 tane çocuğun ölümüne sebep oldular. Duruma sessiz kalan Alman hükümetine öfke duyan halk, kendi aralarında örgütlendi ve 36 Boyz çetesi kuruldu. Çetenin kurucu üyesi ve lideri Killa Hakan, işlediği cinayetler sebebi ile “Killa” yani katil lakabını aldı ama gün geçtikçe Berlin/Kreuzberg ‘den Türk halkı kendini kabul ettirmeyi başardı. 36 Boyz ‘un merkezinde HipHop kültüründen insanlar yer alıyordu. Djler, rapperlar, graffiti sanatçıları vb. üyelerin yaşadığı iç savaş; oradaki halkın daha çok kaynaşmasın vesile oldu. HipHop kültürü gün geçtikçe yüceliyordu. Yaşanan acı duruma dayanamayan rapperlar, seslerini tüm dünyaya duyurmak adına 1995 yılında efsane grup Cartel’i hayata geçirdi. Karakan, Erci E, Cinai Şebeke ile kurulan grup Türkiye dahil olmak üzere onlarca ülkede konser verdi. Sayılamayacak kadar ödül alan ve İnönü Stadyumu’nda konser veren ilk Rap grubu olan Cartel, Amerikan Time dergisine dahi konu olmuştur. Türkiye’de yüzlerce ünlü isime rağmen Micheal Jackson’dan sonra en çok talep gören konserin sahibidirler. Grup ile aynı isimde olan şarkılarında yaşanan olaydan duydukları hüzünü belli etmişler, tepki göstermişlerdir. Kuruluş amaçları şu dizelerde yazıyordur.

Hergün savaş caddeler kan/ Kan bile kırmızı değil karakan/ Karakan yine geldim buraya/ Hakkınızı arayıp sormaya/ Geride kalanları uyarmaya/ Beraber olup Carrtel’i kurmaya”

Ülke tarafından sevilen ekip büyük bir kesimin iligisini, yaymaya çalıştıkları görüş ve kültür ile çekmişlerdir. Daha öncesinde yavaş yavaş kendini göstermeye başlayan yerli gruplar sesini duyurabilmişlerdir fakat 90’lı yılların sonları Türkiye’de Rap müzik adına epey sessiz geçmiştir. Belli başlı isimler dışında bir sürü sanatçı gölgede saklanıyordur. 2000 yılında bir devrim oldu ve Üsküdar’dan Ceza ile Beşiktaş’tan Fuchs bir araya geldi. Nefret’in Hammer Müzik’le birlikte çıkan Meclisi Ala — İstanbul albümü sesini duyurmayı başardı. Ardından gelen Anahtar albümünde yer alan aynı adlı şarkının klibi büyük bir çıkış yakaladı. Bu çıkışın temelini oluşturan bir yapılanma vardı. Bu yapılanmanın adı ise 1999 yılının sonlarında boy gösteren, Türkiye’nin en büyük toplama albümü olarak kabul edilen Yeraltı Operasyonu idi. Statik, Nefret, Ses, Silahsız Kuvvet(Sagopa Kajmer), Yener ve Susturucu ‘nun bulunduğu albüm; dönem içerisinde yeteri kadar değer görmese de Nefret’in yükselişini arkasına aldı ve adını duyurabildi. Albümün organizasyonunu ise Türkçe Rap ‘in tartışmasız en önemli ismi, Statik grubunun üyesi olan Tunç Dindaş yani Turbo yaptı. Aynı zamanda graffiti sanatçısı olan Turbo, Türkiye’de HipHop kültürünün gelişimine önemli katkılarda bulunmuştur. Verdiği eğitimler ve destekler ile 2002–2003 yılından itibaren devam eden durdurulamaz yükselişe öncü olmuştur.

Günümüzde ise diğer müzik türleri ile etkileşime geçen Rap müzik, yerli piyasada önemli bir değere sahiptir. HipHop kültürü tamamıyla yeraltından çıkmayı nerede ise başarabilmiştir. Sansar Salvo, Pit10, Fuat Ergin, Patron, Şanışer, Allame, Cashflow, Eypio vb. onlarca sanatçı bu süreçta boy göstermişlerdir. İslamic Force ve 36 Boyz efsanesinin hareketiyle başlayan serüven aşılamaz bir boyuta ulaşabilmiştir. Ceza’nın tüm dünyada gösterdiği performanslar sayesinde Tech Nine gibi önemli sanatçılar ile etkileşime geçme fırsatına sahip olmuştu Türkçe Rap! Kanlı intikamdan sanata dönüşen ruh, savaşçı doğasından kaçmadan kreatif altyapıları sayesinde herkese hitap edebilmeyi başarmıştır. İnsanoğlunu en iyi yansıtabilen müzik türüdür. Asi, isyankar ve değişken… Dünyayı kasıp kavuran bu kültür zaman içerisinde daha önemli yerlere gelecektir. Zeki Müren, Onno Tunç, Uzay Hepari, Müslüm Gürses, Kayahan, Neşet Ertaş, Kerim Tekin, Yavuz Çetin, Kazım Koyuncu ve Barış Akarsu gibi efsane isimlerin yanında anılacaktır Boe B… ve hepimiz saygı ile selamlayacağız.

A single golf clap? Or a long standing ovation?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.