Jak uczyć się o inżynierii kosmicznej? Darmowe kursy i materiały

Milena Michalska
rakieciara blog by Milena Michalska
3 min readNov 22, 2018
Ikonki pochodzą z The Noun Project

Nie dalej jak wczoraj zagościł na blogu zbiór materiałów do nauki machine learningu, dzięki któremu możecie nauczyć program, aby znalazł wam pracę w sektorze kosmicznym. Nie jest to jednak jedyna droga, w branży znajdzie się miejsce nawet dla web developerów i specjalistów od UX!

Jeśli jednak chcielibyście budować rakiety, lub dowiedzieć się o ich budowaniu, to skąd brać potrzebną wiedzę? No na przykład z mojego zbioru całkiem dobrych, darmowych (lub bardzo tanich) materiałów!

Dokumentacja PW-Sat2

Czekając dalej na wystrzelenie Falconem 9 satelity z Politechniki Warszawskiej, możemy zagłębić się w jego dokumentację, która jest kopalnią wiedzy o projektach satelitarnych! W dokumentach podzielonych na fazy realizacji przedsięwzięcia poczytamy o założeniach — problemach z którymi uporać muszą się konstruktorzy urządzeń badawczych na orbicie, konstrukcji i systemie łączności PW-Sata.

Zbiór linków na temat inżynierii wahadłowca na Hackaday

Sporo odnośników do różnych zagadnień związanych z jedną z najbardziej skomplikowanych maszyn w dziejach inżynierii — Space Shuttle! Wśród nich — tekst o degradacji materiałów w przestrzeni kosmicznej, link do oficjalnej, udostępnionej przez NASA dokumentacji programu STS czy opisy podobnych projektów konstruowanych w Związku Radzieckim!

Wykłady astronauty i szefa programu wahadłowców na temat jego inżynierii

Na temat wahadłowców zostało udostępnione bardzo dużo informacji. Tym razem cała wiedza zebrana została w darmowy kurs na platformie edukacyjnej edX! I to nie byle jaki, bo stworzony przez astronautę prof. Jeffreya Hoffmana i szefa programu, prof. Aarona Cohena, którzy mają rozległą wiedzę i przekazują ją w moim zdaniem — bardzo profesjonalny sposób!

Kanał Inżynieriada

YouTube’owy kanał polskiego kosmicznego inżyniera, Marcina Stolarskiego. Często opowiada w swoich vlogach o pracy w Creotech Instruments — firmie produkującej min. satelity. Ma też dużo materiałów tłumaczących zagadnienia łączności radiowej i porady dla początkujących, jak szybko i tanio zacząć swoją przygodę, jak podsłuchiwać balony meteorologiczne czy Międzynarodową Stację Kosmiczną. Marcin stworzył też grupę na facebooku Świat kosmicznych inżynierów.

Teksty o inżynierii kosmicznej na https://ucgosu.pl/

Maciek, autor wspomnianego bloga, jest pasjonatem programowania i robotyki. Pośrednio to dzięki niemu powstał ten tekst, bo jakiś czas temu zapytał mnie o materiały na temat tworzenia kosmicznych projektów od strony technicznej. Tymczasem, na swoim blogu ma parę świetnych, związanych z projektami kosmicznymi artykułów. Co jeszcze ciekawsze, Maciek interesuje się systemami safety-critical, co czyni jego spojrzenie jeszcze ciekawszym! Polecam teksty: Lądowanie Falcon Heavy od strony technicznej, Ariane 5 — int overflow, który wysadził w powietrze rakietę, NASA Space Apps Challenge 2018, Łazik z NASA Space Apps Challenge — szczegóły techniczne

Dokumentacja udostępniona przez ESA

Korzystałam z niej między innymi przy przygotowaniu mojego (chyba ulubionego tekstu na tym blogu) artykułu o CREODIAS, kiedy przytaczałam informacje o różnych czujnikach w satelitach. Na specjalnej podstronie programu Sentinel dowiemy się praktycznie wszystkiego o jego satelitach i czujnikach w nie wbudowanych.

Rocket Engineering and Interstellar Space Propulsion na Udemy

Polecany, bestsellerowy kurs stworzony przez Eliotta Wertheimera, inżyniera lotniczego, który tłumaczy od podstaw zagadnienia związane z konstrukcją rakiet i inżynierią kosmiczną. Kupiłam go na jednej z wyprzedaży na Udemy (które trwają praktycznie cały czas) i jeszcze nie przeszłam, ale chciałam wspomnieć, że informacje o kosmicznej inżynierii znaleźć można też w formie eleganckiego kursu i nie zawsze trzeba przekopywać się przez szczegółową dokumentację.

JPL Open Source Rover

Repozytorium na githubie, zawierające wszystkie materiały, umożliwiające zbudowanie łazika wzorowanego na tych, które przemierzają powierzchnie Marsa! Części elektroniczne, mechaniczne i soft do oprogramowania Raspberry Pi.

Artykuł będzie aktualizowany, kiedy tylko natrafię na jakieś nowe, niesamowite materiały. Możliwe, że po publikacji sami podrzucicie mi jakieś fajne linki!

--

--