Ban of disposable plastics in less than 40 days!

The long-awaited ban on disposable plastics in the European Union is here. What will this ban mean for the whole European market? What are the expected alternatives? What will replace disposable plastics?

EFK_platform
EFK_platform
8 min readMay 28, 2021

--

You can find the answers to these questions in an interview with Dan Beseda, Product Director of Refork.

What will the disposable cutlery market look like next year?

The ban on disposable plastic products starts in less than 40 days. But many people still do not know what the ban entails and what its real impact will be. In today’s article, we want to show you the impact of the ban on distributors, restaurants and customers. At the same time, we want to share with you our vision of what the entire market will look like next year.

What will happen in July?

According to the European Directive EU 2019/904, in the Czech Republic from July 3, 2021, as well as the entire EU, it will be forbidden to sell & offer disposable plastic products, including disposable plastic accessories*. However, in practice this does not mean that you will not see plastic cutlery from July. The ban applies to manufacturers and importers.

Distributors and restaurants will be allowed to sell their supplies they purchased before July 3, 2021. In the Czech Republic one will be able to sell plastics products another one year. For example in Slovakia, the period is only 6 months. Possibly, you will see plastic cutlery for some time in smaller restaurants or local shops. However, most “big players” already switched or have been switching to alternatives and have not been providing plastic cutlery for some time now.

What are the alternatives?

In Europe, around 300 billion disposable cutlery is consumed every year. 80% of them are plastic cutlery, 10% bioplastic cutlery and 10% wooden cutlery. Only small percentage of people know that from July, not only plastic but also bioplastic cutlery will be banned. You can see them on the market as eco cutlery, compostable and decomposable cutlery. These are almost always made of PLA, which is chemically modified starch.

The only materials permitted are naturally occurring chemically unmodified polymers. That means that wooden cutlery and reusable cutlery will remain the only high-capacity alternatives. Several suppliers are appearing on the market that are trying to sell plastic cutlery as reusable. However, according to the implementation directive, cutlery must be used by customers more than once in order to be considered reusable. Thus, a test for multiple use alone will not suffice for a person. In addition, such circumvention of the legislation carries a reputational risk. The French brand Carefour was convinced of this, for example. They pasted a reusable sticker on disposable tableware last year. A non-profit organization noticed this, which went through the whole case on social media. Carefour subsequently issued an apology and removed the products from circulation.

So what will the market look like?

Some customers start carrying their own cutlery and consumption has gotten reduced in some cases. For example, cutlery will only be available on request. But even so, there will be a huge shortage of disposable cutlery on the market. Therefore, we expect that the prices of disposable cutlery will start to increase. Someone will have to pay for them and in our opinion it will be the end customer. Several large chains have been planning this for some time. After all, in many restaurants today you pay for packaging if you choose a “takeaway”. Next year will show what the market will look like. But what is certain is that it will change completely.

* Today’s market of disposable cutlery is made up of 80% plastic cutlery

* Only small percentage of people today know that in addition to plastic cutlery, bioplastic cutlery will also be banned

* Ban of several disposable products, including disposable cutlery

But what does this mean for distributors, restaurants and end customers?

Thanks for the question. We will discuss with colleagues if we could write an article about market development. For now, in a nutshell.

There are three reasons why customers are willing to pay a premium price for our products:

Regulation:
From 3rd July 2021, plastic products from Annex B must not be produced or imported into Europe. These are also disposable cutlery. Some countries usually have 6–12 months to replenish their wholesale stocks. But most of the market will be cleared within three months.

At the same time, organic plastic products from Annex B will be banned. These are the “ecological” alternatives that are produced from PLA.

Market:
85% of the market is plastic and the rest is PLA and wood. This means that 90% of production capacity on the market will disappear. Simply put, there will be a huge shortage of disposable cutlery, even if people use it less.

During the following year, the market will change completely and you can expect to pay for cutlery in many companies. This is quite common in packaging today.

Benefits:
Our cutlery is developed and produced locally. This reduces not only the environmental footprint but also the risks of the supply chain. Today, it is still a big problem to bring things to Europe from China or India.

They are functional and, unlike wooden cutlery, you can find them.

They are more environmentally friendly because they are produced from waste and are produced from materials that are degradable even in nature.

In conclusion, I would like to add that our goal is not to sell to everyone but only to selected customers. We do not have the capacity to flood the market.

For these reasons, we want to be one of the premium products on the market.

Web | Instagram | Youtube | Facebook | Twitter | Telegram| Reddit

[CZ] Zákaz jednorázových plastů? Již za méně než 40 dní!

Dlouho očekávaný zákaz jednorázových plastů na území Evropské Unie je tady. Co to bude znamenat pro celý evropský trh? Jaké jsou očekávané alternativy ? Co nahradí jednorázové plasty?

Odpovědi na tyto otázky naleznete v rozhovoru s produktovým ředitelem společnosti Refork Danem Besedou.

Jak bude vypadat trh s jednorázovými příbory v příštím roce?
Zákaz jednorázových plastových výrobků začíná za méně než 40 dnů. Mnoho lidí stále ještě neví, co s sebou zákaz přináší a jaký bude jeho reálný dopad. V dnešním článku Vám chceme přiblížit dopad zákazu na distributory, restaurace a zákazníky. Zároveň se s Vámi chceme podělit o naši vizi toho, jak bude celý trh vypadat v příštím roce.

Co se stane v červenci?
Dle evropské směrnice EU 2019/904, bude v České republice od 3.7.2021, stejně jako v celé EU zakázáno uvádět na trh jednorázové plastové výrobky a to včetně jednorázových plastových přiborů. V praxi to ale neznamená, že už od července nikde neuvidíte plastové příbory. Zákaz totiž platí pro výrobce a importéry. Distributoři a restaurace budou smět dále doprodat svoje zásoby, které nakoupili před 3.7.2021. V České republice budou mít prodejci na doprodej čas jeden rok, na Slovensku poté šest měsíců. V praxi je tak možné, že u malých hráčů uvidíte plastové příbory ještě nějakou dobu. Většina velkých hráčů však již dávno přešla na alternativní řešení.

Jaké jsou alternativy?
V Evropě se každý rok spotřebuje kolem 300 miliard jednorázových příborů. Z toho 80 % jsou plastové příbory, 10 % bioplastové příbory a 10 % dřevěné příbory. Málokdo ví, že od července nebudou zakázané jen plastové, ale i bioplastové příbory. Na trhu je můžete vidět jako eko příbory, kompostovatelné a rozložitelné příbory. Ty jsou téměř vždy vyráběny z PLA, což je chemicky upravený škrob. Jediné povolené materiály jsou v přírodě se nacházející chemicky nemodifikované polymery. To znamená, že jedinou velkokapacitní alternativou zůstanou dřevěné příbory a znovupoužitelné příbory. Na trhu se objevuje několik dodavatelů, kteří se snaží prodávat plastové příbory jako “znovu použitelné”. Podle implementační směrnice však musí být příbor využit zákazníky vícekrát, aby mohl být považován za znovu použitelný. Test na vícenásobné použití tedy sám o sobě nepostačí. Podobné obcházení legislativy s sebou navíc nese reputační riziko. O tom se přesvědčil například francouzský řetězec Carefour. Ten minulý rok nalepil na jednorázové nádobí nálepku “znovu použitelné”. Všimla si toho jedna nezisková organizace, která celý případ zmedializovala na sociálních medií. Carefour následně vydal omluvu a výrobky stáhl z oběhu.

Jak tedy bude trh vypadat?
Někteří zákazníci si začnou nosit svoje příbory a někde se omezí spotřeba tohoto druhu produktů. Například se příbory budou dávat jen na vyžádání. Ale i tak bude na trhu obrovský nedostatek jednorázových příborů. Proto očekáváme, že se začnou zvyšovat ceny jednorázových příborů. Za ty někdo bude muset zaplatit a podle nás to bude koncový zákazník. Několik velkých řetězců už to nějakou dobu plánuje. A konec konců již dnes ve spoustě restauracích zaplatíte za obal pokud si chcete vzít jídlo s sebou. Během příštího roku se ukáže, jak bude trh v nejbližší budoucnosti vypadat. Jisté ale je, že se kompletně změní.

  • Dnešní trh s jednorázovými příbory je tvořen z 80 % plastovými přibory
  • Málokdo dnes ví, že kromě plastových příborů budou zakázané i bioplastové příbory
  • Směrnice EU zakazuje jednorázové výrobky včetně jednorázových příborů

Co to ale znamená pro distributory, restaurace a koncové zákazníky?

Děkujeme za otázku. Probereme s kolegy, jestli bychom mohli napsat nějaký článek o vývoji trhu. Prozatím ve stručnosti:

Jsou tři důvody, proč jsou zákazníci ochotni zaplatit prémiovou cenu za naše výrobky:

Regulace:

  • Od 3.7.2021 se v Evropě nesmí vyrábět ani do ní dovážet plastové výroby z Anexe B. To jsou i jednorázové příbory. Některé země mají lhůtu i na doprodání zásob velkoobchodů většinou 6–12 měsíců. Ale velká část trhu se vyčistí do tří měsíců.
  • Zároveň budou zakázané i bio plastové výrobky z Anexe B. To jsou ty „ekologické“ alternativy, které se vyrábějí z PLA.

Trh:

  • 85 % trhu je plast a zbytek je PLA a dřevo. To znamená, že zmizí 90 % výrobní kapacity na trhu. Jednoduše řečeno bude obrovský nedostatek jednorázových příborů, a to i přesto, že je lidé budou používat méně.
  • V následujícím roce se trh kompletně změní a můžete očekávat, že si v mnohých podnicích za příbory zaplatíte. To je u obalů dnes docela běžné.

Benefity:

  • Naše příbory se vyvíjejí a vyrábějí lokálně. To snižuje nejen ekologickou stopu, ale také rizika dodavatelského řetězce. Dnes je stále velký problém dovést do Evropy věci z Číny nebo Indie.
  • Jsou funkční a oproti dřevěným příborům se s nimi pohodlně najíte.
  • Jsou ekologičtější, protože se vyrábí z odpadu a jsou vyráběné z materiálů, které jsou rozložitelné i v přírodě.

Na závěr bych doplnil, že naším cílem není prodávat každému, ale jen vybraným zákazníkům. Nemáme kapacitu na to, abychom uspokojili celý trh.

Z těchto důvodů se chceme na trhu zařadit mezi prémiové produkty.

--

--

EFK_platform
EFK_platform

EFK platform — the bridge between ecology and blockchain