5 ok, amiért az autokata a könyvelőké is

Kollaboratív platform, magasabb ügyfélélmény

RIPORT
Tanácsadó vagyok
Published in
5 min readDec 18, 2018

--

Mindent lehet automatizálni, eltűnik a könyvelési szakma….., sokszor halljuk ezt. A témával hosszasan foglalkoztunk korábban például itt is, de számos bejegyzésünk született a témában.

A könyvelői szakma eltűnésének boncolgatása helyett, tényekre alapozva bemutatjuk, hogy az autokata miért “könyvelőbarát”, miért illeszkedik teljesen jól ez a termék is a többi “Riport-os” fejlesztésbe, hiszen minden szolgálatásunk lényege a könyvelő és az ügyfél közös együttműködésének megteremtése.

1. Eljött az online számlázók kora

A NAV az elmúlt években — a kiegyensúlyozott adóbevételek és gazdaság fehérítése céljából — őrült tempóban szállít digitális megoldásokat. Percek kérdése, hogy minden vállalkozónak át kell térnie online számlázásra.

A kata elsősorban annak a vállalkozói körnek szól, akiknek nincs költsége, ezért az ilyen típusú gazdálkodás egyetlen valódi mozgatórugója az árbevétel.

Ha az árbevétel, mint gazdasági esemény egyetlen milliszekundum alatt jön létre egy számlázóban, akkor a vállalkozó egyre inkább elvárja, hogy a következő percben információja legyen arról a hatásról, amit árbevétele okoz (kata keret csökkenés, vagy áfa körbe való átcsuszannás például).

A könyvelési anyag “leadása”,mint rituálé, ettől az elvárástól lássuk be meglehetősen idegen. (és akkor még arról ne is beszéljünk, hogy valószínűleg nem a katás ügyfelünk anyagával kezdjük a !következő hónapot!)

2. A katások körülbelül 15%-a jelenleg nem vesz igénybe könyvelői szolgáltatást

Szomorú vagy sem, veszélyes vagy veszélytelen, az állami kommunikáció sikeres volt abban a tekintetben, hogy vállalkozásbarátként jelezze:

a kata annyira egyszerű, hogy bárki meg tudja csinálni.

Ennél sokkal messzebbre is ment, hiszen az alacsony adóterhelésen kívül egyértelmű előnyként jelölte meg, hogy a kata egy olcsó vállalkozási forma, hiszen alacsony adminisztrációs igényei vannak. (Vegyük észre mit jelent ez a mondat. A katásnak “nem kell könyvelő, vagy mondjuk jogász,” , ennek a kommunikációnak egy sarkosított formája, hiszen másképp mitől lenne olcsó, ha nem attól, hogy nincs szükség rá.)

Épülhet ez a kommunikáció hamis vagy megalapozott tényekre, méréseink szerint körülbelül 15%-a a vállalkozóknak ezt elhitte és eszerint is cselekszik.

Mi, akik ezt a programot építettük tudjuk, hogy annyira nem egyszerű a kata. Éppen ezért úgy ítéljük meg a 15%-a a katásoknak egyedül van “egy kicsit bonyolultabb mint elsőre látszik” helyzetben, és segíteni szeretnénk nekik, persze ha igénylik.

3. Rosszul árazott probléma?

Vajon helyesen árazható-e egy alapvetően “nincs csak egy számlám egy hónapban” ügyfél, pont rosszkor feltett “hülye” kérdése? (Távol álljon tőlem a saját ügyfeleink — a katások — lehülyézése, én csak kicsit belenéztem néhány könyvelői Facebook csoport vonatkozó bejegyzéseibe és ez alapján egyértelműen kijelenthető a havi “egyszámlás” ügyfél kérdez szinte a legtöbbet).

Az automatizált rendszerek egyik előnye, hogy nem minősítik a kérdéseket “minőségi” szempontból. Ha egy kérdés sokszor kerül felszínre, akkor foglalkoznunk kell vele, egyúttal reméljük levesszük a terhet a könyvelők válláról, akik így összetettebb kérdésekre adhatnak válaszokat, megfelelő díjazás mellett.

4. Szakmai hígulás, vagy nincs fókusz?

Nemcsak a könyvelők degradálják katás ügyfeleiket, legalább ugyanakkor rendszerességű csak más “katás” Facebook csoportokban, amikor az ügyfél nem elégedett könyvelőjével. (Hiába a sok “kérdezd a könyvelőd” trollkodás az ilyen közösségekben, mikor éppen valaki bánatát próbálja előadni, mert hibák igen is vannak, és nem is kevesek könyvelői oldalról is.)

A cikkben már korábban jeleztük, hogy ennek elég sok oka lehet, (nem annyira központi ügyfél, későn leadott és feldolgozott anyag a szatyorban, stb.) De van itt egy másik probléma is, sokszor a könyvelő sincs tisztában minden katás jogszabállyal, vagy veszéllyel, és ezzel szerintünk nincs is semmi gond.

Szintén Facebook élmények inspirációja mentén állítjuk hogy, rengeteg katás kérdés nem ügyfelektől, hanem könyvelőiktől származnak és ilyenkor ezekben a könyvelői közösségekben sokan érzik úgy, hogy ezt azért illene tudni.

Kérdés, hogy valóban illene tudni? Nem tudjuk. De észrevehető a rengeteg (!) könyvelő által feltett katás kérdés és néha valóban vannak olyan könyvelők, akik egyébként nem foglalkoznak egyéni vállalkozókkal és elszánják magukat, hogy “bekérdeznek” egy támogató közösségbe, ahelyett, hogy jogszabályt bújjanak.

Talán nekik is megoldást jelenthet, a fenti szendvics jelenet helyett egyre bővülő tudáscentrumunk, ahol ők is könnyen megtalálhatják kérdéseikre a választ és gyorsabban reagálhatnak ügyfeleik kérdéseire.

5. Tanácsadás

Szintén saját méréseink alapján a katások 95%-a!!!! könyvelőt keres fel, ha katás vállalkozás beindításán gondolkozik.

Hogy miért? Mert információt és megerősítést szeretne azzal kapcsolatban kapni, hogy jól gondolkodik-e, mégpedig az erre legalkalmasabb személytől, a könyvelőjétől.

Beszélgetni akar! Nem egy algoritmussal, nem egy kódrészlettel, nem egy összereszelt mesterséges intelligenciával, hanem egy emberrel, mert bizonytalan.

Ez a tanácsadás! Ez interperszonális. Ez az, amit nem tudunk reprodukálni. Ez az, amiben maximum kollaborálni tudunk egy olyan termékkel, mint az autokata.

Internetes mém, (átdolgozva,lefordítva) a technológiai diszrupcióról

Hogy miért vagyunk képesek kollaborálni? (Összefoglalás)

  • az autokata valós időben, (a számla kibocsátásával egyidejűleg) a legalapvetőbb információkat helyesen közli a döntéshozóval és ezzel rengeteg időt spórol meg egy könyvelőnek is.
  • Az autokata környezetbarát, mert nem szemeteli szét felesleges nyomtatással, postai küldözgetéssel, energiával a környezetünket.
  • Az autokata összeszedi az összes olyan tudást, ami egy katásnak fontos lehet és azt olyan környezetben tálalja, ahol emészthetőbb és gyorsabb. (Nem csak a katásnak, hanem akár annak a könyvelőnek is, aki nem foglalkozik ezekkel a jogszabályokkal minden nap.) Tudáscentrumunkban már több mint 300 cikk szerepel és havonta több mint 55.000 látogatót szolgál ki.
  • Az autokata fejlődik és nincs egója. Nem úgy hatnak rá a dolgok, ahogy egy Facebook csoportban érzi magát az ember, amikor olyat kérdez, amire úgy gondolja mindenki tudja a választ. Az autokata elfogad minden kritikát, arra koncentrál, hogy minden esetre legyen válasza, vagy ha nincs azt is jelezze.
  • Az autokata egy kiszámítható és kellemes platformot teremt arra, hogy ügyfelünkkel beszélgessünk, adót tervezzünk, építsünk, gondolkozzunk és közösen értéket teremtsünk.
  • Az autokata fiókhoz egy könyvelő is hozzáférhet (csak Számlázz.hu felhasználóknak elérhető opció) és akár egy könyvelő is kezdeményezhet olyan teendőket, melyet az ügyfelének nincs kedve megcsinálni (pl. változásbejelentések, egyebek). Mindezt egyszerűbben, kihasználva azokat az adatokat, ami a Számlázz.hu rendszerében már egyébként is rendelkezésre áll.
  • Az autokata központjában az ügyfél áll, akár egyedül van (könyvelő nélkül), akár egy megbízható, szakmailag felkészült 21. századi tanácsadóval

Ha még többet szeretnél ezekről a trendekről, a könyvelés és a digitalizálás kapcsolatáról tudni, akkor ajánljuk figyelmedbe Böröczky Zsuzsi (Irányadó magazin) és Stygár László (Számlázz.hu) podcastját a témában.

Ha van kedved velünk együtt dolgozni, akkor nézd meg az autokatát, mert jelentősen megújult és csomó olyan funkcióval bővült, ami egy könyvelőnek is szerintünk nagyon hasznos lehet.

Szeretnél hasonló cikkeket olvasni Tőlünk? Itt tudsz feliratkozni hírlevelünkre.

--

--