Néhány gondolat a kampányoltásokról

Tamás Constantin
Rosszcsont Alapítvány
4 min readSep 15, 2018

--

Az “EMMI módszertani levele a 2018. évi védőoltásokról” című iránymutatás alapján idén az alábbi ún. kampányoltásokat fogják végezni idén a 6. és 7. osztályos tanulók körében.

forrás: https://www.antsz.hu/data/cms84807/EMMI_VML2018_kozlony.pdf
forrás: https://www.antsz.hu/data/cms84807/EMMI_VML2018_kozlony.pdf

MMR újraoltás élő, attenuált kanyaró-mumpsz-rubeola vírust tartalmazó vakcinával

Az MMR ún. élővírus-tartalmú vakcina. Immunszuppresszív kezelésben (beleértve például a nagy dózisú szteroid és methotrexat kezelést), biológiai terápiában részesülő betegek esetében az élővírus-tartalmú vakcina relatív kontraindikációt jelent, vagyis ezen gyermekek élővírus-tartalmú vakcinával csak oltási szaktanácsadó javaslata alapján olthatóak.

Az oltási szaktanácsadóban elvégzett vizsgálatok alapján meg tudják határozni, hogy az élővírus-vakcina alkalmazása esetén milyen fokú az oltási betegség kockázata. Így egyénre szabottan tudják meghatározni a javaslatot, hogy a gyermek kapjon-e avagy sem MMR oltást.

Az immunszuppresszív terápia kihagyása az alapbetegség fellángolásával járhat, ezért kampányoltások adása miatt ‘rutinszerűen’ nem javasoljuk a kezelés megszakítását. (Nagyon ritkán előfordul, hogy a reumatológiai centrum és az oltási tanácsadó konzultációja alapján, amennyiben a relapszus (visszaesés) kockázata alacsony, felmerül a terápia leállítása.)

Diftéria-pertussis-tetanusz védőoltások acelluláris pertussis komponenst tartalmazó oltóanyaggal (a továbbiakban: DTPa)

Az inaktivált (élő kórokozót nem tartalmazó) védőoltások immunogenitása (vagyis az oltás hatékonysága) és biztonságossága megfelelő gyermekreumatológiai kórképekben glükokortikoid, szintetikus DMARD (pl methotrexat) és biológiai terápia alatt is. Tetanus, diphtheria, pertussis, hepatitis A és B vírus elleni védőoltások esetében is igazolták a megfelelő hatékonyságot (1) és a biztonságos alkalmazást.

Egyéni oltási terv

A módszertani levél alapján:

”Veleszületett immundefektus és alapbetegség kezelésének következtében kialakult immundefektus (hemato-onkológiai, autoimmun betegség stb.) esetén a betegek egyéni oltási terv alapján olthatók.”

A gyermekreumatológiában alkalmazott immunszuppresszív és biológiai terápia során az élővírus-vakcina alkalmazása kontraindikált, vagyis az MMR oltás halasztandó. Amennyiben a későbbiek során a kezelést leállítják, akkor az elmaradt védőoltást pótolni kell. Szintén a módszertani levélben olvasható: ”Azoknál a gyermekeknél, akiknél bármelyik kötelezően előírt védőoltás elmaradt, azt a legrövidebb időn belül pótolni kell.”

Járványügyi szempontból fontos, hogy a gyermekek védve legyenek kanyaró, mumpsz, rubeola vírusok ellen, ezért javasolt az oltási tanácsadó felkeresése. Ha a kezelés és a gyermek immunstatusa engedi, akkor az oltást — egyéni oltási terv alapján — a gyermek az MMR oltást is megkaphatja. (Tehát az oltás hosszabb időre szóló elhalasztása mellett a másik lehetőség, hogy a gyermek nem a kampányoltás során hanem egyéni oltási terv szerint más időpontban kapja meg az MMR oltást.)

Javasolom, hogy az oltási tanácsadóba időben kérjenek időpontot, már az immunszuppresszív kezelés megkezdésekor érdemes időpontot egyeztetni. Korlátozott a kapacitás, de nem is sürgősségi konzíliumról van szó, előre tervezhető, ütemezhető: ha időben intézkedik a család, akkor van idő kivárni a kapott időpontot. Figyelembe kell venni a gyermek életkorát, az oltási naptár szerint esedékes oltásokat és az alkalmazott kezelés tervezett hosszát (mikor merül fel leghamarabb a kezelés leállításának lehetősége?) és ezen parmétereknek megfelelően kell időpontot egyeztetni az oltási tanácsadóval.

(Ugyanakkor ha a kampányoltás előtti napokban szeretné az oltással kapcsolatos kérdéseket tisztázni a család, vagy a családorvos, akkor nem biztos, hogy sikerrel járnak — szeptemberben és októberben több száz egyszerre beérkező kérdést képtelenség akár a reumatológiai centrumoknak, akár az oltási tanácsadónak azonnal egyenként megválaszolni.)

Tartós immunszuppresszív kezelés, biológiai terápia alkalmazása esetén egyéni oltási terv az oltási szaktanácsadókban kérhető.

Oltási tanácsadás Budapesten a Szent László Kórház Védőoltási szakrendelésén kérhető. Időpontot kérni az alábbi telefonszámon lehet (munkanapokon 13 és 15 óra között):

06–1–455–8100 / 8363 mellék

Privát ellátás keretében védőoltási tanácsadás a Medikids Gyermekgyógyászati Központban működik.

Az adott oltás alkalmazásának felelőssége az oltást végző orvosé. Javasoljuk, hogy a tévedések elkerülése érdekében az iskola által kért szülői tájékozató/nyiltatkozat mellé mindig csatolják a védőoltási javaslatot tartalmazó ambuláns lap másolatát is. A Tűzoltó utcai Gyerekklinikán minden gyermek kap általános iránymutatást a védőoltásokkal kapcsolatban (egyéni oltási terv a védőoltási szaktanácsadóban kérhető).

Az ambuláns lap másolatát (és/vagy az egyéni védőoltási tervet) érdemes minél hamarabb nem csak a gyermek háziorvosának, de az iskolaorvosnak is leadni, velük a későbbiekben esedékes védoltásokkal kapcsolatos kérdéseket időben megtárgyalni.

FN:

(1): A védőoltások esetében a hatékonyság abban mérhető, hogy milyen fokú védettséget nyújt az adott kórokozó ellen. Immunszuppresszív kezelés során gátoljuk az immunrendszer működését, ezért elvileg az alkalmazott védőoltások hatékonysága csökkenhet. Az eddigi vizsgálatok ugyanakkor nem igazolták ezt az elméleti megfontolásból született félelmet: a kampányoltások során alkalmazott védőoltásokkal megfelelő védelmet lehet elérni. (A jelen tudásunkat árnyalhatja a folyamatban lévő vakcinációval kapcsolatos klinikai vizsgálatok eredményei.)

Az itt leírt információk kizárólag általános tájékoztatási célt szolgálnak, amely nem helyettesíti az orvosi tanácsadást.

--

--