“Літня Книжка” Туве Янссон

Юля Рябчик
@ryabchick
Published in
5 min readAug 31, 2017

Літо 2017 в українському букпросторі пройшло, на мій суб’єктивний погляд, під агіткою “Літньої книжки” Туве Янссон. Про неї не говорив лише лінивий, бо вона вийшла в перекладі українською у Видавництві Старого Лева і це найпопулярніша книга Янссон окрім Мумі-троллів. А я не лінива — я дочекалася останнього дня літа, щоби трохи його продовжити за допомогою книжки. Тому це не лише її огляд — це її розіграш!

Про Янссон зазвичай говорять як про автора найпопулярнішої й зовсім не дитячої казки про родину мумі-троллів і їх друзів. Це її візитівка, можливість скинути свої емоцій й переживання, досвід і сублімування, але й важка ноша, бо, окрім як авторку дивакуватих створінь й гарного ілюстратора, її не сприймали як повноцінного дорослого автора.

Літню книгу Туве Яннссон написала у 1972 році, коли їй самій вже було 58 і це збірка з 22 коротких есеїв автобіографічна. В центрі сюжету дівчинка і її бабуся, котрі проводять кожне літо на острові у Фінській затоці. Сама Янссон, наче як, так само проводила свої літні канікули, тільки з тіткою, але суті справи то не змінює. Цим історіям дитинства вже майже сто років! Свої спогади вона адресувала племінниці Софії й героїню назвала на її честь.

Неможливо описати сюжет кожної з 22 історій цієї книжки. В описах пишуть, що це книга про канікули бабусі й онучки, котрі вони проводять на острові, щоб пережити смерть матері малої. Але це не зовсім​ так. З цього починається історія. Вони навіть не говорять про смерть, це проявляється в окремих фразах. Треба сказати, що мала досі боїться глибини. Або у “Грі в Венецію” вона ображається, що їй не можна називати бабусю мамою “Чому тільки тато може називати тебе мамою?” І, як ми з’ясуємо потім, її мама тепер житиме в штучному палаці, що його зробила бабуся.

Але усе минається, тому далі починається життя, просто життя на острові. Для читача воно, скоріш за все, буде незвичним, дивакувато-романтичніим, як усі історії про море й пригоди. У той час, як у нас викликає захоплення сама атмосфера — острів, хатинка, море, їздити у гості й магазин на човні — для сім’ї з бабусі (котра, до речі, не має імені), Софії та тата це звичний побут літа.

Бабуся губить у траві свою вставну щелепу, Софія знаходить її й хоче подивитися як вона її вдягає. Бабуся страшенно соромиться, але з’ясовується, що в цьому немає взагалі нічого цікавого чи таємничого. І так всю книгу — магія незнайомих, але побутових речей. Вона, в цілому, таки про двох людей, що відчувають одне до одного повагу й цікавість. Бабуся ничком палить, дозволяє малій плавати, хоча батько заборонив, грається з нею в ліниві хованки й прокрадається в чужий дім.

У книзі немає всепрощення й всеприйняття виключно тому, що одна онучка, а інша бабуся. У кожного героя є характер, є звички, є принципи. І хоч тобі 12, хоч 80, кожна людина повноправна. Це більше схоже на історію дорослих стосунків ніж очікуєш, коли говорять про бабусю й онучку, адже ти вихований казочками про пиріжки й оповідки на ніч.

Але в книзі немає магії окрім любові. Нескінченної. Коли Софійка всю ніч проплакала, бо дощем змило їхню Венецію, то бабуся не просто заколисувала її в жалобі, а пішла і зробила новий палац. Як вона допомагала написати їй працю про черв’яків, бо Софія засмутилася, коли одного з них лопатою перетнуло навпіл. Як вони усю дорогу сперечалися про Бога, а закінчилося все тим, що бабуся навчила онуку лайливої дурнуватої пісеньки.

І в книзі немає як такого хеппі енду, бо не було і хеппі сторі. Тобто, історія сповнена оптимізму, але дуже людяного — і стосунки у родичів не завжди ясні, і неприємності трапляються, і сварки, і непорозуміння, але усе це не заважає вам бути сім’єю й людьми, які люблять одне одного. Як на мою думку, це набагато краща книга за безліч безглуздих казочок про ідеальне життя.

більше чудових ілюстрацій від Каті Антошкіної можна знайти за посиланням http://illustrators.ru/albums/1240http://illustrators.ru/albums/1240

Мені страшенно імпонує кожен герой цієї книги. Норовлива бабуся, котра так старанно готувалася до своєї смерті, що для більшого драматизму їй не вистачило лише як Сковороді — викопати собі могилу та піти спати в неї. Софія, мрійлива, розбурхана, схожа на ураган з тендітною душею. Тато також подобається, хоч його там і майже немає — заклопотаний, відповідальний, люблячий.

“Літня книга” щира у своїй простоті й прямолінійності — у той час як навколо інтриги, недомовки, перегони, лайки та ретвіти, у Літній книзі є вітри, що обдувають острів у затоці, є дві норовливі жінки різних поколінь, є близкість. Тому я хочу подарувати її комусь з підписників аби поділитися цим настроєм душевної щирості й відкритості.

Хотіла запропонувати якийсь творчий конкурс типу розкажіть свою літню історію й найкраща отримає книгу, але, дивлячись на досвід конкурсів у людей з більшою аудиторією, це погано працює навіть там. Але якщо вам такі конкурси подобаються, напишіть, будь ласка, у коментарях, щоб я знала скільки нас таких:)

А поки правила дуже прості:

  1. бути підписаним/підписатися на мій телеграм-канал https://t.me/bookchick
  2. бути підписаним/підписатися на мій інстаграм https://www.instagram.com/bookchick_ryabchick/
  3. у коментарях під цим фото в інстаграмі тегнути двох друзів, які також би хотіли отримати цю книжку https://www.instagram.com/p/BYdXwzPB4Ma/
  4. взяти участь можна до 7.09, щоб 8 вересня оголосити переможця

Ніяких репостів:) За коментарями в інстаграмі зберу список і великий рандом вирішить, кому книга необхідніша. Надсилатиму Україною. Якщо ви классний і україномовний, але з іншої держави, то лише за ваш кошт — це супер нерентабельно, але на все ваша воля:)

Хай літо у вашій душі не закінчується ніколи!

--

--

Юля Рябчик
@ryabchick

Писатель в 4 блокнота. Книжная познавательно-развлекательная рассылка 🐣 t.me/bookchick