Sudaani loodeosas asuv Jebel Kissu kerkib järsku nagu saar tohutus Sahara kõrbes. Platoo on graniidist kupli erodeerunud jäänuk. Heledad lineaarsed jooned on veoautode rööpad, mis on Saharas, kus puuduvad sillutatud teed, laialdaselt levinud. Graafilisele romaanikunstile sarnanedes võib see pilt olla Maa poole tormav asteroid, mis põleb üle hämara taeva. Foto: USGS, Unsplash

Ebatavalistest karjääridest kosmosesektoris

Tea Tüür
Satelliiditee
Published in
6 min readAug 4, 2020

--

Tihtipeale, kui inimesed — eriti noored inimesed — mõtlevad karjääridele kosmosesektoris, siis nad mõtlevad astronautidele ja inseneridele. Nad usuvad, et selles sektoris edu saavutamiseks peab olema hiilgav füüsikas, matemaatikas või olema näiteks suurepärane programmeerija.

Tänases loos üritan teile anda tervikliku ülevaate karjääridest kosmosesektoris ning julgustada inimesi igas vanuses kosmosesektoriga liituma. Keskendun peamiselt ebatraditsioonilistele karjääridele, kuna nende kohta on väga raske informatsiooni leida ning ka minu karjäär kosmosesektoris on olnud ebatraditsiooniline.

Eestlastel pole astronaudiks saamine võimatu

Eestlastel pole astronaudiks saamine täiesti võimatu — lihtsaim on seda teha Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) kaudu. Kuid kuidas? Ülikoolis ju astronaudi eriala ei ole. ESA nõuanne on järgmine:

  1. Sa pead väga tahtma astronaudiks saada, kuna see vajab palju aastaid õppimist ja tööd, isegi enne koolituse alustamist. Enamik astronaute alustavad, kui nad on 27–37 aastased.
  2. Sa pead olema piisavalt nutikas, et ülikoolis õppida inseneriteadusi, meditsiini või mõnda muud teadust. Paljud astronaudid õpivad ka näiteks oma riigi õhujõudude pilootideks.
  3. Astronaudid on pärit paljudest erinevatest Euroopa riikidest ja võivad jagada missioone USA, Venemaa ja Jaapani astronautidega. Seega sa pead olema hea suhtleja ning oskama inglise ja vene keelt, et kõik saaksid omavahel rääkida.
  4. Sul peab olema hea tervis, kuna astronaudi koolitus ja kosmoselennud võivad olla väga väsitavad.
  5. Kosmoses elavad ja töötavad astronaudid väga väikeses ruumis, nii et sa pead oskama inimestega hästi läbi saada.

Tehniliste spetsialistide töö kosmosesektoris on väljakutsuv ja äge

Kui sulle meeldivad inseneeria ja teadused ning sa tahad, et su karjäär oleks huvitav ja väljakutsuv, siis kosmosesektor on sinu jaoks. Siia valdkonda kuuluvad ametid nagu aerodünaamik, andmeanalüütik, astroökoloog, astrobioloog, astrokeemik, maapinna vaatlusteadlane, insener, meteoroloog jne.

Insenerid

Insenerina töötad sa kosmoseaparaatide, robotite, instrumentide ja satelliitandurite projekteerimise ja ehitamise kallal. Sa saad mängida olulist rolli Maaseire satelliitide või tõukejõusüsteemide ehitamisel, või isegi planeerida missioone teisele planeedile.

Loodusteadlased

Loodusteadlased üritavad satelliittehnoloogia abil saada lisateavet Maa kohta ning mõista, kuidas see muutub. Bioloogid kasutavad plastireostuse mõju uurimiseks satelliidiandureid, meteoroloogid sõltuvad satelliitidest ilmastiku jälgimiseks ning satelliidiandmed aitavad keemikutel ja füüsikutel kliimamuutuse mõju paremini ette näha.

Kosmoseteadlased

Kosmoseteadlasena on sul võimalus kuuluda teadustegevuse meeskonda, kes üritab teada saada, kas Marsil on elu. Kosmoseteadlased, füüsikud ja astronoomid jälgivad ja analüüsivad tähti, planeete, kuid, komeete ja galaktikaid, et universumi kohta uusi teadmisi saada.

Teenusesektor

Alates loodusõnnetustele reageerimise koordineerimisest kuni arvuti algoritmide väljatöötamiseni, et kaardistada linnaareng — kosmoseteenuste sektoris on hulgaliselt võimalusi aidata muuta inimeste elu Maal paremaks. Siin võid töötada projektijuhina, IT spetsialistina, andmeanalüütikuna jne.

Kui sul on huvi saada tehniliseks spetsialistiks kosmosektoris või tahad nende ametite kohta rohkem teada saada, siis võta minuga ühendust ja/või uuri lisainformatsiooni näiteks SpaceCareers UK lehelt:

Kosmosesektori erastumine on tekitanud vajaduse uutmoodi talentide järele

Kosmosesektori kasvava erastumise ning n.ö. NewSpace’i tekkimise ja domineerimisega (kirjutasin sellest oma viimases loos) on organisatsioonidel vaja uusi rolle ja oskusi, et end eristada ja paremini oma klientide vajadusi rahuldada.

See tähendab seda, et kui sa oled kosmosest huvitatud ja sa soovid kosmosetehnoloogiate abil oma panuse parema tuleviku ülesehitamisse anda — kuid sa pole eriti tehniline ega piisavalt seiklushimuline, et Maalt välja reisida — siis ära heida meelt. Sa saad siiski õppida ja arendada oskusi, mis oleksid sellele tööstusele väärtuslikud, ning teha karjääri kosmosesektoris.

Projektijuhid

Projektijuhid on kosmosetööstuses väga nõutud. Projektijuhina oled vastutav projektide tegevuste, aja ja eelarve planeerimise ja jälgimise eest. Sa pead olema hea suhtleja ja oskama tiimitööd hästi juhtida. Sul on parem võimalus kosmosesektoris projektijuhina tööd leida, kui sul on tehniline kraad ja kutsekvalifikatsioon (nagu PRINCE2, PMP, Agile).

Poliitikakujundajad

Kosmose ohutuks, stabiilseks ja jätkusuutlikuks hoidmiseks peavad inimesed looma seaduseid, mis reguleeriksid kosmoseruumi kasutamist. Samuti peavad nad jõudma kokkuleppele pikaaegsetes kosmoseprogrammides ning otsustama, millised riigid neid programme toetavad. Poliitikakujundajana on su peamine ülesanne valitsustele ja riigiettevõtetele nõuande andmine. Poliitikakujundaja karjääris tuleb sulle kasuks kraad poliitikas, äris, rahvusvahelistes suhetes või tehnoloogia valdkonnas.

Kindlustusandjad

Rakettide kosmosesse laskmine on riskantne ja kallis, kuid kosmosekindlustusandjana saad sa kosmosesektori ettevõtetele pakkuda katet juhuks, kui midagi peaks valesti minema. Kui sa oled huvitatud töötamisest kindlustusandjana, siis sulle tuleb kasuks kraad raamatupidamises või äris. Lisaks pead endale arendama head klienditeeninduse oskused.

Ärianalüütikud

Ärianalüütikud töötavad kosmoseettevõtetes, et aidata neil välja mõelda oma missioonideede jaoks äriplaanid. Ärianalüütiku töövaldkond laieneb kiiresti, kuna igal aastal tekib juurde rohkem erakosmoseettevõtteid. Selles rollis tuleb sulle kasuks kraad ärivaldkonnas, majandusteaduses või mõnes tehnoloogiavaldkonnas. Sul peab olema hea äritaju ning pead olema Exceliga parim sõber.

Kosmoseadvokaadid

Kosmos on juriidiliselt väga huvitav ala — kellele kuulub kosmos? Kuidas kaitsta seadustega teisi planeete või Kuud inimeste poolt saastamise eest? Kellel langeb vastutus kosmoseobjektidele tekitatud kahjude eest? Kosmosejuristina saad sa koostööd teha kosmosesektori klientide, kohtute ja teiste juristidega; sa saad osaleda uute seaduste kirjutamises, olemasolevate seaduste mõju uurimises või kohtuasjade vaidlustamisel.

Disainerid

Kui sa oled loomeinimene, siis mul on sulle häid uudiseid — kosmosesektoris on üllatavalt palju ruumi disaineritele — sa võid kosmosesektori ettevõtteid toetada näiteks tehnilise disaini, teenusedisaini või kasutajakogemuse ja kasutajaliidese disainiga (ingl. k. UX/UI). Selleks võid end ette valmistada õppides interaktsioonidisaini, toote- või digitootedisaini. Eesti õppevõimalustest soovitan soojalt TalTechi ja EKA ühist magistriõppekava Disaini ja tehnoloogia tulevik.

Turundus- ja kommunikatsioonispetsialistid

Just nagu muud moodsad ettevõtted, vajavad ka kosmoseorganisatsioonid endale andekaid inimesi, kes oskaksid nende toodetest ja teenustest õigesti rääkida ning potentisaalsetele klientidele ja laiemale avalikkusele oma tööd ja võimekust tutvustada. Sellel alal tuleb sulle kasuks kraad turunduses ning teadmised sotsiaalmeedia haldamises, brändingus, tarbijakäitumises jne.

Ettevõtjad

Eesti on startupi paradiis ning ettevõtjana on sul võimalus rajada omaenda tee kosmosesektoris. Sul võib olla mis iganes haridus, kuid oluline on see, et sul oleksid originaalsed ideed, teadmishimu ning äritaip. Eestis on kosmosesektori ettevõtjate toetamiseks ESA BIC Estonia, mis on Euroopa Kosmoseagentuuri inkubaatsiooniprogramm. ESA BIC kaudu saad kuni €50 000 ulatuses finantstoetust või laenu taodelda ning sind aidatakse tehnilise-, äriarenduse toe, juhendamise ja palju muuga.

Olulised oskused ja veidi nõuannet

Olenemata sellest, millise tee sa valid — kosmosesektorisse sisenemiseks ja edu saavutamiseks on sul vaja mõningaid tähtsaid oskuseid.

  1. Kultuuriline empaatia. Kosmosesektoris on rahvusvahelises keskkonnas töötamise oskus hädavajalik. Sa pead olema teistest kultuurilistest taustadest inimestega suhtlemisel empaatiavõimeline ja suutma tõhusalt töötada rahvusvahelises meeskonnas. Kasuks tuleb rahvusvaheline töö- või vabatahtlikukogemus, võõrkeelte (eriti inglise keele) oskus ning valmisolek kolida erinevatesse riikidesse.
  2. Äriteadlikkus. NewSpace kosmosesektoris edu saavutamisel ei piisa ainult heast inseneeriast — ettevõtted vajavad inimesi, kes oskaksid luua tooteid ja teenuseid, mille eest kliendid on nõus raha maskma.
  3. Innovatsioon ja loovus. Seistes silmitsi keerukate missioonidega pead olema valmis näitama loovust ja otsima probleemidele proaktiivselt uusi lahendusi. Loovus ja valmisolek pakkuda välja uusi ideid on eriti tähtis noorte puhul, kuna nad tulevad kosmosealasse värske pilguga. Innovatsioon on kosmosesektoris pea iga ettevõtte mantra.
  4. Praktiline kogemus. Nagu ka paljudes muudes valdkondades, on kosmosesektorisse sisse pääsemine tavaline kana ja muna paradoks. Kuidas saada praktilist kogemust, kui sind ilma praktilise kogemuseta ei tahta palgata? Töötamine vabatahtlikuna näiteks heategevusorganisatsioonides või töövarjuna eristab sind teiste kandidaatide hulgast. See ei pea olema ilmtingimata ametlik töökogemus — leia aktiivselt võimalusi enda kogukonna aitamiseks ning lisa need saavutused enda CV-sse. Tööintervjuudel ole valmis seletama, mida nendest kogemustest õppinud oled ning kuidas need sind paremaks professionaaliks on muutnud.

Ole avatud ja kandideeri ka rahvusvahelistele programmidele, nagu näiteks ESA praktika noortele kõrghariduskraadi lõpetanutele.

📧Võta ühendust!

Kui kosmosesektor tundub sinu jaoks huvitav ja tahaksid millegi kohta täpsemat infot saada — või võib-olla juba töötad kosmosevaldkonnas ja tahaksid enda lugu jagada — siis kirjuta mulle julgesti Facebookis või LinkedIn kaudu.

👉Millised neist ametitest sinu jaoks kõige huvitavamad tundusid? Kas sa tahaksid, et räägiksin mõnest neist järgmistes lugudes detailsemalt? Kas sooviksid näha intervjuusid inimestega, kes neil aladel töötab? Jäta oma vastus! 💬

Kui sa leiad, et Satelliiditee on huvitav, siis:

  1. Plaksuta! — clap 👏
  2. Jäta vastus — responses 💬
  3. Jaga Satelliiditeed enda sõpradega! 🛰

--

--

Tea Tüür
Satelliiditee

Innovation consultant, change-maker, human-centered designer 🌏🛰🎨