Bayburt’un Geriden Gelişinin Tarihi

Bayburt; kendi yağında kavrulan küçük bir ilimiz. 90 bin 154 nüfusu ile Türkiye'nin en az nüfusuna sahiptir. Geçmişten günümüze gelişimi kendisine yobazlık olarak gören bu ufak kentimizin neden hala gelişmediği ortada. Belediye çalışsın, nüfusumuz artsın, üniversite gelsin, sanayi gelişsin ve daha neler neler olsun. Ama tüm bu isteklerin sonu ’’Bayburt, Bayburt olmaktan çıkar, biz Bayburt'u böyle seviyoruz’’ düşüncesi de Bayburt halkının istekleri arasında.

Bayburt Kalesi

Bayburt’ta kent meselelerini konuşmaya başladığınızda özellikle yaşlı nüfus genelde konuyu, 2000 yılında belediye seçimlerine sahip olan MHP’nin başarısızlıklarından dolayı bu halde olduğu söyleniyor.

Kentte ki birçok kişinin algısına göre, bu kötü belediyecilik ve yetersiz hizmet sonucu ilerleyen yıllarda MHP Bayburt'a özen göstermedi. Bayburt'taki algı bu yönde. Bayburt MHP sonrasında, 2004'den itibaren AK Parti iktidarını desteklemiştir. Kent milliyetçi-muhafazakarlığın Türkiye’de en güçlü olduğu yerlerden biri.

Sokaklarında nostaljiyi yakalayabilirsiniz

Son yıllarda ise kent AKP’ye büyük destek sunuyor. Ancak Bayburt, çevre illere kıyasla hâlâ sosyo-ekonomik olarak en az gelişmiş yerlerden. Son dönemlere bakıldığında, yıllardan beri adeta yılan hikayesine dönen alt yapı sıkıntısının büyük bir bölümü tamamlandı.

şehir sokakları

Yağmur yağınca Bayburt’umuzun gizli kalmış güzelliklerine maruz kalabilirsiniz.

“Pek fazla nüfus olmadığı için suç ve benzeri unsurlar bakımından en güvenilir şehirlerimizden biridir “

Bayburt’un nüfusunun az olmasından dolayı sosyal medyada alay konusu ve mizah unsuruna dönüşmesine şöyle bir göz attığımızda;

Bayburt’un nüfusunu arttırmadaki çabaları içerisinde Afganlar yerleştirilerek belediye tarafından misafirlerimize iyi davranın anonsu yapıldı. İlk kez göç alan Bayburt halkı, sevincini gizleyemedi.

-Bayburt Spor Futbol Kulübünü niye kurmuyorsunuz? diye yazan arkadaşlar var, 11 tane adam vardı da biz mi kurmadık?

-Nesli tükenmekte olan Bayburt halkı UNESCO tarafından koruma altına alındı.

-Erzincan Karayolundaki çalışma nedeniyle Bayburt istikametini kullanan araçlar, şehrimizin nüfusunu %13.7 arttırmıştır, teşekkür ediyoruz.

-Vatandaşlarımız müsterih olsun. Herhangi bir su kesintisine karşı bütün Bayburt'a yetecek kadar su stoğumuz var.

Bayburt Saat Kulesi

“İktidara buruk destek”

Referandum ve seçimler Bayburt’un işine yaradı şimdi tüm Türkiye Bayburt’u tanıyor haberlerle en azından gündeme geliyoruz.

Her seçim öncesi altı üstü 2 tane milletvekili için şehre onca insan ve aracın yığılması karşısında mahcup olduklarını belirten Bayburtlular, “Hiç o kadar masraf etmenize gerek yok. Zaten koca şehirde toplasan 100 tane kararsız seçmen ya var ya yok, siz adres verin gelsinler ne diyeceksiniz onlara söyleyin” diyerek tüm siyasi partilere çağrıda bulundular.

“Utanıyoruz”

Seçim Zamanı Bayburt

“Yani şurada size verebileceğimiz iki tane milletvekili, o da yeni iki oldu ha, eskiden birdi. Neyse işte, yakın bir yer de değil Bayburt’umuz. O kadarcık bir şey için buraya kadar üşenmeyip, yaktığınız mazota da acımayıp geliyorsunuz ya biz gerçekten bunun altında eziliyoruz. Hadi gene vekil verebildiğimiz parti neyse de diğerlerine karşı daha da mahcup durumdayız. Gelin artık bu zulme bir son verelim. Size de yazık bize de…” Bayburtlular kimin aklıyla ne ara il yapıldıklarını hala çözemediklerinin de altını çizdiler.

Bu ülkenin geleceğine Bayburt’un herhangi bir katkısının olamayacağına, kendilerinin bu gerçeği çoktan kabul ettiklerine vurgu yapan Bayburt halkı, Belediye Binası önünde toplanan yaklaşık 150 kişilik kalabalık tarafından alkışlar ve “Etimiz ne budumuz ne” sloganlarıyla kesilirken, bir vatandaşın “Ya ne geliyorlar ki buraya? Teknoloji gelişti artık, whatsapp grubu kursunlar bütün Bayburt’u eklesinler işte” önerisi ise geniş kabul gördü.

“Eskiden böyle bir şey yoktu”

Belediye Başkanının davetiyle kürsüye çıkan vatandaş, 56 yaşında olduğunu ve her seçim dönemi aynı utançla tekrar yüzleşmekten yorulduğunu söyleyerek, şöyle devam etti:

“Değerli hemşehrilerim, şurada biz bizeyiz, kimseden de bir şey saklamaya gerek yok. Ne yalan söyleyelim aslında oy vermeye bile gidesimiz yok bizim. Öyle değil mi? Buradan bizi dinleyen yetkililer varsa bu lafım onlara. Yazın bak söylüyorum: Bayburt açılan sandık %100… AKP %40, CHP’ye 27 ver, 15 MHP, kalanı da HDP’ye yaz… Haa dur öyle çok belli olur, %2 de geçersiz yaz. Tamam mı? Rahat bırakın ya artık bizi… Eskiden ulaşım zordu, 1987 seçimlerine kadar oy moy kullanmadan hep böyle telefonla bildirdik biz zaten. Sonradan bozuldu o iş…”

Peki, bu geride kalmışlık nasıl aşılacak?

Bayburt şehir merkezi

Beklenti iktidardan. Bir kişi bana AKP’ye desteğini açıklarken “Buruk destek” tabirini kullanıyor.

Bayburt’ta yoğun bir Erdoğan sevgisi ve AKP desteği var. İç muhabbetlerde sitemler de gizlenmiyor: “Bu kadar desteğimize rağmen daha fazla ilgiyi hak etmiyor muyuz?”

Ama nüfus az insan yok yatırım yapmıyorlar diyeceğim ama seçim zamanı buradan gitmiyorlar madem yatırım yok nüfus yok ne gerek var böyle şeylere biz sizin ayağınıza geliriz.

Bir AKP seçmeni bunun süreceği kanısında: “AKP’yi destekleyerek oyun içinde kalıyoruz. Oyundan çıkarsak olmaz”.

Az sayıdaki AKP muhaliflerinden biri ise “AKP nasılsa buradan destek geliyor diye buraya önem vermiyor, bu destek bitmezse hiçbir şey değişmez” diye sitem ediyor.

Doğu Karadeniz’in bu güzide şehri makûs talihini nasıl yenecek?

Onca yıldır sorulan bu soru, içinden hüzün geçen bu kentte sorulmaya devam edecek gibi görünüyor.

Editör : Okan Arslan