Boğa Güreşleri

Boğa; insanlığın gelişmesine büyük katkı sağlamış, tarım da ve ulaşımda makine dönemi başlayana kadar insanlığa büyük ölçüde hizmet etmiş ve etmeye devam eden iki yaşını doldurmuş erkek damızlık sığırdır. Kıtalar ve çağlar arası kullanımı değişen bu tür gücün simgesi olmakla birlikte günümüz de daha çok besi ağırlıklı kullanılmaktadır. Güreş amaçlı hobi olarak da varlığını sürdürür.

Boğa Güreşinin Ortaya Çıkışı

İlkbaharın gelişi, tarla sürme işleminin bitmesi, Ege ve Akdeniz de bağ bozumu kutlaması, İspanyada güç gösterisi gibi kaynaklara sahip. Doğu Anadolu da ise durum biraz farklı. İş gücünden faydalanmak için toplu hareket etmek zorunda olan halk boğalarını bir araya getirir. Boğalar ilk karşılaşma anlarında çok hırçın olduklarından kendilerini kanıtlama adına dövüşürler. Engebeli arazilerde otlayacak boğalar bu sürtüşmelerden kaynaklı ( ölüm vb.) büyük zararlar görür. Bu kayıpların önüne geçmek için düz arazilerde ilk karşılaşma sağlanır. Yenilgisi olmayan boğa sürünün lideri olur ve sürüyü yönetir. Bu şekilde sarp dağlardaki güreşin önüne geçilmiş olunur.

Günümüzde Güreşler

Makineli tarıma geçişle boğalarda artık güç için değil et için beslenmeye başlandı. Doğa ortamından çiftlik ortamına geçildi. 90 ‘lara kadar tarımla uğraşan herkes boğa beslerken göçün de etkisiyle boğa sayısında büyük düşüş yaşanmıştır. Boğaların olmayışı güreşleride etkilemiş ve kültürden koparma noktasına getirmiştir. Kültürü yaşatma adına yöresel dernekler bu az sayıdaki boğaları ödüllerle bir araya getirip güreşler düzenlemektedir. İlkbaharda düzenlenen güreş müsabakaları geçmişte olduğu gibi aynı heyecanla sürdürülmektedir.

Dünyada Boğa Güreşleri

Dünyanın birçok ülkesinde düzenlenen boğa güreşleri her ülke ve yörede farklılık göstermektedir. Mevcut durumda Türkiye dışında İspanya, Meksika, Fransa, Portekiz, Bolivya, Peru, Ekvator, Kolombiya, Venezüella, Kosta Rika, bazı Latin Amerika ülkelerinde yapılmaktadır. Batı ülkeleri ile kıyasladığımız zaman fazla bir geçmişi olmayan ülkemizdeki güreşler, gelir açısından da oldukça kısır. İspanya da dokuz asırdır düzenlenen güreşlerin giriş ücreti 40 ile 150 euro arasında değişmekte ve toplam gelir 1 milyar Euro. Bazı çevreler tarafından desteklenmese de bu sporun hayranı oldukça fazla.

Ülkemizdeki güreşler sponsorların desteği ile ayakta dururken elde edilen gelirler bölgenin altyapı turizm konaklama ihtiyaçlarına aktarılıyor. https://www.youtube.com/watch?v=kCLj3RcLLgk

Editör : Okan Arslan