“Erkekler İsyanda”

Üniversitelerin KYK yurtlarında son yıllarda yaşanan karma düzenden tek tip düzene geçilmesi ile beraber öğrenciler arasında hem tepki hem de mizahi olarak eleştiriliyor. Öğrenciler kız ve erkeklerin ayrı ayrı yurtlarda kalmasının doğru olmadığını, milenyum çağında olduklarını bu uygulamalarının çağ dışı olduğunu vurguluyorlar. Özellikle erkek yurtlarında kalan öğrenciler bunu mizahi olarak ele alıyorlar. Erkek öğrenciler kız yurtlarının erkek yurtları ile ayrılmasını gereksiz ve yersiz olduğunu düşünüyorlar. Erkek öğrenciler kız yurtlarına the missing girls’ yakıştırması yapıyorlar.

“Kızlar Geri Dönsün”

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fatih Kampüsü yurtlarında kalan öğrenciler erkek ve kız öğrenci yurtlarının ayrılmasını gereksiz olarak görüyorlar. Öğrenciler bu uygulamaların haremlik ve selamlık olması nedeniyle sosyal aktivitelerin kısıtlandığını ve arkadaşlık bağlarının azaldığını söylüyorlar. Kız ve erkek yurtlarının ayrılabileceğini fakat kız yurtlarına erkek öğrencilerinde girebilmesi gerektiğini söylüyorlar. Kendi kaldıkları yurt kantinine kız öğrencilerin geldiğini belirten erkek öğrenciler, ama kendilerinin kız yurtlarındaki kantinlere bırakın bahçesine dahil gidemediklerini belirtiyorlar. Konu hakkında görüştüğümüz erkek öğrencilerden Onur Akkaya, karma oldukları dönemde istedikleri kız öğrenciler ile istedikleri zaman görebildiğini anlatıyor. İsmini öğrenmek istediği herhangi bir kızın ismini yemekhanedeki fiş uygulamasından öğrenebildiklerini Şimdi ise onlardan yoksun kaldıklarını ve kız öğrencilerin geri gelmesini istediklerini söylüyor.

https://www.youtube.com/watch?v=nOCygyh1Cf0&feature=youtu.be

Kız yurtlarının ve erkek yurtlarının ayrılmasının doğru bulduğunu söyleyen erkek öğrencilerinden Ufuk Kuşkuş, yurtlarda kullanılan ortak alanlarının birbirinden ayrılmasını doğru bulduğunu anlatıyor. Eskiye göre giyim kuşamlarına dikkat etmediklerini, daha rahat davrandıklarını söylüyor. Önceden yemeğe gittikleri zaman şort ve eşofman giymediklerini hepsinin birer lord edasıyla gezdiğini anlatıyor. Akşam yemeklerinde çatal bıçak kullanan bazı erkek öğrencilerin kız yurtlarından ayrılmasından sonra çatal bıçak alışkanlıklarını bıraktıklarını belirtiyor. Erkeklerin bir nevi özgürlüklerine kavuştuklarını ve doğal davrandıklarını söylüyor.

“Erkekler Ötekileştiriliyor”

Öğrencilerin haremlik selamlık olmasından rahatsızlık duyduğunu belirten kız öğrencilerden Müzeyyen Günaydın ise bazı durumları onaylarken bazı durumlardan rahatsızlık duyduğunu anlatıyor.

“Erkek yurtlarından ayılmamız bizim için bir yandan iyi oldu, bir yandan kötü oldu. Önceden erkek öğrencilerle ortak kullandığımız yemekhaneye giderken eşofman ya da çok rahat günlük kıyafetlerle yemeğe gidemiyorduk. Her zaman en şık halimizle gitmek durumunda kalıyorduk. Bu bizim için bazen iyi bazen kötü oluyordu. Bir nevi daha düzenli ve disiplinli oluyorduk. Onlarla beraberken arkadaş çevremiz daha fazla ve eğlenceliydi. Kimse kimseye rahatsızlık vermiyordu. Mesela karşılıklı yurtlarda kaldığımız zaman erkek arkadaşlarımızdan bir şeyler istediğimiz zaman bize getiriyorlardı. Her türlü aktiviteyi beraber yapıyorduk. Ama şimdi yurtların ayrılması kötü oldu. Sanki erkeler bir nevi veba hastalığına yakalanmış gibi yurdumuzun bahçesine dahi giremiyorlar. Bizleri kadın erkek olarak ayrıştırarak bir ötekileştirmeye doğru itiyorlar.”

Erkeklerin Kız Yurtlarına ‘The Missing Girls’ Yakıştırması

Kız ve erkek yurtların ayrılması ve erkek öğrencilerin kız yurtların sınırlarından içeriye girememesi erkeklerin mizah anlayışını geliştiriyor.

Erkek öğrencilerin yurt bahçelerine bile girememesi akıllara “The walking dead” dizisini akıllara getiriyor. Diziye atıfta bulunan öğrenciler oradaki hastalıklı insanların evlere girmesini engellemek için her tarafı tel örgülerle çevirerek yeni bir yaşam alanı sunuyorlar. Öğrencilerde kız yurtlarının etrafının tel örgülerle çevrilmesini buna benzeterek mizahi bir anlayışla kız yurtlarına the missing girls’ yakıştırması yapıyorlar.

Editör : Okan Arslan