Hayvanlar İnsanoğlunun Keyfi İçin Yaratılmadı

Türkiye’nin incisi Karadeniz, Karadeniz’in incisi de Trabzon. Yeşilin her tonunu barındıran doğanın simgesi, bu eşsiz bölgede hayvanlar artık güvende değil. Yol kenarına zehirlenip bırakılmış bir karacayı tesadüf eseri bulan jandarmalar olmasa belki de çoktan telef olacaktı hayvan.

Trabzon’un Ortahisar ilçesi Akoluk Mevkisinde jandarma ekipleri devriye gezerken, yol kenarında yatmakta olan bir karacaya rastladılar. Ekipler can çekişmekte olan karacayı kurtarmak için hemen Doğa Koruma ve Milli Parklar Trabzon Şube Müdürlüğü’ne (DKMP) haber verdi. Gelen sağlık ekibi karacanın zehirlendiğini saptayıp hemen tedaviye başladı. Orada tedavi edilip ve ardından Akoluk mevkisindeki doğal ortamına bırakıldı. Sağlığına ve özgürlüğüne kavuşan karacanın serbest kaldıktan sonra mutlu bir şekilde oradan uzaklaşması hem sağlık ekiplerini hem de jandarmayı mutlu etti.

Özgürlüğün Verdiği Mutluluk

Seke seke uzaklaşan karacayı zehirleyen de bir insandı onu kurtaran da. Aradaki fark nedir, bunu neler tetikliyor bilinmiyor. En kısa sürede hayvan katliamlarına dur demek lazım. Akıllara ise şu soru geliyor; “Neden bu zararsız hayvanı zehirleme gereği duydular?” Doğanın içinde yaşayanlar doğanın kıymetini bilmiyor. Mahrum olanlar, kaybedenler daha iyi bilir kıymetini. Yaşam döngüsünde hayvanlara ihtiyaç olduğunu ya da dünyanın sadece insanlara ait olmadığını bilmiyorlar ama bilmek zorundalar.

Ne Zararı Oldu da Öldürmeye Teşebbüs Ettin, Ettiniz?

Karacalar sadece tomurcuklar, genç yapraklar, taze çimenler, yumuşak ince dallar, meyve, mantar ve dikenler ile beslenen, doğaya hiçbir zararı olmayan canlılardır. Doğanın düşmanı, yeryüzüne adeta ceza olarak gönderilmiş insandır. İnsan ırkı son zamanlarda hayvanları katletmekle meşgul. 
Özellikle doğayla iç içe büyüyen insanların bu şekilde acımasız olması akıl alır gibi değil.

https://www.youtube.com/watch?v=VaRE0yyoego&feature=youtu.be

Türleri Yok Olmaya Yüz Tutunca mı Kıymete Biniyorlar?
Hayvanların gündem olması için illa türlerinin tehlike altına girmesi mi gerekiyor? Onları çoğaltmaya çalışmak yerine zarar vermeden, herkes kendi alanında mutlu mesut yaşasa ya? Onlar gelip çocuklara ya da bize kurşun sıkmıyor, zehirlemeye çalışmıyorlar. Bir bebek düşünün ne kadar savunmasız ise hayvanlar da aynı şekilde savunmasız. Kendilerini koruyamıyorlar. İnsanlara düşen en büyük görev; ellerini vicdanlarına koyup öyle hareket etmeleri.

Bari Keyif İçin Öldürmeyin
Hayvan katliamının önüne ne yazık ki bir türlü geçilemiyor. Kurulabilecek en acı cümle şu oluyor; “bari keyif için öldürmeyin.”

Editör: Ertuğrul Topaloğlu