Mucit Olmayı Sizden Öğrenecek Değiliz

Evin üzerine yerleştirilen kanatlar rüzgar aldıkça evi hareket ettiriyor.

85 yaşını deviren Bilal Atasoy Rize’nin Güneysu ilçesinde yaşıyor.Onun bütün işi, sıra dışı mimari yapılar yapmak. İlçenin Gürgen köyünde evinin birkaç metre uzağında bütün bir vadiye hakim bir tepede, rüzgar enerjisiyle dönen bir çardak yaptı.

Asıl amaç eşine yakın olmak

Buradaki bütün amacının, sakin ve dingin bir mekanda vakit geçirmek olduğunu söylese de, asıl amaç, bir süre önce kaybettiği çok sevdiği eşine yakın olmak… Çünkü, dönen çardak, eşinin mezarının çok yakınında. “Buraya gelip dinlenirken, onunla de beraber oluyorum” derken gözleri doluyor, sözler boğazında düğümleniyor. “Erken ayrıldım ondan ve beni bu zalim dünyada yalnız bıraktı” diyor. Unutmak için de kendini üretmeye, yeni icatlar yapmaya veriyor.

Ev için aklına fikir geldikçe yenilikler yapan Atasoy,burada misafirlerini ağırlamayı da ihmal etmiyor.

“Herkesin yaptığı işi yapmayı sevmiyorum”

“Herkesin yaptığı işi yapmayı sevmiyorum” diyen Bilal Atasoy, “benim yaptığım işin, eşi benzeri olmamalı” diye konuşuyor. “Ben biraz maceraperest’im. Kafama eser bazen böyle şeyler yaparım. Ben daha önce yapılmamış şeyleri yapmaya bayılırım. Elektrikle dönen var galiba ama rüzgarla dönen böyle bir ev yok. Aklıma esti yaptım. Benim kisi bir nevi delilik…’’Rüzgar şiddetlenince hızlı dönen kamelya için şimdi fren sistemi hazırlığında… Bunu başaramazsa, rüzgar işini devreden çıkaracak ve elektrikli bir sistemi devreye sokacak. Yerden yüksekte olan bu çardağa çıkmak için, yakınında bulunan bir su deposunu kullanıyor. Önce onun üzerine bir merdivenle çıkılıyor, oradan da döner çardağa geçiliyor. Sonra da dönüp durun durabildiğiniz kadar.

Mucitlikte sınır tanımıyor

Bilal Atasoy’un icatları kuşkusuz bu dönen çardakla sınırlı değil. Evinin yakınlarında, yerden 10 metre yükseklikte bir kayayı oyup çelik kirişler yerleştirdikten sonra, çelik halatlara bağladığı 6 metrekare bir oturma yeri inşa etti. Kaya kütlesinden 15 metre uzağa inşa ettiği bu oturma yeri, görenleri hayretler içinde bırakıyor. O kadar ince bir mühendislik hesapları yapmış ki, çelik halatların zamanla gevşemesi ihtimalini de düşünerek, onları gerginleştirecek sistemi de kurmuş. Mimar veya mühendislerden bilgi alıp almadığı sorulduğunda, benim böyle bir ihtiyacım yok, bir şeyi kafama koyar ve yaparım, bir yerinde bir eksiklik olduğu zaman da, hemen projede değişiklik yaparım.

Çelik halatlarla kayaya sabitlenen çardak Atasoy’un bir diğer mucitlik eseri.

“Helikopter yapıp uçurmak istiyorum”

Hayalleri de ufukları da sınır tanımayan Bilal Atasoy, aslında eski bir kamyon şoförü, aynı zamanda da arıcılıkla uğraşıyor. Hiçbir geçim sıkıntısı olmaması, sıra dışı şeyleri düşünmesi ve hiç vakit kaybetmeden yapması, onun en önemli özelliklerinden…

“Başka proje var mı?” diyenlere verdiği cevap, akıllara durgunluk veriyor. “Helikopter yapıp uçurmak istiyorum” diyor. Eğer parçalarını temin edebilirsem, sabırla onları bir araya getirebilir ve ilk hedefim olan köyümden Rize’ye 20 kilometrelik bir mesafeyi katedebilirim. Ardından da gidebileceğim yere kadar gitmek diyerek hayalinin sınır tanımadığını vurguluyor.

Editör : Okan Arslan

Like what you read? Give Bilge Avcı a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.