Tavuklar Klasik Müzik Eşliğinde Kuluçkaya Yatıyor

Gül yurdu Köyü Alkan İskender’in çiftliği

Gül Yurdu Köyü Sakinleri Gelir Kaynaklarına Gözü Gibi Bakıyor

Gül Yurdu Köyü Trabzon’un Yomra ilçesine bağlı ufak şirin bir köy. Köyün sakinleri gelir kaynağının büyük bir kısmını tavuk yetiştiriciliği ve yumurta üretiminden elde ediyor.Ancak bu köyde yetiştirilen tavuklar biraz farklı. Köyün en büyük tavuk çiftliğinin sahibi Alkan İskender, çiftliğinde bulunan bin civarı tavuğa klasik müzik eşliğinde kuluçkaya yatırdığını ve tavukların bu şekilde daha verimli ve hızlı yumurtladığını iddia ediyor.

Tavuklara Yem Yerine Doğal Yaşam Alanı

Günümüz modern dünyasında artık doğal olana ve organiğe olan rağbetin arttığı aşikar.Artık marketlerde doğal ürün bulmak neredeyse çok zor. İnsanlar katkısız ürün alabilmek uğruna çok daha fazla maliyetli organik ürünlere yönelebiliyor. Sofraların vazgeçilmezi yumurtada bunlardan biri. Köy yumurtası, fabrika çıkışlı yumurtanın iki katı fiyatına çok daha fazla rağbet görüyor. Buda üreticiyi organik pazara çekmekte ve daha doğal ürünler piyasaya sürmeye sevk etmektedir. Hiçbir zaman yem almadığını tavukların otlak arazilerde beslenmesini sağladığını belirten Alkan İskender, tavuklarına deyim yerindeyse gözü gibi bakıyor.Hatta klasik müzik eşliğinde tavuklarını kuluçkaya yatırıyor.

Köyde Tavuk yetiştiricilerinden sadece biri olan Alkan İskender’in çiftliğinde bin tavuk bulunuyor

Gerçekten Klasik Müzik Tavuklardan Alınan Verimi Artırıyor mu?

Klasik müziğin insan ruhuna iyi geldiğini bilimsel veriler kanıtladı.Anne karnındaki bebekten tutunda ruhsal tedavi gören kişilerin psikolojilerini düzelttiği bile oluyor. Peki klasik müziğin hayvanlarda ne gibi bir artısı olabilir .Daha önce Muş’ta bir köyde tavuklara klasik müzik dinletilmiş daha çok verim alındığı söylenmişti. Aynı olay Trabzon’un Yomra ilçesinin Gül Yurdu köyünde yaşanmakta.

Üretici hoparlör yardımıyla tavuklara doğal ortamlarında klasik müzik dinletiyor

Günde 3 Saat Mozart

Tavuklar genelde Mozart’ın besteleriyle kuluçkaya yatırılıyor. Üretici,her bir grup tavuğa hoparlör eşliğinde müzik dinletisi yapıyor.Bu sayede rahat ve huzurlu bir ortamda yetişen tavuklarda yumurtlama oranı hem daha hızlı hem de daha verimli geçiyor.

Tavuklar En Ufak Sesten Bile İrkilen Hayvanlar

Tavuk yetiştiriciliğinin gerçekten çok zor ve zahmetli bir uğraş olduğunu belirten Alkan İskender “Tavuklar dışarıda yağmur yağsa etkilenen hayvanlar ,dolayısıyla verimin düşmemesi için böyle bir yola başvurduk. İyi ki de yapmışız tavuklar huzurlu ve sakin ortamda daha hızlı yumurtluyor. Strese girmemeleri gerekiyor “dedi.

Paketlenen yumurtalar raflara girmeye hazır

Editör : Okan Arslan