Ekmek Kıvamında Kinoalı Kıtır

Secil Arıcan
Oct 9 · 2 min read

O ekşi mayalı ekmekleri böyle güzel yumurtaların altına koyuyorlar güzel güzel, e tabii haliyle canımız çekiyor. Hal böyleyken ekmekle olan ilişkimiz de halk olarak belli bir tutku boyutunda olunca işler iyice sarpa sarıyor.

Benim de canım ekmek üstü yumurta çekti ama yumurtayı koyacağım şey ekmek değil başka birşey olmalıydı, ne olmalı diye düşünürken bu çıktı ortaya. Çok kolay, sabah kahvaltılarınıza hızlıca uygulayabileceğiniz bir tarif geliyor.

Malzemeler:

  • 1 yumurta
  • 1 çay bardağı haşlanmış kinoa
  • Lor peynir (Tercihe bağlıdır, isterseniz beyaz peynir de olur.
  • Bir tutam ince doğranmış maydanoz
  • Tuz ve tane karabiber
  • Zeytinyağı

Önce kinoayı iyice yıkayın. İyi yıkamazsanız acımsı bir tat bırakır. tencereye aynı pilav yapar gibi üzerine 2 çay bardağı su ekleyip haşlayın. Dileyenler zeytinyağı da koyabilir. Bence gerek yok. Kinolar pişip biraz dinlensin. Bundan sonrasında göz kararı gideceğiz. Dikkatleri verelim o yüzden. bir tabağa yumurtayı kırıp çırpın, üzerine canınız ne kadar oranda istiyorsa lor veya beyaz peynir ekleyip iyice ezip yumurta ile karıştırın. Ardından kinoayı ekleyin ama burda bir ama diyorum. Bence yumurtaya kinoayı kaşık kaşık ekleyip bir kıvamına bakın, Bazen yumurtanın boyutları farklı olduğundan bu tarifler tutmuyor. O yüzden alabildiğine kinoa diyelim. Maydonoz, tuz ve karabiber.

Fırın tepsisine fırn kağıdı serip istediğiniz büyüklükte kinoa ekmeklerinizi hazırlayın. Burda hamur gibi bir kıvam beklemeyin. Dağılan kinoları olabildiğine sıkıştırarak koyun, yumurtanın etkisiyle fırında onlar kaynaşacaklardır. 180 derece önceden ısıtılmış fırına koyun, 25–30dk sonra bu hale geleceklerdir.

Kahvaltıda istediğiniz gibi tüketebilirsiniz. Size tavsiyem tane karabiber mutlaka kullanın. Yerken ağızda patlaması ayrı bir güzel. Tabii bunun dışında canınızın istediği baharatı kullanabilirsiniz. Afiyet olsun.

Beğendiyseniz bir clap’inizi alırım.

secilarican

Uzun uzun kendimi anlatmasam bence daha iyi çünkü bloguma vakit ayırdığınızda eminim beni de tanımış olacaksınız.

Secil Arıcan

Written by

secilarican

Uzun uzun kendimi anlatmasam bence daha iyi çünkü bloguma vakit ayırdığınızda eminim beni de tanımış olacaksınız.

Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade