Karnabahar Steak Tarifi

Secil Arıcan
Oct 11 · 2 min read

Oh mon dieu!!! Başlık zaten her şeyi açıklıyor ama ben yine de iki satır da olsa bir şeyler yazmak istiyorum. Karnabaharı çok severim ama bu şekilde sevmeyenin de seveceğine adım gibi eminim. Herşeyin başında bu tarifte karnabahara et muamelesi yapacağız. Yani bir eti nasıl mühürlüyorsak ve nasıl pişiriyorsak o şekilde ilerleyeceğiz. Onun dışında tarifte pek bir şey yok esasen.

Eti seversiniz sevmezsiniz o ayrı konu ama etin sindiriminin vücudumuzu çok zorladığını biliyorsunuzdur. Peki neden aynı hazzı alacakken tercihimiz sebzeden yana olmasın. Yedikten sonra bile hala kuş gibi hissedebiliyorsun. Ben karnabaharın tarifini vereceğim. Yanındaki size kalmış. İster güzel bir salata, ister patates püresi, isterseniz de bu şekilde karamalize soğan ve mantar seçin. Hadi tarife geçelim.

Malzemeler:

  • 1 adet karnabahar
  • Zeytinyağı
  • Maydanoz
  • Tuz, karabiber, kırmızı toz biber
  • limon (lime varsa ne ala)

Karnaharınızı alıp öncelikle altındaki yapraklardan ince işçilikle kurtulun. Bu şekilde bir karnabahar için işin püf noktası büyük bir bıçakla onu tam ortadan ikiye bölmek. Sonra bu şekilde bir parça elde etmek için kestiğiniz bir parçanın orta noktasından 3cm kalınlığında bir parça kesmek. Bu tarifin en zor kısmı bitti bile. Şimdi eti nasıl mühürlüyorsak kızgın tavaya hafif bir zeytinyağı sürerek kestiğimiz parçayı arkalı önlü çeviriyoruz. Sonrasında üst taraftaki fotoğrafta gördüğünüz gibi fırına atacağımız tepsiyi yağlayıp karnabaharı da arkalı önlü yağlayıp, iki tarafına da zeytinyağı, tuz, karabiber ve kırmızı toz biberi iyice sürüyoruz.

Sonra doğru 200 derece de önceden ısıtılmış fırına. Üzeri bu şekilde nar gibi kızarana kadar fırında kalacak. Fırından fırına farketmekle birlikte 30–40 dk gibi bir süre.

Üzeri için yarım limon suyu, maydanoz, çok az tuz, belki tercihe bağlı sarımsak ile sosunuzu hazırlayıp üzerinde gezdirmeniz yeterli, hepsi bu. Yerken eminim kulaklarımı iyi anlamda çınlatacaksınız. Afiyet olsun.

Beğendiyseniz bir clap’inizi alırım:)

secilarican

Uzun uzun kendimi anlatmasam bence daha iyi çünkü bloguma vakit ayırdığınızda eminim beni de tanımış olacaksınız.

Secil Arıcan

Written by

secilarican

Uzun uzun kendimi anlatmasam bence daha iyi çünkü bloguma vakit ayırdığınızda eminim beni de tanımış olacaksınız.

Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade