Keten Tohumu Ekmeği (Unsuz)

Secil Arıcan
Oct 27 · 2 min read

Sağlıklı, bol yeşillikli, bol sebze ve meyveli bir hafta sonu kahvaltısı için gönül rahatlığı ile hazırlayacağınız bir tarif. Çat diye konuya girerim.:)

Glutenin size dokunup dokunmadığını bilmiyorum ama hissetmediğimiz şekilde herkese dokunduğu kesin. Onun bunun zararını yazmaktansa bu tarifin faydalarını anlatmam sanırım daha faydalı olacak. Bu tarifte zaten un yok onun yerine keten tohumu var. Keten tohumu kararında tüketildiğinde inanılmaz bir besin. Yüksek lif içerir, kolesterolü düşürür, diyabeti tedavi eder, antioksidan bakımından zengindir, kalp için faydalıdır, vitaminler açısından zengindir, protein kaynağıdır, Omega-3 bakımından zengindir, kilo verdirir, sindirimi artırmaya yardımcı olur, tansiyonu düşürür, bağışıklığı artırır… gibi daha bir çok faydası var.

Ayrıca sizi bilmem ama ben çok zor olan, yok mayaymış yok beklemeymiş işlerini fazla sevmiyorum. Yapması 5dk bile olmayan bir tarif. Tarifte aşağıdaki fotoğrafta bulunan parçadan 4 adet çıkıyor.

Malzemeler:

  • 1 yumurta
  • 2 çorba kaşığı çekilmiş keten tohumu (un gibi çekilmiş olması gerekli)
  • 4 çorba kaşığı rendelenmiş İzmir tulum peyniri veya ezine peyniri
  • 1 tatlı kaşığı elma veya üzüm sirkesi
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1/2 çay kaşığı karbonat
  • 1 çimdik himalaya tuzu

Rondonuza yumurta, sirke, zeytinyağı, karbonatı ekleyip, 2dk çırpın. 2dk’dan az olmasın, kabarması için önemli:)Sonra keten tohumu ve peyniri ekleyip çırpın ve işte bu kadar. Önceden ısıtılmış 180 derecede 35–45 dk fırına verebilirsiniz. Ben genelde ikiye bölüp aşağıdaki şekilde pişiriyorum, böylelikle pişme süresi düşüyor ama siz istediğiniz kalıpta pişirebilirsiniz. Nasıl? Çok kolay değil mi:) Bu arada hazır olarak un gibi çekilmiş keten tohumu satılıyor. İsterseniz evde kendinizde çekebilirsiniz tabii ki.

Hamburger veya sandviç ekmeği olarakta kullanabilirsiniz. Tadı çok güzel. Vazgeçilmez tarifiniz olacağından eminim. Umarım yapıp benimle de paylaşırsınız.:)

secilarican

Uzun uzun kendimi anlatmasam bence daha iyi çünkü bloguma vakit ayırdığınızda eminim beni de tanımış olacaksınız.

Secil Arıcan

Written by

secilarican

Uzun uzun kendimi anlatmasam bence daha iyi çünkü bloguma vakit ayırdığınızda eminim beni de tanımış olacaksınız.

Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade