MUCİZEVİ DETOX ÇORBASI

Secil Arıcan
Sep 30, 2019 · 2 min read

Uzun zamandır yazı yazmıyordum, hani böyle canın birşey yapmak istemez hayatın varsa yoksa iş olur tamamen o hallerdeyim. Ama bu demek değildir ki sağlıklı beslenme spor devam etmiyor. Herşey devam ediyor fakat bunları yazıya dökecek zaman ve motivasyon bulamazsın ya işte o yüzden.

Neyse bu konuyu bir kenara bırakacak olursak yine bir kış geldi çattı. Bağışıklık sistemimiz güçlü olsun, sağlam ve sağlıklı bir vücuda sahip olalım şimdiden gelecek yazı hayal edelim vs derken zaman geçiyor ve yapmamız gerekenler var. Hazır mevsimi gelmişken aklıma ilk düşen lahana ve benim her kış yaptığım lahana çorbam aklıma düşüyor. Çok seviyorum. Biliyorum aranızda lahana ve kokusunu sevmeyen vardır ama ben ba-yı-lı-yo-rum. Çorbamın tarifini aşağıda vereceğim fakat öncesinde bu çorbayı yapma motivasyonumu sizinle paylaşmak istiyorum.

Birincisi çok lezzetli.:) Bu kadar lezzetli olurken bu kadar faydayı da beraberinde getirmesi tabii ki en büyük motivasyonum. Lahana başlı başına antioksidan kaynağı, C vitamini kaynağı, bağışıklığı güçlendiriyor, hazmı kolaylaştırıyor, bağırsak sağlığını koruyor, zayıflamaya/fit kalmaya yardımcı oluyor, Göz sağlığını güçlendiriyor, akne oluşumunu engelliyor, kemikleri güçlendiriyor, kalbi koruyor, kan basıncını düzenliyor gibi kısacası sağlığa ve güzelliğe dair her işe yarıyor. E tabii bu çorabının içindeki diğer malzemeleri görünce antioksidan bombası bu çorbayı hemen yapıp içmek isteyeceksiniz. En azından ben öyle yapıyorum.:)

E tabii şunu da söylemeden geçmek istemem yaz kış en sevdiğim şey çorba içmek. Gerçekten bence en hafif ve doyurucu bir yiyecek.

Malzemeler:

  • 1 adet soğan
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 2 kase çok küçük doğranmış beyaz lahana
  • 1 adet kırmızı biber
  • 3 diş sarımsak
  • yarım demet maydanoz
  • 1 adet limon suyu
  • zerdeçal, karabiber ve himalaya tuzu

Soğan sarımsak ve yağı ateşte çok kısa kavuruyoruz ama çok kısa pembeleşmesini bile beklemeyin kokusu çıksın yeterli. sonra lahanayı, kırmızı biberi ve baharatları ekleyin. Üzerini 2 parmak geçecek kadar su ekleyip kapağını kapatın. Lahanaların pişerek çok yumuşamasını ben sevmiyorum siz de damak zevkinize göre fazla veya az kaynatın. Pişirme işlemi tamamlanıp ocağı kapattıktan sonra maydanozları ve limon suyunu ekleyin, tencerenin kapağını kapatıp dinlenmeye bırakın. Dilerseniz blenderdan geçirebilirsiniz ama ben geçirmeden taneli yemeği daha çok seviyorum.

Bir gün bu çorba ve su tüketerek detox bile yapabilirsiniz.

Afiyet olsun:)

Sevgiler.

secilarican

Uzun uzun kendimi anlatmasam bence daha iyi çünkü bloguma vakit ayırdığınızda eminim beni de tanımış olacaksınız.

Secil Arıcan

Written by

secilarican

Uzun uzun kendimi anlatmasam bence daha iyi çünkü bloguma vakit ayırdığınızda eminim beni de tanımış olacaksınız.

Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade