photo: Antenna, Unsplash

Продуктивний зворотний зв’язок — DAS Theatre Feedback Method

Den Humennyi
крапка з комою
4 min readApr 29, 2021

--

DAS Theatre — це освітня програма Академії театру і танцю в Амстердамі (Нідерланди). У рамках цієї програми куратори розробили спеціальний метод продуктивного зворотного зв’язку, який можна використовувати не лише у царині сучасного мистецтва, а й у будь-якій іншій галузі. Дослідницька платформа “Крапка з комою” пропонує вам познайомитися з DAS Theatre Feedback Method:

У широкому сенсі “фідбек” означає відгук, зворотну реакцію на будь-яку дію або подію. А колективний зворотній зв’язок має справу з великою кількістю різних думок на одну й ту саму роботу. Всі ці думки треба сформулювати, оформити у висловлювання та обмінятися ними у рамках однієї сесії фідбеку.

Автори DAS Theatre Feedback Method сформували власний алгоритм спеціально для гібридних міждисциплінарних практик. Але підходить він і для обговорення будь-яких інших проектів.

Зворотній зв’язок має бути схожим на бажання, на те, чого ви прагнете. Він має бути корисним для наступного кроку у процесі творення, — говорить Барбара ван Ліндт, співавторка методу та колишня директорка DasArts, — рівень зворотного зв’язку має виходити за рамки поверхневих суджень, таких як “мені подобається” або “мені не подобається”.

Разом з Каримом Бенаммаром (він є філософом, але також працює з компаніями та менеджерами корпоративного сектор) автори DAS Theatre Feedback Method спрямували колективне обговорення не на критику проекту, а на те, як зробити його кращим. Завдяки точності та самодисципліні зворотній зв’язок — зрозумілий та якісний. Цей метод не лише про те, як отримати результат, а й про задоволення у процесі обміну думками.

photo: Adam Jang, Unsplash

Продуктивний фідбек починається з простих правил. Автори радять ставитися до процесу фідбеку як до гри й не забувати, що крім користі ми маємо отримувати ще й задоволення від самого процесу.

Отже, в обговоренні приймають участь: модератор, презентер (автор, авторка або авторський колектив проекту) та група зворотного зв’язку. Модератор має бути суворим — він може зупиняти промову, якщо доповідач використовує забагато часу або не поважає загальні правила гри. Також модератор резюмує все сказане та виписує основні тези на великих аркушах паперу.

Презентер не повинен говорити весь час — у процесі фідбеку основну роботу виконує група зворотного зв’язку.

На початку:

  • Презентер коротко розповідає про те, на якому етапі зараз знаходиться його робота. Що зроблено та що планується зробити. Задає одне або максимум два питання, на які важливо отримати відповіді саме зараз (10 хвилин). Модератор записує ці питання на дошці так, щоб вони були добре видні учасникам обговорення.
  • Далі презентер представляє свою роботу не більше 20 хвилин.

Після цього триває година продуктивного фідбеку — можна використовувати всі 9 етапів, а можна комбінувати на власний розсуд:

1. ОДИН-НА-ОДИН: презентер залишає простір обговорення, а учасники групи діляться один з одним першими враженнями без будь-яких обмежень (5–10 хвилин). Важливо, щоб група виплеснула будь-які емоції, а далі вже перейшла до конструктивного обговорення.

2. ПОЗИТИВНИЙ ФІДБЕК: презентер повертається до групи, учасники якої дають позитивний зворотній зв’язок, використовуючи формулу: “Особисто для мене спрацювало наступне: …” (10 хвилин).

3. ТОЧКИ ЗОРУ: учасники групи використовують формулу “Як “…” мені потрібно “…”, наприклад: як жінці / політику / танцівнику / суспільному діячу / гостю з Марсу / глядачу, тощо. Важливо дуже чітко позначити це мікро-альтер-его й говорити не з позиції “мені не вистачило”, а про те, що “мені потрібно” (10 хвилин).

4. ВІДКРИТІ ЗАПИТАННЯ: учасники групи задають презентеру питання, на які не можна відповісти однозначно “так” або “ні”. В основному це питання, які починатимуться з “чому”. Важливо: презентер на ці питання не відповідає. Модератор фіксує їх на дошці (10 хвилин).

5. ВІДКРИТА ДИСКУСІЯ: презентер та група обговорюють те, що було сказане та запропоноване раніше (10 хвилин).

6. ВІДОБРАЖЕННЯ КОНЦЕПЦІЇ: учасники групи озвучують та записують на стікерах концепції, які для них пов’язані з запропонованою роботою. А презентер пише на дошці слово “робота” і розміщує ці стікери за такою ієрархією: ближче ті, що більше відповідають задуму, а далі — що менше. Потім презентер обирає одну концепцію, яка найточніше описує роботу. Модератор може обрати дві концепції й запитати у презентера, чому вони важливі або — не важливі (10 хвилин).

7. ПЛІТКАРІ: група вільно обговорює презентацію роботи (ніби пліткуючи про неї), а презентер у цей час знаходиться з нею в одному просторі. Презентер не може втручатися в обговорення (10 хвилин).

8. КОРИСНІ ПОРАДИ: тут кожен/кожна з групи може вільно поділитися своїми знаннями та досвідом, дати поради та рекомендації. Важливо, щоб це були не абстрактні поради, а дуже конкретні: наприклад, технічні ідеї чи конкретні референси для проекту (10 хвилин).

9. ОСОБИСТИЙ ЛИСТ: члени групи можуть написати авторам проекту коментарі, якими не хотіли ділитися з іншими — на це є 10 хвилин. Звичайно, це можна зробити і після сесії фідбеку електронною поштою.

Останнім етапом може бути слово презентера: короткий підсумок всього, що почуто та перші висновки для себе.

Ще кілька порад від авторів DAS Theatre Feedback Method:

  • Щоб виключити непотрібне повторення тих самих коментарів, члени групи говорять “плюс один”, коли згодні з коментарями інших. Модератор ставить на дошці “+” біля відповідного пункту.
  • Вся сесія разом з презентацією проекту має тривати не більше півтори години.

І ще раз наголосимо: така сесія зворотного зв’язку може бути не лише продуктивною, а й веселою!

Радимо на додачу переглянути документальний фільм, що складається із запису сеансів зворотного зв’язку, виступів Карима Бенаммара, уривків вистав та коротких інтерв’ю зі студентами, консультантами та співробітниками Академії. Разом ці матеріали являють чітку картину методу, який застосовується у DAS Theatre:

Просимо вас підтримати “Крапку з комою” донейтом: https://send.monobank.ua/jar/2tqgPcazbC

Підтримайте нас на Patreon
Новини та контекст у
Telegram
Підписуйтесь на сторінку у
Facebook

#крапказкомою
#актуальнозавжди

--

--