Лист про справедливість та відкриту дискусію (переклад)

Den Humennyi
крапка з комою

--

Сьомого липня HAPER’S MAGAZINE опублікував відкритий лист західних інтелектуалів на підтримку свободи публічної дискусії. На нашу думку, цей неоднозначний текст не отримав належного розголосу в Україні. Тому “Крапка з комою” вирішила перекласти його українською, навмисно лишаючи критичний аналіз читачам.

“Наші культурні установи переживають момент випробування. Потужні протести за расову та соціальну справедливість призводять до запізнілих вимог реформи поліції, а також до широких закликів до рівності та інтеграції, не в останню чергу в сфері вищої освіти, журналістики, благодійності та мистецтва.

Але все вищеперераховане нагромаджує нову добірку моральних установ та політичних зобов’язань, які, як правило, послаблюють сталі норми відкритих дебатів і терпимості до відмінностей на користь відповідності певній ідеології. Вітаючи перше, ми подаємо свої голоси проти другого. Неліберальні сили стали потужнішими у всьому світ та отримали міцного союзника — Дональда Трампа, який є реальною загрозою демократії.

Але не можна допустити, щоб опір перетворився на догму або примус, який праві популісти вже використовують. Демократична інтеграція, до якої ми прагнемо, може бути досягнута тільки у тому випадку, якщо ми виступимо проти нетерпимого клімату, який є з усіх боків.

Вільний обмін інформацією та ідеями — життєва основа ліберального суспільства. Але з кожним днем він ​​стає все більш обмеженим. Чогось подібного ми очікували від правих радикалів, натомість отримали це: у нашій культурі все більше поширюється цензура, нетерпимість до протилежних поглядів, мода на публічну ганьбу та остракізм, а також тенденція розчиняти складні політичні питання у сліпій моральній впевненості.

Ми підтримуємо цінність здорової і навіть їдкої контраргументації з усіх боків. Але зараз дуже часто можна почути заклики до швидкої та суворої відплати у відповідь на передбачувані порушення висловлювань та думок. Ще більш тривожним є те, як інституційні лідери у дусі контролю за панічними збитками застосовують поспішні та неспівмірні покарання замість обдуманих реформ.

Редакторів звільняють за те, що вони публікують спірні роботи; книги вилучають за начебто неправдивість; журналістам заборонено писати на певні теми; викладачів перевіряють на предмет того, які цитати вони використовують на уроках; дослідників звільняють за поширення рецензованого академічного дослідження; а керівників організацій відстороняють за те, що іноді є просто випадковими помилками.

Якими б не були аргументи навколо кожного конкретного випадку, результатом стало неухильне звуження меж того, що можна сказати без загрози розправи. Ми вже розплачуємося за велику неприязнь до ризику серед письменників, художників та журналістів, які побоюються за свої кошти для існування, якщо відступляться від загальноприйнятої у суспільстві позиції (в оригіналі “консенсусу” — прим. ред.) або навіть не матимуть достатньої старанності виконувати цей договір.

Ця задушлива атмосфера у кінці кінців завдасть шкоди самим життєвим основам сьогодення. Обмеження дебатів, чи то репресивним урядом, чи то нетерпимим суспільством, незмінно завдає шкоди тим, хто позбавлений влади, це робить всіх нас менш здатними до використання інструментів демократії.

Шлях до перемоги над шкідливими ідеями полягає у викритті, суперечці та переконанні, а не у спробах змусити їх замовкнути або взагалі вигнати їх. Ми відмовляємося від помилкового вибору між справедливістю та свободою, які не можуть існувати одна без одної. Як письменникам, нам потрібна культура, яка залишає місце для експериментів, ризиків і навіть помилок. Нам необхідно зберегти можливість чесної незгоди без важких професійних наслідків. Якщо ми не будемо захищати те, від чого залежить наша робота, ми не повинні очікувати, що публіка або держава будуть захищати це за нас”.

Оригінал листа підписано 152 письменниками, журналістами та митцями.
Переклад та фото — Ден Гуменний (головний редактор платформи “
Крапка з комою”)

Підтримайте нас на Patreon
Новини та контекст у
Telegram
Підписуйтесь на сторінку у
Facebook

#крапказкомою
#квантовемедіа

--

--