фото — @sjel.l, 2019 рік

Звуковий ландшафт: 10 вправ, щоб почути місто

Den Humennyi
крапка з комою
4 min readMar 10, 2021

--

Термін soundscape — “звуковий пейзаж” або “звуковий ландшафт” — вигадав канадський композитор та дослідник Р. Мюррей Шафер. Саундскейп — це композиція звуків, які людина сприймає із оточуючого її життєвого простору. Щоб зберегти “культуру слухання”, Шафер заснував нову наукову дисципліну: “акустичну екологію”, яка займається вивченням взаємовідносин звуків живих істот та їх природних середовищ. У тому числі — людей та міст.

Але як у гомоні та метушні міста розчути красу його звуків? Найдієвіший шлях — розвивати навички активного слухання. Цьому Мюррей Шафер присвятив цілу книгу із сотнею вправ. Нижче дослідницька платформа “Крапка з комою” наводить десять із них.

Ці вправи можна виконувати особисто у вільний час або невеликою групою. І головне: щоб навчитися розрізняти, а потім і самостійно моделювати власні звукові пейзажі, не потрібно бути професійним артистом або дослідником міста. Потрібна лише жага до пізнання та трохи наполегливості.

Р. Мюррей Шафер

1. Почнемо з простих вправ. ЗАПИШІТЬ ВСІ ЗВУКИ, ЯКІ ЗАРАЗ ЧУЄТЕ. Витратьте кілька хвилин, щоб зробити це; потім, якщо ви в групі, прочитайте цей перелік вголос, визначаючи відмінності.

У кожного вийде інший перелік, бо процес слухання — дуже особистий; і один перелік може бути довшим за інший: тут всі відповіді правильні.

Ця проста вправа може бути виконана будь-де та будь-коли. Гарна ідея — спробувати її у різному оточенні та у різний час, щоб випрацювати у собі звичку слухати.

8. Подібним чином, ми могли б прислухатися до окремих звуків, наприклад: скільки разів скрипнули гальма, скільки разів гавкнув собака, скільки мотоциклів проїхали повз нас? Зосереджуючись на специфічних звуках, ви познайомитесь з усім звуковим ландшафтом.

11. А зараз заходьте до різних магазинів, які трапляються на вашому шляху, аж поки не знайдете найтихіший. Що це за магазин?

У скількох магазинах грає радіо чи якась музика?

Які види звуків є специфічними для певних закладів?

12. Знайдіть місце, де люди йдуть сходами вгору або спускаються вниз. Чи звуки того, як люди піднімаються, тотожні тим, коли вони спускаються? Які звуки голосніші?

41. Чи є у звуку колір? Деякі люди скажуть, що так. Поміркуйте, які кольори можуть бути у звуків з вашої колекції. Чому?

48. Майже у кожній мові є ономатопеї — слова-звуконаслідування, що описують звуки тварин.

Англійською кішка муркотить “purr-purr”.
Французькою — “ron-ron”.
Німецькою — “schnurr-schnurr”
Англійською бджілка робить “buzz”
Арабською — “zuz-zuz”.
Японською — “bun-bun”.
В’єтнамською — “vu-vu”.

Які звуки роблять собаки, вівці, цвіркуни та інші тварини на всіх тих мовах, що ви знаєте? Чому ці звуки такі різні? Це в різних культурах їх сприймають по-різному? Чи звірі, птахи та комахи з різних куточків світу дійсно розмовляють на різних діалектах, як і ми з вами?

50. А ось гра в імена. Нехай хтось стане у центрі кола. І тепер кожна людина виголосить його чи її ім’я так, як тільки зможе собі уявити та на будь-який манер: співає, шепоче, бурмотить, плаче, стогне, мекає чи волає. Людина у центрі нехай обере вимову, яка, як він чи вона думає, є найбільш образною; її автор стане у центр і гра продовжиться.

68. Обери один тип звуку для запису та спробуй отримати так багато контрастних прикладів, як тільки зможеш. Типовими звуками можуть бути:

двері
ворота
дудки
пилососи

Це вступ до морфології звука, вивчення різноманітності класів звуків.

73. Або ще така вправа. ПЕРЕДАВАЙТЕ АРКУШ ПАПЕРУ КІМНАТОЮ ПО КОЛУ ІЗ РУК В РУКИ У АБСОЛЮТНІЙ ТИШІ. Чи можливо це? Або ми почуємо тонке піаніссімо шурхотіння паперу, коли передаємо його один одному?

92. Тепер давайте розглянемо зміну звукового пейзажу всередині спільноти. Почнемо з парків. Оберіть один та рушайте виконувати наступні вправи. Відвідайте парк кілька разів у різний час, щоб досконало ознайомитися з ним. Питання для дискусії в парку: яким особливим чином наш парк може забезпечити приємний досвід для вух? Через що конкретне не вдається досягти цього?

96. А тепер йдіть на вулицю, на якій живете. Якби ви були достатньо авторитетним архітектором, то що змінили б для покращення її звукового ландшафту? Наприклад, якби ви вирішили усунути весь трафік, на які звуки замінили б його? Або які звуки виникли б на цьому місці природним шляхом? Спробуйте поміркувати над цією проблемою як справжній дизайнер.

фото — @sjel.l, 2019 рік

Переклад з англійської — Ден Гуменний за книгою “R.Murray Schafer. A Sound Education: 100 Exercises in Listening and Soundmaking”.
Фото обкладинки@sjel.l

Підтримати “Крапку з комою” донейтом: https://send.monobank.ua/jar/2tqgPcazbC

Підтримайте нас на Patreon
Новини та контекст у
Telegram
Підписуйтесь на сторінку у
Facebook

#крапказкомою
#всещеактуально

--

--