Bilmeniz Gereken Evernote İpuçları

Evernote’ta daha kolay not alabilir ve verimliliğinizi arttırabilirsiniz. Burada derlediğim ipuçlarıyla Evernote’tan azami yararlanabilirsiniz.


1. Birden fazla notu tek notta toplayabilirsiniz. Toplamak istediğiniz notların üzerine shift tuşuna basılı tıklayın ve çıkan seçeneklerden birleştire tıklayın.

Notlarınızı birleştirin.

2. Evernote’ta bir de stackler var. Yığın anlamına gelen stackler not defterlerinizi kategorize etmenizi sağlıyor, aynı notlarınızı not defterinizde toplamanız gibi.

Stackler oluşturun.

3. Evernote’ta etiketlerinizi de kategorize edebilirsiniz. Ben okuma sürecimle alakalı etiketleri okuma etiketi altında okuduklarım, okuyacaklarım, okunmamışlar olarak listeledim. (Merak edenler için okunmamışlar ve okuyacaklarımın benim için bir ayrımı var.)

Etiketlerinizi düzenleyin.

4. Ağ üzerinden veya bilgisayarınızdaki herhangi bir dokümandan kopyala-yapıştır yaptığınızda bazen formatı da kopyalanabiliyor ve notunuzun bütünlüğünü bozabiliyor. Notunuzda format bütünlüğünü kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Sadece Format kısmına gidin ve Formatı basitleştire tıklayın.

Formatı basitleştirme

5.Evernote’ta güvenliğinizi arttırmayı da unutmayın. Benim en sevdiğim güvenlik özelliği notlardaki yazıları şifreleyebilmek. Aşağıdaki ilk görseldeki notta, sosyal medya hesaplarımın şifreleri kayıtlı. Bunları görüntüleyebilmek için farklı bir parola girmek gerekiyor.

İki adımlı doğrulama da sadece Evernote’ta değil, birçok hesabımda kullandığım bir özellik. Bu sayede kullanıcı adınız ve şifreniz bilinse dahi doğrulama koduna erişim olmadan hesaba erişilemez.

Telefon karıştırıcı arkadaşlar, oyun oynayan çocuklar gibi tehlikelere karşı telefonunuzda Evernote uygulamasına da bir parola ekleyebilirsiniz.

Evernote’u güvenle kullanın.

6. Birden fazla not seçtiğinizde, Evernote sizin için bir İçindekiler notu oluşturabiliyor. Mesela ben Gelen Kutusu isimli not defterimdeki altı yazıyı seçip içindekiler oluştur seçeneğine tıkladığımda sağdaki gibi bir not oluşuyor. Bu not sayesinde liste haline gelmiş notlara tek tıkla ulaşabiliyorsunuz ve görüntüleyebiliyorsunuz. İçindekiler özelliği tıpkı MS Office yazılımlarındaki köprüler gibi çalışıyor.

İçindekiler sayfası oluşturun

7. Şablonlar oluşturun, kaydedin, onlardan yararlanın. Benim en sevdiğim özelliklerden biri olan şablonlar adının önerdiği gibi herhangi bir amaçla hazırlanacak not için, düzenlenmiş bir altyapı sunması. Mesela aşağıda Evernote’un 2016 yılı için hazırlanmış olduğu bir takvim notu var. Sağ üst köşedeki “Evernote’a kaydet” butonuyla bunu kendinize alabilirsiniz.

Şablonlardan yararlanın.

8. Web Clipper eklentisiyle okuyun ve önemli yerleri işaretleyin. Hemen sayfasına giderek Web Clipper’ı yükleyebilirsiniz. Chrome, Safari, Internet Explorer (IE) 7+, Firefox, Opera, ve Microsoft Edge (Windows 10 ve üstü) için mevcut.


Beğendiyseniz 💚