Boyama Kitabı Hayatımda Ne Değiştirdi?

İlk renklendirmem. — Gizemli Orman

Bir gece vardiyasında işyerimdeki çalışma arkadaşlarımdan biri, kendine Esrarengiz Bahçe adında bir kitap aldığını ve boyama yaptığını söyledi. O an kafamda hiçbir şey canlandıramadım. Okuduğu kitabı mı boyuyordu ki? Daha sonra anlatınca fikren çok ilginç gelmesine rağmen başarılı bir ürün olabileceğini düşünmedim.

Kısa bir süre sonra, başka bir arkadaşımla D&R’a gidince mağazanın orta yerine istiflenmiş ‘yetişkinler için boyama kitapları’nı gördük. Bu yeni furyayı incelemeye başladım. Resimler, desenler çok hoşuma gitti. Kafamızı dağıtmak için arkadaşımla birer tane aldık. Ben Johanna Basford’un ilk kitabı Esrarengiz Bahçe’yi değil ikinci kitabı Gizemli Ormanı tercih ettim ki tamamen zevk meselesi. Bununla birlikte çok açıkça söyleyebilirim ki Johanna Basford’un kitapları haricindekiler tamamen ticari ürünler ve ben bunları dolandırıcılık olarak görüyorum. Kitapları biraz incelerseniz farklarını görürsünüz. Neyse. Böylece yıllar sonra yeniden kuruboya kalemlerini de sıkı sıkıya kavramaya başladım. Hala tutuyorum.


İşte bunun üzerinden bir yılı aşkın bir zaman geçti. İlk renklendirmemi 7 Haziran 2015'te paylaşmışım. Hala boyamaya devam ediyorum. Pahalı boyalı kalemlerinin rüyalarıyla ve bir gün ben de böyle özgün çizimleri başkalarının renklendirmesi için yapabilir miyimle geçti bu süre. Ben hala renklendiriyorum. Hatta çok sevdiğim teyzeme de kuruboyayla birlikte hediye ettim bir kitap.

Naçizane renklendirmelerim.

Sahi ne değiştirdi?

Öncelikle kendimle gurur duyuyorum; bunları tamamlamak, böyle bir hobi sahibi olmak çok güzel bir his. Kafamı dağıtmak istediğimde mükemmel bir yardımcı oluyor bu kitaplar. Tabiatıyla renklendirirken fazlasıyla odaklanıyorsun, zaman nasıl akıyor anlayamıyorsun bile. ‘Boş zamanları değerlendirme’ gibi klişe bir sözcük grubu kullanacağım ama gerçekten öyle. Zamanım sahiden çok iyi değerleniyor, verimli geçiyor. Tavsiyemdir.