Evernote Alternatifi Olarak Google Keep

Gerek yükselen fiyatlar gerekse farklı arayışlar kullacıları Evernote alternatifleri aramaya itmiş görünüyor. Daha önce, başka bir alternatif olan OneNote’tan burada bahsetmiştim. Şimdi sıra ise Google Keep’te.


Google’ın 2013 yılında kullanıma sunduğu Google Keep hala hayatına devam ediyor. Başarısız ürünlerinin gözünün yaşına hiç bakmayan Google, Google Keep’i güncellemeye de devam ediyor. Bu da aslında gelecek için ümit vaat eden bir durum.

Google Keep’in en büyük eksikliklerinden biri not defterleri. Notlar oluşturabiliyorsunuz ama not defterleri yok. İleride çok fazla notunuz olursa kafanızı biraz karıştırabilir bu durum.

Ben kendi kullanım alanlarım için bunu çözebildim. Etiketler kısmını aslında not defteri olarak da kullanabiliyorum. Örneğin; Inbox, Library ve iş etiketlerim aslında benim Evernote’ta oluşturduğum defterler.

Google Keep’te okuduklarımı mavi işaretleyorum.

Peki etiket yerine ne kullanıyorum? Benim Library defterim aslında internette bulduğum yazılardan oluşuyor. Evernote’ta bu yazılardan okuduklarımı ve okumadıklarımı ayırt etmek için kullandığım etiketlerin yerini Google Keep’te, renkler aldı. Okuduklarımı mavi işaretledim. Tabi eğer detaylı ve kişiselleştirilmiş bir etiketleme sisteminiz varsa renkler sizi kesmeyebilir.

Google Keep’te hoşuma giden şeylerden biri arama özelliği oldu. Sanırım dünyanın en büyük arama motorundan da bu beklenirdi. Türlere, etiketlere, nesnelere ve renklere göre arama yapabiliyorsunuz.

Google Keep’te sevmediğim şey ise ‘Google Keep’e ekle’ Chrome eklentisi oldu. Evernote eklentisinde herhangi bir sayfayı istediğiniz şekilde kopyalayabilmeniz için seçenekler bulunurken, Google Keep’te sadece yer imi olarak kaydetmek mümkün.

Evernote Web Clipper vs Add to Google Keep

İki ürünün de çok işlevsel ve güzel mobil uygulamaları var. Ben mobil uygulamaları çoğunlukla okumak için kullandığımdan iki ürünün de Android uygulamalarındaki verdiği hisse odaklandım.

Android üzerinde Evernote ve Google Keep’te okuma deneyimi

Daha büyük fontlar ve kırık beyaz bir zeminle birlikte kopyalanan metnin formatını basitleştirmesi bence Google Keep’e bir üstünlük sağlıyor.


Sadece bu yazıyı okuyanlara fikir vermek için hazırladığım bu karışlaştırmanın sonunda Google Keep’i çok beğendim; fakat bazı belirgin eksiklikleri var. Benim için en önemlileri notları hiçbir şekilde bir formata sokamıyorsunuz. Yani kalın, italik, altı çizili vb. hiçbir şey yok. Buna ek olarak notlarınıza dosya da yükleyemiyorsunuz. Resim ekleyebiliyorsunuz fakat bunlar da yazının içine istediğiniz bir sırayla yerleşmiyor. Notunuzun en üst kısmında bir galeri gibi kalıyor.

Neticede Google Keep bende olumlu bir izlenim bıraktı; fakat artı yönleri eksilerini tam olarak örtüyor mu biraz şüpheli. Bence yine de denemeye değer.