Japon Çay Seramonileri

Japon çay töreni (cha-no-yu, chado veya sado) yeşil çay (matcha 抹茶) yapmanın özel bir yoludur. Chado ismindeki bu törenin Türkçe anlamı Çay Şekli’dir. Kültürel bir Japon etkinliğ olup, matcha adındaki toz haline getirilmiş yeşil çayın tören için hazırlanması ve sunulmasıyla ilgilidir. Çay töreni üzerine çalışan insanlar farklı çay çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar. Ayrıca kimono (Japon kıyafetleri), çiçekler ve daha pek çok şey öğrenmek zorundalar. Bu seramoniyi öğrenmek oldukça çaba gerektirir.

Matcha satan bir çay evi.

Çay Japonya’ya yaklaşık olarak milattan sonra 900 yılında geldi. Japonya’da çok popüler hale geldi ve Japonlar kendi ülkelerinde çay yetiştirmeye başladı. 12. yüzyılda, matcha (yeşil çay tozu) popüler oldu. Bu çay, siyah çayla aynı bitkiden geliyor. 16. yüzyılda, Japonya’daki tüm insanlar, zengin fakir demeden çay içmeyi çok seviyorlardı. Seno Rikyu adlı bir adam bir çay töreni öğretmeye başladı. Yıllar geçti, ancak insanlar hala çayı Seno Rikyu’nun öğrettiği şekilde yapıyorlar. Gerçeği söylemek gerekirse, bunun için bazı okullar bile var, her okul biraz farklı şeyler öğretse de…

Çay Yapmak İçin Gerekli Malzemeler

  • Çay Kasesi (Chawan) : Çay töreninde insanlar bardak yerine çay kasesinden çay içiyorlardı. İnsanların kullandığı bazı kaseler 400 yaşın üzerindedir.
  • Çay Kepçesi (Chashaku) : Aslında bir çeşit kaşıktır. Çay kepçesi bambudan yapılır. Çay kasesine çay koymak için kullanılırlar. Çay bardağına çay koymak için büyük kepçeler kullanılır.
  • Çırpıcı (Chasen) : Telden yapılmış bir fırça gibidir. İnsanlar çayı karıştırmak için kullanırlar. Çay çırpıcıları bambudan yapılır.
  • Çay Kapları (Natsume veya Cha-ire) : Çay kaplaeı, insanların yeşil çay tozu koydukları özel bir kaptır. İki türü vardır: natsume ve cha-ire.
    Natsume düz kapaklı, kısa ve yuvarlak tabanlıdır. Ahşaptan yapılmıştır. Bazen natsume’ye cha-ki de denir. Cha-ire ise uzun, ince ve seramiktir. Natsume ve cha-ire farklı törenlerde kullanılır. Açık çay yapmak (usu-cha denir) için natsume, demli çay yapmak içinse cha-ire idealdir.
  • Peçete (Fukusa) : Fukusa, ipekten yapılmış özel bir kare kumaştır. Çay kaşığı ve çay tezgâhını sembolik olarak arındırmak için kullanılır.
  • Sürahi (Mizusashi) : Bir demir pota sıcak su çaydan sonra konur, bu yüzden çay alan kişi su ilave etmelidir. Mizusaşi bu iş için kullanılır.
  • Çay (Matcha) : Japon çay töreninde kullanılan bu çay, sıcak su ekleyerek ve çırpıcı ile karıştırılarak tören yeşil çayı hazırlanır.